0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Żwir drogowy

Żwir drogowy – tanie, praktyczne i popularne kruszywo

Kruszywa są wykorzystywane do wielu różnych celów. W budownictwie kruszywa mogą być dodawane do cementu lub asfaltu jako stabilizator, lub po prostu mogą służyć jako żwir dekoracyjny w ścieżkach ogrodowych.

Popularność żwiru jako kruszywa drogowego sprawia, że nie ma aktualnie domów jednorodzinnych, w których nie zastosowano by jakiegoś rodzaju tego materiału. To samo dotyczy dróg – do najbardziej popularnych należą te wykonane ze żwiru. Żwir drogowy ma wiele zastosowań. Można go wykorzystać na podjazdy, podwórka, place zabaw, a nawet ścieżki rowerowe. Popularność tego materiału wynika z jego trwałości i niskiej ceny.

Kruszywo drogowe – frakcje materiałów

Kruszywo drogowe to materiał, z którego wykonuje się beton, asfalt i inne mieszanki stosowane w budownictwie.

Występuje w różnych rozmiarach, od małych cząstek piasku przez większy żwir po duże kamienie.

Proporcje tych rozmiarów różnią się w zależności od tego, co jest wytwarzane. Na przykład asfalt jest wytwarzany z grubego kruszywa, ponieważ musi być w stanie wytrzymać duży ruch na drogach. Beton jest produkowany z drobnego kruszywa – 2–8 mm lub 4–16 mm – ponieważ musi być odporny na zmiany ciśnienia i temperatury podczas utwardzania lub podczas używania go do budowy chodników i fundamentów. Żwir we frakcji 16–32 mm jest powszechnie stosowany w ogrodnictwie. Natomiast żwir płukany, który można stosować do drenażu opaskowego, najczęściej spotykany jest we frakcji 8–16 mm lub 16–32 mm.

Kryteria wyboru kruszywa – kruszywa używane do budowy dróg, ogrodów, placów budowy

O wytrzymałości kruszyw decydują przede wszystkim ich parametry. Granit ma najwyższą wytrzymałość i jest wykorzystywany do produkcji betonu, który będzie miał większe wymagania co do obciążenia. Kruszywa dolomitowe i kruszywo wapienne są nieco mniej wytrzymałe niż granitowe.

Drugim czynnikiem przy wyborze kruszywa jest jego frakcja, czyli to, jaki ułamek całkowitej objętości zajmuje. Wybierając żwir ogrodowy, będziemy zwracać uwagę głównie na jego kolor i wygląd. Jego trwałość jest w tym przypadku mniej ważna niż np. na podjeździe czy chodniku, gdzie duże kawałki mogą pękać pod wpływem naprężeń.

Ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie materiały zastosować w danym przypadku, wziąć pod uwagę przeznaczenie materiałów. Ważna jest także cena kruszywa.

Kruszywa drogowe są tańsze niż kruszywa ozdobne i ogrodowe, ale zazwyczaj są mniej atrakcyjne wizualnie. Kruszywa budowlane – żwiry – leżą gdzieś pośrodku tego spektrum. Kamienie ogrodowe, takie jak grysy i otoczaki, są popularne wśród miłośników roślin ze względu na ich trwałość, a także różnorodność kolorów, faktur, kształtów i rozmiarów.

Żwir – rodzaje i zastosowanie kruszyw

Istnieją dwa rodzaje kruszyw: naturalne i łamane. Kruszywa naturalne pochodzą z naturalnie występujących źródeł, takich jak piasek płukany, żwir, glina i inne minerały, które można znaleźć w ziemi. Łamane kruszywa są wytwarzane przez kruszenie skał lub recykling betonu (łupki).

Rozkład wielkościowy materiału odnosi się do zakresu wielkości cząstek w nim występujących. Mniejsze cząstki tworzą tzw. kruszywo drobne; większe cząstki znane są jako kruszywo grube. Rozmiary tych dwóch składników decydują o tym, jak dobrze materiał będzie się zachowywał pod obciążeniem i jak bardzo będzie trwały, gdy zostanie wystawiony na działanie trudnych warunków atmosferycznych.

Żwir jest rodzajem kruszywa mającym zastosowanie zarówno budowlane (np. służy do budowy dróg), jak i w architekturze krajobrazu. Jest jednym z głównych składników używanych do produkcji betonu towarowego – mieszanki składającej się z wody, cementu i żwiru, które są następnie wlewane do form, aby stworzyć gotowy materiał budowlany.

Żwir to praktyczny materiał, który możemy wykorzystać w naszych ogrodach na ścieżki, obrzeża i rabaty. Stanowi on również doskonałe pokrycie podjazdu.

Bazalt jest kruszywem wykorzystywanym w budownictwie drogowym i przy tworzeniu dróg. Wytwarzany jest ze skały bazaltowej, która powstaje w wyniku szybkiego schłodzenia lawy. Bazalt charakteryzuje się niesamowicie wysoką trwałością. Inną jego cechą jest odporność na działanie czynników atmosferycznych. Jest to bardzo mocny materiał, który można wykorzystać do budowy dróg i chodników. Jest bardzo twardy, więc świetnie wytrzymuje zużycie. Stosowany jest również w budowie autostrad, mostów i pasów startowych, ponieważ jest odporny na rozszerzanie i kurczenie się pod wpływem zmian temperatury lub zawartości wody.

Pospółka, czyli wymieszany żwir i piasek o różnej wielkości, jest szeroko stosowana w budownictwie ze względu na swoje właściwości. Jest to materiał tani, lekki i łatwy w obróbce. Jest stosowany jako materiał bazowy przy budowie dróg, ponieważ zapewnia stabilność nawierzchni. Pospółka może być również stosowana jako wzmocnienie w konstrukcjach betonowych, takich jak mosty i zapory, gdzie pomaga zapobiegać powstawaniu pęknięć w konstrukcji. To jedno z kruszyw drogowych idealnych na podbudowy i podsypki pod kostki betonowe i granitowe, a także świetny wybór do zasypywania wykopów.

Otoczak żwirowy to nic innego jak kamień naturalny o bardzo małej frakcji. Otoczaki są kamieniami ozdobnymi i często służą do celów krajobrazowych – wysypywania chodników i ścieżek w ogrodzie. Stosowane są również w stawach ogrodowych jako element dekoracyjny na rabatach oraz w pobliżu obiektów wodnych. Kamienie te są bardzo popularne w przypadku ścieżek ogrodowych, ponieważ stanowią miły kontrast z otaczającym je trawnikiem. Zapobiegają również erozji gleby.

Kruszywa drogowe – zapoznaj się z naszą ofertą kruszyw

Kruszywa drogowe są kluczowym elementem każdej budowy drogi. Materiał, z którego tworzona jest nawierzchnia drogi, niezależnie od tego, czy jest to asfalt, czy beton, jest kruszywem i składa się zazwyczaj z piasku i skruszonego kamienia.

Oprócz tego, że kruszywo drogowe jest głównym materiałem w większości dróg, może być również wykorzystywane do innych celów, takich jak systemy odwadniające, kształtowanie krajobrazu i fundamenty budynków.

Korzystając z naszej oferty, możesz liczyć na usługę dowozu kruszywa naszym własnym transportem. Nie korzystamy z usług pośredników, co pozwala nam utrzymać niskie ceny materiałów.

Login

Lost your password?