0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Ogrodzenia gabionowe

Ogrodzenia gabionowe – koszt wykonania i wypełnienia gabionów. Opinie, zdjęcia, ceny

Ogrodzenia gabionowe, lub jak częściej się je nazywa – gabiony, to rewelacyjne rozwiązanie na ogrodzenie domu. Mają wiele zalet, ale jedna z nich wyróżnia się ponad wszystkie. Chodzi przede wszystkim o trwałość i długowieczność. Ponadto cena wykonania jest bardzo rozsądna, jeśli porównamy ją z innymi popularnymi rozwiązaniami, np. takimi jak ogrodzenie panelowe. To jednak nie koniec. Dzięki ogromnemu wyborowi kamienia do gabionów mamy możliwość zaaranżowania ogrodzenia praktycznie pod każdy dom w każdym możliwym stylu. Przy domach tradycyjnych i rustykalnych świetnie sprawdzi się gnejs oraz łupek. W domach nowoczesnych, w których dominuje szarość, preferowany będzie bazalt. Dla tych, którzy lubią się wyróżniać, do dyspozycji jest grecki biały otoczak Thassos lub interesujące czerwone i różowe kamienie ogrodowe. Ponadto właściciel ogrodu ma do dyspozycji kilkanaście rozwiązań, w tym kosze gabionowe czy panele ogrodzeniowe o różnych wzorach i kształtach. Ogrodzenia gabionowe to trwałe rozwiązanie, które da się dopasować do każdego domu – dodatkowo w rozsądnych cenach!

Opinie o ogrodzeniach gabionowych – wady i zalety

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, zastanawiając się nad wyborem tego rodzaju ogrodzenia, jest to, że powstaje coraz więcej gabionów, a branża kamieniarska ciągle się rozwija. W naturze jest tak, że jeśli coś nie działa, to ginie, a jeśli działa, to się rozwija. Podobnie jest w tym wypadku. Ogrodzenia gabionowe się sprawdzają, są odporne i nie ma obawy, że po roku czy dwóch zostaną uszkodzone lub będą potrzebowały odświeżenia. Montując gabiony, będziesz mieć idealne ogrodzenie przez całe dekady, a chęć zmiany może wynikać jedynie z chęci metamorfozy koloru ogrodzenia gabionowego, który można łatwo uzyskać, wymieniając kamień w gabionach.

Pisząc o zaletach, trzeba jeszcze raz podkreślić trwałość gabionów. Ogrodzenia gabionowe to siatka lub panele wykonane ze stali malowanej lub ocynkowanej, które są wypełnione kamieniem ogrodowym. Tutaj nie ma co się zepsuć lub uszkodzić. W przypadku paneli malowanych proszkowo na kolor grafitowy przy nieumiejętnym wypełnianiu gabionu można uszkodzić powierzchnię lakierowaną. Jest to w zasadzie jedyna możliwość, którą można opisać jako uszkodzenie gabionów. Jednak zdarza się ona niezwykle rzadko. Za to wybierając rodzaj koszy gabionowych w kolorze stalowym i ocynkowanym, masz gwarancję, że po 20 latach Twoje gabiony będą w tak samo świetnym stanie jak w dniu montażu.

Poza tym tradycyjne ogrodzenia panelowe, z siatką, betonowe lub bardziej wymyślne kute ze stali, mają jedną poważną wadę. Chodzi tutaj o fakt, że na takie ogrodzenia ogromny wpływ mają codzienne drgania gruntu. Przejeżdżające tiry czy roboty budowalne tworzą nieodczuwalne dla nas drgania, które jednak po roku, dwóch, a czasem i szybciej zaczynają wpływać na nasze domy, a dużo szybciej na ogrodzenia. Szczególnie betonowe ogrodzenia, na których wykorzystuje się tynki, zaczynają pękać i wymagają częstej odnowy. Ten problem nie dotyczy ogrodzeń gabionowych. Są one całkowicie odporne na drgania, nawet te powstałe przez ruch płyt tektonicznych, które mogą być odczuwalne przez nas, nawet w Polsce.

Ogrodzenie gabionowe to rewelacyjne rozwiązanie, którego kolejną zaletą jest naturalny materiał służący do wypełnienia przestrzeni w gabionie. Przez epokę PRL-u, betonowych miejskich lasów i całego szumu związanego z coraz większą ilością samochodów i maszyn na drogach, chcemy uciekać w cichsze i spokojniejsze miejsca oraz otaczać się naturą. Ogrodzenia betonowe ni jak wpasują się w taki nurt, siatki ogrodzeniowe też niezbyt się nadają, podobnie jak stalowe panele. Ogrodzenie z kamienia jest idealnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci czuć się dużo lepiej we własnym domu i ogrodzie.

Kolejną rzeczą, o której nie można zapomnieć, wybierając ogrodzenie gabionowe, jest fakt, że idealnie odizolowuje dom i ogród od otoczenia. Gabiony nie są zwykle idealnie zamknięte. Dzięki nim będziesz czuł się komfortowo i będziesz miał poczucie dbania o własną prywatność.

O zaletach gabionów można byłoby się jeszcze wiele napisać. Można wspomnieć o tym, jak wiele możliwości dają kamienie naturalne podczas wypełnienia gabionów. Jak rewelacyjnym materiałem jest szkło, które służy do udekorowania ogrodzenia gabionowego oraz dodatkowego podświetlenia. Jak prosty i tani jest montaż, który można wykonać samemu. Jednak, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń do nas lub odwiedź nasz sklep. Na pewno się nie zawiedziesz.

