0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kamienie dekoracyjne – wykorzystanie kamienia naturalnego Lublin

Kamień naturalny jest trwałym, wszechstronnym i przyjaznym dla środowiska materiałem budowlanym. Oprócz dekoracji elewacji i wnętrz, znajduje zastosowanie w architekturze krajobrazu. Kamienie dekoracyjne mogą być używane do budowy, układania ścieżek i chodników w ogrodach lub wykańczania podjazdów czy schodów. Wiele osób używa kamieni dekoracyjnych do dekoracji rabat kwiatowych lub ogrodów. Istnieje całe mnóstwo rodzajów kamieni, które różnią się kształtem, kolorem i wielkością. Dlatego też doskonale bez trudu powinniśmy znaleźć taki typ kamienia, który doskonale wpasuje się w każdy styl aranżacji wnętrz lub architektury zewnętrznej, zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Kamień naturalny może być również używany do układania nawierzchni patio i tarasów w ogrodzie. Z reguły materiał ten kosztuje znacznie mniej niż kostka brukowa z cegły lub betonu, a jednocześnie zapewnia unikalną fakturę i kolor, które natychmiast dodadzą wartości i elegancji każdemu domowi.

Zalety kamienia naturalnego – kamienie dekoracyjne Lublin

Kamień ogrodowy ma wiele zalet. Dzięki jego zastosowaniu gleba nie jest narażona na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Wpływa to pozytywnie na kwitnienie roślin i minimalizuje ich zapotrzebowanie na wodę. Materiały takie jak kora kamienna są idealnym zamiennikiem dla tradycyjnej kory sosnowej. Kamień jest trwały i wytrzymały – nie gnije, nie zostanie zdmuchnięty z grządek pod wpływem silnego wiatru. Nie unosi się na wodzie, a więc nie zostanie porwany przez wodę podczas ulewnych deszczy. W przeciwieństwie do kory sosnowej, nie stanie się również kryjówką dla komarów i innych owadów, które mogą nas niepokoić podczas odpoczynku po pracy. Oprócz tych wszystkich wymienionych wyżej zalet, kamień ogrodowy ma duże walory estetyczne. Jest elegancki, dodaje smaku każdej aranżacji, podkreślając urok roślin i ozdób, wokół których jest umieszczony.

Kamień ogrodowy Lublin – rodzaje kamieni wykorzystywanych w ogrodach

Możemy natknąć się na wiele rodzajów kamieni dekoracyjnych, które idealnie wpasują się w nasze aranżacje ogrodowe. Wszystko zależy od naszych potrzeb i tego, jaki ostatecznie efekt chcemy osiągnąć. Jednak przy szerokiej ofercie kamieni, jakie możemy znaleźć na rynku, bez trudu powinniśmy być w stanie znaleźć odpowiedni typ skały dla siebie. Wyróżniamy m.in. takie kamienie jak:

  • kostka betonowa lub granitowa,
  • otoczaki (np. białe otoczaki Thassos),
  • grys kamienny (np. grys Biała Marianna, grys granitowy),
  • płytki granitowe,
  • łupek (kora kamienna),
  • głazy i monolity,
  • żwir drogowy (pospółka, bazalt drogowy, otoczak żwirowy).

Wymienione wyżej przykłady nie wyczerpują tematu, a jedynie obrazują szeroki wachlarz, z jakiego możemy wybierać. Poniżej przykładowe rodzaje kamienia, jakimi warto się zainteresować przy planowaniu wymarzonego ogrodu.

Kora kamienna Lublin – kamień chętnie wykorzystywany w ogrodowych aranżacjach

Popularnym rodzajem kamieni dekoracyjnych jest kora kamienna. To odmiana kamienia naturalnego. Niektóre rodzaje kamienia mają niezwykle luksusowy wygląd – wyglądają jak marmur, ale ich cena jest znacznie bardziej przystępna. Kora kamienna wykorzystywana jest w formie dekoracji ogrodowych, jest pięknym kamieniem o ciekawej szaro-brązowo-pomarańczowej barwie i charakteryzuje się ciekawym wzorem przypominającym tygrysie paski. Dodatek kwarcytu w kamieniach przyciąga uwagę, szczególnie w słoneczne dni. Kora kamienna bardzo dobrze prezentuje się w połączeniu z białymi grysami takimi jak marmur czy Thassos. Cieszy się dużą popularnością szczególnie na rabatach w otoczeniu wspomnianych białych grysów. Nadaje się również na podsypkę wokół domu.

Płytki granitowe Lublin – kamień dekoracyjny do wewnątrz i na zewnątrz

Płytki granitowe wykonane są z kamienia naturalnego. Materiał ten jest bardzo trwały i odporny na warunki atmosferyczne, dlatego wykonana na jego bazie podłoga zewnętrzna będzie służyć przez wiele lat. Granit ma również inne zalety. Powierzchnia może być dowolnie obrabiana, więc nie ma ograniczeń w zakresie projektowania. Opcje są niemal nieograniczone – różne kolory i kształty pozwalają na stworzenie dowolnego wystroju, zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego. Takie płytki mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, dzięki czemu są wykorzystywane nie tylko do tworzenia dróg, ale także dekoracji budynków. Style płyt granitowych różnią się w zależności od miejsca wydobycia materiału – Indii, Brazylii czy Chin, dlatego przed zakupem warto rozważyć te różnice, aby dobrać wariant idealnie wpasowujący się w nasz styl.

Grys granitowy Lublin – drobny kamień, który sprawdzi się w wielu sytuacjach

Grys to rodzaj kamienia, powstający poprzez kruszenie skał w odpowiedniej maszynie. W zależności od użytego sita, różni się wielkość frakcji grysu. Jednak na ogół kamień ten jest dość drobny, a dzięki „kanciastemu”, nieregularnemu kształtowi, kamyki zazębiają się ze sobą, tworząc ścisłe wypełnienie, szczelnie pokrywając powierzchnię rabat czy ścieżek ogrodowych. Do popularniejszych rodzajów grysu należy grys granitowy oraz zachwycająca czystym wyglądem Biała Marianna.

Login

Lost your password?