0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kora sosnowa

Kora drzewna w przydomowym ogrodzie – zastosowanie kory sosnowej

Każdy właściciel domku jednorodzinnego wie, że utrzymanie przydomowego ogródka w dobrym stanie nie jest takie proste. Nie wystarczy po prostu posadzić roślin i czekać, aż nasz ogród zamieni się w piękne i magiczne miejsce. Trzeba włożyć dużo pracy w to, żeby utrzymać to miejsce w dobrej kondycji. Do obowiązków tego rodzaju należą m.in. koszenie trawnika, grabienie liści, przycinanie drzewek i krzewów, wyrywanie chwastów oraz podlewanie grządek. Czynności te należy wykonywać regularnie – w przeciwnym razie może się zdarzyć, że zamiast pięknie prezentującego się miejsca relaksu, będziemy mieli nieładnie zarośnięty plac, na który nie będzie nam się nawet chciało spoglądać. Jednak nie jest to aż tak beznadziejna sprawa – już na etapie planowania ogrodu możemy zastosować pewne rozwiązania, które zdecydowanie ułatwią nam życie i zmniejszą ilość pracy, jaką będziemy musieli włożyć w utrzymanie ogródka w dobrym stanie, a dodatkowo podniosą jego walory estetyczne. Jednym z takich rozwiązań jest użycie kory sosnowej.

Kora sosnowa – zalety stosowania

Naturalny i ekologiczny materiał, jakim jest kora sosnowa, jest dobrze znany ogrodnikom, którzy przekonali się, że ten rodzaj ściółki chroni glebę przed zmianami temperatury i zapobiega jej wysychaniu. Kora oferuje również wiele innych właściwości, które nie są tak oczywiste, ponieważ zazwyczaj są ukryte pod ziemią lub roślinnością. Materiał ten skutecznie chroni glebę przed zmianami temperatury, a więc pełni funkcję termoizolacyjną. Pomaga dłużej utrzymać wilgoć na rabatach, ograniczając częstotliwość podlewania. Duża zawartość węgla występującego w korze sosnowej stymuluje z kolei aktywność mikrobiologiczną gleby.

Drobna kora ogrodowa wykorzystywana jest głównie do ściółkowania roślin, ale można zastosować ją także na dróżkach i ścieżkach ogrodowych. Poza tym kora jest doskonałym materiałem do przykrywania gleby i ochrony korzeni drzew podczas prac budowlanych. Może być również stosowana jako materiał ściółkujący na rabatach kwiatowych, ale należy uważać, aby nie używać kory czerwonej, ponieważ może ona zabarwić rośliny. Materiał ten stosuje się również do przykrywania gleby na działkach warzywnych lub w małych ogrodach w celu ochrony przed chwastami albo jako środek odstraszający gołębie i króliki (w takim przypadku należy przykryć ją siatką drucianą).

Warto dodać, że kora sosnowa jest tańsza i dużo lżejsza niż często używany grys kamienny. W razie potrzeby można łatwo uzupełnić jej braki, wybierając się do sklepu, kupując worek i po prostu dosypując tam, gdzie potrzeba.

Kora sosnowa jako sposób na chwasty ogrodowe

Nie da się ukryć, że jednym z największych problemów ogrodników są chwasty. Wyrastają w niepożądanych miejscach, niszcząc kompozycję i zaburzając harmonię panującą w przydomowym ogrodzie. Na domiar złego często trudno się ich pozbyć. Chwasty mają to do siebie, że z łatwością się rozsiewają, a niektóre z nich trudno skutecznie usunąć. Co prawda na rynku są dostępne specjalistyczne preparaty do niszczenia niechcianych roślin, ale nie każdemu odpowiada użycie silnej chemii w swoim ogrodzie. Natomiast własnoręczne pozbywanie się każdego niepożądanego chwastu kosztuje dużo czasu i energii, a nie wszyscy mogą sobie pozwolić na regularne pielenie w ziemi. Stosując korę sosnową, ograniczamy ten problem.

Zastosowanie kory sosnowej zdecydowanie ogranicza wzrost chwastów. Jednak, by mieć jeszcze większą pewność, że żadne niepożądane rośliny nie będą rujnować nam ogrodowych aranżacji, warto zastosować dodatkowo tkaniny lub agrowłókniny mocowane do podłoża za pomocą specjalnych kołków. Takie rozwiązanie pozwoli nam zarówno zaoszczędzić sporo czasu, jak i podniesie walory estetyczne ogrodu.

Kora ogrodowa sposobem na urozmaicenie kompozycji – ogród nie musi być nudny

Znamy już większość zalet stosowania kory sosnowej w ogrodzie. Ochrona przed wysychaniem gleby i wysokimi oraz niskimi temperaturami, hamowanie wzrostu chwastów, ochrona roślin – to wszystko bardzo ważne, jednak nie wolno zapominać o jeszcze jednym aspekcie. Chodzi tu o walory estetyczne. Nie da się ukryć, że niemal każdy człowiek dużą wagę przykłada do wyglądu swojego otoczenia. W ładnym miejscu chętniej spędzamy czas, łatwiej się nam zrelaksować. Spójna kolorystyka ogrodu sprzyja takiemu stanowi rzeczy. Pomyśleli o tym producenci kory sosnowej i przygotowali kilka wariantów kolorystycznych kory.

Najpopularniejsza jest naturalna kora sosnowa, ale dostępne są również kolorowe, dekoracyjne rodzaje, które można dopasować do naszych indywidualnych preferencji oraz ogrodowych aranżacji. Osoby, które chciałyby nieco ożywić swój ogród, mogą wybierać spośród kilku wariantów. Mamy do dyspozycji korę sosnową czarną, korę czerwoną, żółtą, a także pomarańczową. Wybierając kolorowy materiał, jesteśmy w stanie nadać naszemu ogrodowi więcej życia, przełamać monotonię za pomocą wyrazistych barw i urozmaicić kompozycję, uwypuklając jeszcze bardziej piękno nasadzeń. Ściółka tego rodzaju to popularne rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć przy planowaniu ogrodu.

Login

Lost your password?