Jak zrobić ogrodzenie gabionowe? Wykonanie ogrodzenia gabionowego w Warszawie

Ogrodzenie gabionowe jest stosunkowo proste w montażu. Nie potrzeba tu specjalistycznych narzędzi ani nawet fachowej wiedzy. Jednak wsparcie fachowca i odpowiednie przygotowanie bardzo pomagają.

Pierwszym i niezwykle ważnym elementem, jeśli chodzi o dobrze wykonane ogrodzenie gabionowe, jest fundament. Bez trwałego i odpowiednio wykonanego fundamentu cała konstrukcja może szybko runąć. Bardzo istotną rzeczą jest wysokość fundamentu. Specjaliści często podają inne wartości co do minimalnej wysokości fundamentu. Ostatecznie wpływa też na nią rodzaj i wielkość zastosowanego gabionu. Jeśli chcesz zastosować małe kosze gabionowe, nie musisz się zbytnio wysilać w przygotowaniu podstawy. Jednak jeśli chcesz zrobić obszerne i ciężkie ogrodzenie gabionowe o szerokości nasypu 20 cm, to należy wykonać fundament tak, aby mógł przetrwać całe lata. W takim wypadku najbezpieczniej wykonać fundamenty o wysokości 1 m. Sprawi to, że nawet wiele ton spoczywającego na nim kamienia nie obciąży zanadto podstawy, która mogłaby zostać uszkodzona przez nacisk. Oczywiście nie obejdzie się bez odpowiedniego zbrojenia. Musisz wiedzieć, że m3 kamienia może ważyć nawet 1,5 t, dlatego aby zapewnić trwałą podstawę, koniecznie musisz ją uzbroić prętami stalowymi.

Po wylaniu i zakotwiczeniu słupków ogrodzeniowych, czas na ustawianie paneli lub siatki gabionowej. Oczywiście musimy pamiętać, że kolejne kroki wykonujemy dopiero, gdy beton całkowicie przeschnie. Elementy konstrukcyjne – panele lub siatkę, łączymy za pomocą śrub, dzięki czemu uzyskujemy surową konstrukcję. Wybór odpowiedniego materiału na gabiony nie jest prosty. Do wyboru mamy panele, które są zdecydowanie dużo lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o styl i dekorację, oraz klasyczną siatkę, która jest raczej surowa, jednak do tradycyjnych i rustykalnych rozwiązań nadaje się idealnie. Ponadto trzeba również wybrać szerokość gabionu – 15 cm, 20 cm lub więcej, oraz wielkość oczek dla kosza gabionowego. Im gabiony mają większe oczka, tym gradacja kamienia, którą chcemy zastosować, musi być większa. Zwykle stosuje się zasadę, że dłuższa krawędź oczka nie może być mniejsza niż dolna granica danej frakcji kamiennej. Jeśli mamy siatkę z oczkami 3 × 5 cm, to odpowiednim materiałem do wypełnienia koszy gabionowych będzie kamień o frakcji na przykład 6–10 cm. Pamiętaj jednak, że musisz również brać pod uwagę szerokość gabionu. Jeśli wybrałeś gabion o szerokości 20 cm oraz bazalt gabionowy o frakcji 16–25 cm, to musisz brać pod uwagę, że część kamieni będzie zbyt duża, aby można było nią zasypać gabion.

Ciekawym rozwiązaniem ogrodzeń gabionowych są także te wykonane z układanego warstwowo łupka szarogłazowego. Efekt jest podobny do tego, w którym wykorzystujemy łupek do wykonania suchych murków, jednak w tym wypadku zamiast kleju stosujemy siatkę.

Koszt ogrodzenia gabionowego – ceny paneli i wypełnienia gabionu

Ogrodzenie gabionowe ma bardzo dużą rozpiętość cenową. Czynnikami wpływającymi na cenę jest szerokość i rodzaj siatki, które bezpośrednio wpływają na wielkość fundamentu, a także na jego koszt oraz materiał, którym zechcemy wypełnić ogrodzenia gabionowe. Do tego celu możemy użyć takich materiałów jak:

  • granit,
  • żwir,
  • kora drzewna,
  • łodygi bambusa,
  • otoczaki,
  • marmur,
  • gruz,
  • ceramika,
  • drewno,
  • ziemia,
  • liście,
  • beton,
  • szkło,
  • łupiny orzecha kokosowego,
  • kostka brukowa,
  • tłuczeń,
  • żużel.

W przypadku, kiedy do zasypania ogrodzenia gabionowego wybierzesz bazalt, koszt wypełnienia będzie bardzo niski. Cena tego materiału nie przekracza 100 zł/t. W przypadku białego otoczaka Thassos, którego cena za każdą tonę wynosi 1150 zł, musisz liczyć się z dużymi kosztami, które jednak szybko są rekompensowane rewelacyjnym wyglądem. Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje ogrodzenie gabionowe. Jeśli jednak chcesz fachowej porady i darmowej wyceny, koniecznie do nas zadzwoń. Wykonamy przeliczenia i powiadomimy Cię, ile dane ogrodzenie gabionowe będzie kosztować.

Login

Lost your password?