0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Łupek

Łupek to określenie grupy skał, które charakteryzują się cechą łupliwości, dzięki której możemy oddzielić warstwy kamienia za pomocą dłuta i młotka. Nawet litą skałę łatwo podzielić na dwa lub więcej elementów. Jeśli chodzi o rodzaj skały, jaką jest łupek, to może to być skała metamorficzna, krystaliczna, a nawet osadowa.       Łupki charakteryzują się dużym zróżnicowaniem i ze względu na ich skład można wyróżnić około 20 rodzajów łupków. Najbardziej powszechne i używane w ogrodnictwie oraz w formie materiałów wykończeniowych i budowlanych są łupki kwarcowe, piaszczyste, krzemionkowe i grafitowe.  

Co to jest łupek, jak powstaje i do czego można go wykorzystać?

Ten materiał skalny powstaje w sposób warstwowy, nazywany nalewowym. Właśnie dzięki temu skały charakteryzują się łupliwością, co oznacza oddzielenie warstw łupku. Powstają one poprzez przekształcanie skał osadowych w temperaturze około 500–700 stopni Celsjusza, a proces ten odbywa się wiele lat.

Łupki są wykorzystywane w ogrodnictwie i budownictwie. Coraz częściej powstają nowe materiały dekoracyjne, produkowane właśnie z łupków, głównie kwarcowych. Poza kamieniem ogrodowym produkuje się z niego jeszcze płytki ogrodowe, określane jako dzikówka, tradycyjne płytki kamienne, cięte z każdej strony, dachówki kamienne, a nawet parapety czy schody. Poza nimi z łupku kwarcowego produkuje się także fornir kamienny, czyli tapetę z kamienia naturalnego o grubości do 2 mm! Wysokiej trwałości łupku sprawia, że świetnie sprawdza się on w każdym miejscu.

Łupek czy grys – czym się różnią?

Łupek kamienny do ogrodu to tak naprawdę także grys. Grys to skała łupana, dokładnie tak jak łupek ogrodowy. Więc korę kamienną, czyli gnejs, można śmiało nazwać grysem gnejsowym i będzie to jak najbardziej poprawne określenie.

Różnice między łupkami a granitem czy bazaltem są duża, jednak dotyczą one gatunku kamienia, a nie rodzaju produktu. Gnejs sprawdzi się tak samo dobrze jak granit czy bazalt. Łupki się nie brudzą, zwykle są obojętne kwasowo i świetnie sprawdzają się w ogrodach.

Gnejs, łupek filitowy czy łupek szarogłazy – który kamień sprawdzi się najlepiej?

W naszym kraju są 3 najpopularniejsze łupki sprzedawane w formie grysu ogrodowego. Jest to gnejs, bliżej znany jako kora kamienna, łupek filitowy w grafitowym kolorze i fioletowych przebarwieniach przypominających bazalt oblany benzyną, oraz łupek szarogłazowy. Łupek szarogłazowy charakteryzuje się nieco jaśniejszym odcieniem szarości niż filit oraz wieloma brązowymi przebarwieniami. Każdy z tych kamieni jest trwały i prosty w utrzymaniu, nadaje się do każdego ogrodu, nawet bogatego w drobne nasadzenia.

Czym różnią się te materiały poza kolorem? Przede wszystkim ceną. Łupek filitowy jest najtańszy, a gnejs najdroższy. Poza ceną i wyglądem nie znajdziesz żadnych użytkowych różnic pomiędzy tymi materiałami.

Kora kamienna gnejs jest zdecydowanie najbardziej popularnym kamieniem ze względu na swój niesamowity urok. Brązowy kamień z licznymi czarnymi i białymi żyłami oraz sporą ilością mieniącego się kwarcytu wygląda po prostu rewelacyjnie. Na pierwszy rzut oka kamień ma kolory tygrysich pasków i też tak jest postrzegany. Sprawdza się on w każdym ogrodzie. Nie ważne, czy jest to ogród nowoczesny, rustykalny czy tradycyjny. Znajdzie on swoje miejsce w każdym z nich. Co ważne, jest to skała o praktycznie neutralnym pH. Można go stosować także do roślin lubiących delikatnie kwasowy klimat. Ten materiał występuje w kilku gradacjach. Najbardziej popularna kora kamienna 11–31,5 mm nie jest ani za drobna, ani za gruba. Wersja większa, 31–63 mm, jest zdecydowanie grubsza i świetnie sprawdza się jako podsypka do drzew iglastych. Większe frakcje to już kamień do gabionów oraz szpilki i skały. Istnieje także gnejs 8–16 mm, jednak jest on bardzo drobny i nadaje się jedynie na podsypkę przy bardzo drobnych roślinach lub krzewach, a także jako pierwsza warstwa zakrywająca geowłókninę.

