0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kostka betonowa

Kostka betonowa – o czym warto pomyśleć podczas aranżacji podwórka

Kupując działkę budowlaną pod budowę domu lub z już postawionym budynkiem, musimy liczyć się z tym, że oprócz wybierania mebli i wyposażenia oraz dekorowania pomieszczeń, czeka nas jeszcze zagospodarowanie podwórka. Niezależnie od tego, czy będziemy mieć duży ogród z pergolą, skalniakami i oczkami wodnymi, czy skromny ogródek z niewielką liczbą nasadzeń, trzeba pomyśleć, jak zaplanować ten kawałek przestrzeni. Można co prawda pozostawić go samemu sobie, ale zaniedbane, zarośnięte przypadkowymi roślinami podwórko nie będzie stanowiło najlepszej wizytówki dla naszego domu, a co za tym idzie – dla nas. Warto już na wstępie pomyśleć o zagospodarowaniu przydomowej przestrzeni, zastanowić się, gdzie chcemy zasadzić rośliny ozdobne lub umieścić grządki z warzywami, jak duży będzie podjazd dla samochodu, ile ścieżek potrzebujemy i jak owe ścieżki miałyby przebiegać. Krótko mówiąc – jest trochę do zrobienia. Warto przy okazji pomyśleć o estetyce i o tym, żeby obraz całości był spójny, a elementy składowe do siebie pasowały. Na początek możemy zacząć rozglądać się za odpowiadającym nam rodzajem kostki brukowej lub płyt z betonu, które posłużą nam przy budowie ścieżki lub podjazdu.

Kostka brukowa – wiele zastosowań betonu

Kostka brukowa może być użyta w różnych celach. Jest wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne, a jej grubość sprawia, że niełatwo ją uszkodzić. Potrafi też wytrzymać spore obciążenie, dlatego nierzadko wykorzystuje się ją do budowy podjazdów lub dróg dojazdowych. Odpowiednio ułożona kostka brukowa bez problemu wytrzyma obciążenie wywierane przez przejeżdżający samochód, nie mówiąc już o ruchu pieszym.

Zastosowanie kostki brukowej jest bardzo szerokie, a sposób jej użycia jest uzależniony wyłącznie od nas – od naszych potrzeb i upodobań. Kostkę wykorzystać możemy do budowy podjazdu, ale nie tylko. Może nam posłużyć jako materiał do tworzenia ścieżek ogrodowych, które pozwolą nam poruszać się „suchą stopą” po podwórku. Kostka brukowa może się nam przydać przy urządzaniu tarasu lub ganku. Jest solidna i schludna, a co najlepsze – pasuje do wielu aranżacji. Beton doskonale zgrywa się wizualnie z drewnem czy kamieniami naturalnymi, co oznacza, że decydując się na kostkę brukową, nie musimy się martwić o to, czy nie wpłynie ona negatywnie na estetykę naszego ogrodu. Kostka betonowa, ze względu na swoją uniwersalność, pasować będzie do różnych stylów zagospodarowania terenu.

Kostka brukowa sprawdzi się również wtedy, gdy planujemy postawienie altany, pergoli ogrodowej czy zagospodarowanie terenu np. wokół oczka wodnego. Kostka lub płyta betonowa sprawować będzie funkcję solidnego, estetycznego podłoża odpornego na wilgoć i warunki atmosferyczne oraz mróz czy upał. Oznacza to, że inwestując w kostkę brukową, zapewniamy sobie spokój na długie lata.

Rodzaje kostki brukowej – jakie możliwości mamy do wyboru?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kostki betonowej. Kiedy planujemy przestrzeń wokół domu, najczęściej zależy nam na tym, żeby całość była spójna, a poszczególne elementy współgrały ze sobą. Nic dziwnego – estetyka jest bardzo ważna. Jeśli ogród robi dobre wrażenie wizualne, mamy większą ochotę w nim przebywać, odpoczywać, spędzać czas. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jakich materiałów zamierzamy użyć, by stworzyć swój wymarzony zakątek. Należy pomyśleć nie tylko o rozplanowaniu wszystkiego, ale i o kolorach, jakich chcielibyśmy użyć. O ile sprawa z wyborem odpowiedniego, pasującego drewna może być problematyczna (jest mnóstwo rodzajów i odcieni tego materiału, często różniących się od siebie w nieznacznym stopniu), o tyle użycie betonu znacząco ułatwia sprawę. Jest on bardziej uniwersalny i wpasuje się w różne rodzaje aranżacji. Jednym z najchętniej i najczęściej wybieranych rodzajów jest tradycyjna szara kostka lub kostka grafitowa. Beton w takich odcieniach nie przytłacza, nie zdominuje innych elementów ogrodu. Żeby ożywić nieco jego wygląd, wystarczy dodać elementy dekoracyjne, takie jak palisady, obrzeża czy donice betonowe – będzie to stanowiło swoistą kropkę nad i oraz sprawi, że nie będziemy mieli wrażenia surowości.

Kostka betonowa – wybór kostki w zależności od potrzeb użytkownika

Jeśli chodzi o typy kostki brukowej, możemy znaleźć produkty zarówno o klasycznym, prostokątnym kształcie, jak i w większych formatach. Przykładem może być kostka granitowa szara surowa, która charakteryzuje się bardziej chropowatą powierzchnią. Może być to dobry wybór dla osób, które chcą, żeby ich chodnik odróżniał się od innych. Dla tych, którzy poszukują większych rozmiarowo produktów o kształcie kwadratu, dobrym wyborem może być płyta betonowa grafitowa. Dzięki dużemu formatowi płyty możemy szybciej pokryć większą powierzchnię i wcześniej cieszyć się ukończonym tarasem lub placem pod altanę ogrodową.

Login

Lost your password?