0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kilka obliczy granitu – grys granitowy i kostka kamienna

Kilka obliczy granitu – grys granitowy i kostka kamienna

Granit to materiał uniwersalny. Wykorzystywany jest w budownictwie od lat. Cieszy się tak ogromną popularnością dzięki swojej wszechstronności i wysokiej wytrzymałości. Granit ma wiele zastosowań, z jego pomocą wykonuje się posadzki, elewacje, schody zewnętrzne i wewnętrzne, parapety czy blaty kuchenne. Granit świetnie nadaje się też do ogrodu. Pod postacią grysu dobrze sprawdzi się jako materiał do wyłożenia alejek czy jako podłoże rabat kwiatowych. Natomiast w postaci kostki granitowej idealnie nada się do stworzenia efektownego tarasu.

granit do gabionów

Grys granitowy dalmatyńczyk – efektowny kamień w Twoim ogrodzie

Przed rozpoczęciem prac ogrodowych dobrze mieć przygotowany plan, jak chcemy, aby nasz ogród wyglądał, gdzie mają być rozmieszczone alejki czy rabaty kwiatowe. Musimy zastanowić się też nad budżetem, jaki chcemy przeznaczyć na aranżację ogrodu i ile czasu jesteśmy w stanie przeznaczyć na późniejszą pielęgnację ogrodu. Zdecydowanie najlepszym kamieniem do ogrodu będzie granit, ponieważ w jednym produkcie mamy wszystko, czego oczekujemy od kamienia ogrodowego. Piękny wygląd, znakomita wytrzymałość i trwałość oraz niska cena. Granit to skała magmowa, więc zalicza się do najbardziej trwałych materiałów na świecie. Jest niezwykle odporny na wszystkie niesprzyjające warunki pogodowe, nie straszny mu mróz czy upał. W przypadku grysu granitowego dalmatyńczyk nie musimy obawiać się o trwałe przebarwienia, które często występują na marmurze. Granit jest zdecydowanie prostszy w utrzymaniu czystości, nie wymaga impregnacji. Wystarczy rabatę wyścielić wcześniej geowłókniną, a w przypadku większych zabrudzeń bez problemu wyczyścimy je przy użyciu karchera. Dzięki temu kamień zachowa swoje piękno na lata i cały czas będzie wyglądał jak w chwili rozłożenia. Grys granitowy dalmatyńczyk charakteryzuje się szarym kolorem, który pięknie współgra z zielenią trawy i kolorowymi kwiatami oraz rewelacyjnie przykuwa uwagę każdego.

Cena i wydajność grysu granitowego

Grys granitowy możemy kupić w dwóch rozmiarach 8–16 mm i 16–22 mm. Drobniejsza frakcja ma znacznie większą wydajność. Warto przed rozłożeniem kamienia zadbać o wyrównanie terenu, wtedy jesteśmy w stanie toną kamienia usypać nawet 16 metrów kwadratowych powierzchni. Cena grysu zależna jest od wielkości zamówienia, sposobu pakowania czy transportu. Przeważnie jest to około 200 zł za tonę. Podsumowując – jest to fantastyczna cena w stosunku do wydajności materiału, ponieważ już za około 200 zł jesteśmy w stanie uzyskać piękny efekt w ogrodzie.

kostka granitowa czerwona vanga

Inne zastosowanie granitu w ogrodzie – kostka granitowa

Granit jest również znany i często wykorzystywany pod postacią kostki granitowej. Występuje również pod nazwą kostka brukowa czy kamienna. Świetnie nadaje się do budowy tarasów, podjazdów czy chodników w naszym ogrodzie. Podstawowym elementem wchodzącym w skład kostki granitowej jest, jak sama nazwa wskazuje, granit. Pozostałe to woda, piasek z cementem lub żwir. Czasem dodaje się różne komponenty mające na celu poprawę jakości czy trwałości kostki, jednak najwięcej swoich właściwości zawdzięcza ona granitowi. Użycie kostki granitowej do budowy tarasu niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim zyskamy taras odporny wszystkie warunki pogodowe oraz trwały i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, takie jak ścieranie. Kostka granitowa charakteryzuje się dużo niższą nasiąkliwością, co daje jej znaczną przewagę np. nad kostką betonową. Jedyną wadą kostki granitowej jest zauważalnie mniejszy wybór w porównaniu do bogatej oferty, którą dają nam gresy. Kostka brukowa jest też znacznie bardziej wymagająca, jeśli chodzi o utrzymanie jej w czystości.

Układanie i pielęgnacja kostki granitowej

Istotnym elementem, który pozwoli cieszyć się nam z pięknego tarasu bez konieczności wymiany po krótkim czasie użytkowania, jest odpowiednie przygotowanie terenu. Po wyznaczeniu obszaru, który ma być wyłożony kostką, robimy wykop. Głębokość wykopu zależy od kilku czynników. Między innymi jest to wielkość kostki czy rodzaj podłoża. Im większa kostka, tym głębszy wykop będzie nam potrzebny. Podczas układania należy stale kontrolować, czy powierzchnia kostki jest równa. Po zakończeniu układania, szpary, które powstały między kostkami, można wypełnić za pomocą mieszanki piasku z cementem. Sprawdzi się ona dużo lepiej niż sam piasek, który z łatwością mógłby zostać wypłukany. Nie należy pomijać fugowania, gdyż ma ono istotny wpływ na przemieszczanie się kostki, a co za tym idzie, na komfort użytkowania. Jeśli chodzi o pielęgnację i czyszczenie kostki, to wszelkie zabrudzenia bez problemu usuniemy za pomocą myjki ciśnieniowej, a chwasty czy mech wyeliminujemy mechanicznie. Jeśli zależy nam na zachwycająco pięknym produkcie wysokiej jakości, to kostka granitowa jest do tego fantastycznym materiałem.

kostka granitowa szaroruda

Leave your thought

Login

Lost your password?