Łupek szarogłazowy i łupek filitowy są do siebie stosunkowo podobne pod każdym względem. Także w temacie ceny i koloru. Wyróżnia je tylko to, że filit jest nieco ciemniejszy i ma przebarwienia podobne do rozlanej benzyny, za to szarogłaz jest nieco jaśniejszy i posiada dużo więcej brązów. Występują one również w kilku różnych frakcjach, od ogrodowych po gabionowe.

Łupek na elewację, dach i ściany oraz kominki

Poza ogrodami łupek jest rewelacyjnym materiałem na okładzinę ścian, elewacji, kominków ogrodowych i wewnętrznych kominków rustykalnych, a także sprawdza się rewelacyjnie na pokrycia dachowe. Co sprawia, że łupek świetnie nadaje się do tak wielu zastosowań? Przede wszystkim jego trwałość.

Łupek to kamień naturalny, co sprawia, że jego wnętrze jest takie same, jak warstwa zewnętrzna. W przypadku, kiedy na elewacji, posadzkach czy ścianach masz tradycyjne płytki ceramiczne, gres lub klinkier i zostanie uszkodzona ich wierzchnia warstwa, pozostanie Ci tylko wymiana. W przypadku kamienia naturalnego, a szczególnie warstwowego kamienia, jakim jest łupek, uszkodzisz tylko wierzchnią warstwę. Po obłupaniu kamień nadal będzie cieszył nas swoim naturalnym wyglądem oraz kolorem i nie będzie trzeba wykonywać żadnej wymiany czy naprawy.

Poza tym kamień jest odporny na warunki atmosferyczne, promienie UV czy wilgoć. Dzięki temu bez obaw nawet po 20 latach będziesz cieszył się tak samo pięknym materiałem, jak pierwszego dnia po montażu.

W przypadku kominków i elewacji liczy się jeszcze to, że łupek jest rewelacyjnym izolatorem. Dzięki niemu w Twoim domu zimą będzie cieplej, a latem chłodniej. Oszczędzisz też nieco na ogrzewaniu. Poza tym kamień naturalny świetnie zabezpiecza ściany przed wilgocią, a co za tym idzie – także grzybem.

Łupek na schody wejściowe? Jeden z najlepszych materiałów zewnętrznych

Jak już wspomnieliśmy, łupek to idealny materiał do zastosowań zewnętrznych. Jest odporny na praktycznie wszystkie niekorzystne warunki, w tym także na wilgoć, co jest dobrą informacją w przypadku zastosowań posadzkowych oraz w wykończeniach schodów za pomocą łupku.

Drugą niezwykle istotną rzeczą w przypadku schodów zewnętrznych jest powierzchnia antypoślizgowa. Nierówna, surowołupana powierzchnia zagwarantuje Ci, że nikt nie poślizgnie się na schodach nawet podczas największej ulewy czy ostrych mrozów.

Do aranżacji schodów rustykalnych można wykorzystać dzikówkę, a w przypadku domu nowoczesnego świetnie sprawdzi się kamień formatowany z łupku Black Slate lub Silver Grey.

Czy łupek nadaje się do akwarium?

Ogrodnictwo to niewątpliwie jedno z bardziej wciągających hobby. Podobnie jest w przypadku akwarystyki, w której kamień naturalny stanowi podstawowy element dekoracyjny wystroju akwarium, lub jak mówią akwaryści, szkła.

Poza elementem dekoracyjnym, kamień pełni tą samą rolę w akwariach, co w ogrodach. Mianowicie chodzi tutaj o wpływ na pH wody. Konkretne gatunki rybek i roślin akwariowych potrzebują specyficznych warunków, które miały w swoim naturalnym środowisku. Kamień naturalny może sprawić, że uda się stworzyć odpowiednie warunki w akwarium bez używania chemii, która tak samo jak w przypadku ogrodów, nie jest najlepszym rozwiązaniem, a w zasadzie jest rozwiązaniem ostatecznym.

Łupki świetnie sprawdzają się w akwariach. Można w nich stosować gnejs, filit oraz szarogłaz. Będą delikatnie zakwaszać wodę, co jest dobrą informacją. Najczęściej akwaryści, zwłaszcza początkujący, korzystają z wody kranowej, która najczęściej jest zbyt twarda dla ryb akwariowych. Kamień sprawi, że woda dużo szybciej dostosuje się do odpowiednich parametrów. Ponadto kupując kamień do akwariów w naszej hurtowni, masz gwarancję dużo niższej ceny niż w sklepach akwarystycznych.

Login

Lost your password?