0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Półokrągłe schody z kostki granitowej

Półokrągłe schody z kostki granitowej

Schody zewnętrzne to świetny sposób, aby wyróżnić swój dom. Można je również wykorzystać do podniesienia estetyki posesji, a także zwiększenia jej wartości. Schody zewnętrzne można połączyć z pozostałymi elementami małej architektury ogrodowej na wiele różnych sposobów – od tradycyjnych ścieżek ogrodowych i podjazdów po donice na roślinność ozdobną.

Jednak z czego najlepiej wykonać schody zewnętrzne? A może zaszaleć z kształtem? Wiele osób decyduje się na półokrągłe schody z kostki granitowej.

Czy kostka granitowa jest lepsza od kostki brukowej? Koszt schodów z kamienia naturalnego

Jeśli chodzi o budowę schodów zewnętrznych, mamy dwa główne wybory. Schody wejściowe można zbudować z kostki betonowej lub kostki granitowej.

Wybierając pomiędzy tymi dwiema opcjami, przed podjęciem decyzji, należy rozważyć wady i zalety każdej z nich. Choć oba rodzaje schodów można zbudować z tych samych podstawowych materiałów, istnieją między nimi pewne istotne różnice, które wpłyną na ich koszt, trwałość i wygląd w dłuższej perspektywie.

Kostka granitowa:

  • jako jeden z najmocniejszych i najtwardszych kamieni na Ziemi, granit jest jednym z najtrwalszych materiałów na kostkę brukową. Kostka granitowa może być stosowana na patia, chodniki, a nawet jako podłoga wewnątrz domu. Te płytki z kamienia naturalnego są bardzo piękne i dostępne w różnych kolorach i fakturach;
  • granit jest doskonałym wyborem dla przestrzeni zewnętrznych, ponieważ jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz i śnieg. W rzeczywistości kostki granitowe były używane jako materiał budowlany od czasów starożytnych, ponieważ okazały się tak trwałe. Ze względu na swoją wytrzymałość i piękno granit był wykorzystywany we wszystkim, od pomników po budynki;
  • jedną z głównych korzyści płynących z zastosowania kostki granitowej jest to, że będzie ona służyć przez dziesięciolecia, nie wymagając żadnej konserwacji ani napraw. Kostki granitowe są również odporne na plamy i rdzę, więc nie niszczeją z upływem czasu, jak to się dzieje w przypadku innych rodzajów materiałów brukowych, takich jak beton czy asfalt, gdy są one wystawione na działanie czynników atmosferycznych przez długi czas.

Kostka betonowa:

  • kostki betonowe występują w różnych kolorach, od stonowanych odcieni ziemi po jaskrawą biel. Wybór będzie zależał od stylu i rodzaju krajobrazu wokół. Można również uzyskać kolorowe kostki betonowe, które mogą być barwione lub malowane, aby zmienić ich kolor w czasie, jeśli jest to pożądane;
  • cena kostki betonowej jest bardzo zróżnicowana w zależności od jej rozmiaru, stylu i wzoru. Beton jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo materiałów brukowych dostępnych obecnie na rynku. W przeliczeniu na m² może być nawet o 30% tańszy niż cegła lub kamień;
  • montaż kostki betonowej jest mniej skomplikowany i nie wymaga tylu specjalistycznych narzędzi, jak to jest w przypadku tworzenia schodów z kostki granitowej. Przygotowanie podłoża jest mniej wymagające, a samo układanie kostki brukowej z betonu nie powinno przysporzyć większych problemów.

Kamień naturalny jest droższy niż bloczki betonowe. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć kostki granitowej w rozsądnej cenie. Jeśli zależy nam na jakości, trwałości i wyglądzie to zdecydowanie powinniśmy wybrać schody z kostki granitowej.

Układanie kostki brukowej – układanie schodów z kostki samodzielnie czy z ekipą?

Jeśli lubimy majsterkować może kusić nas możliwość zaoszczędzenia pieniędzy poprzez samodzielne ułożenie półokrągłych schodów z kostki brukowej. W rzeczywistości możliwe jest samodzielne ułożenie kostki brukowej przy użyciu niedrogiej piły do cięcia na mokro. Jeśli jednak nie ma się odpowiedniego sprzętu i doświadczenia, może być bardzo trudno wyciąć prostą linię i wykonać cięcia na tyle dokładnie, by elementy pasowały do siebie. Jeśli nie zachowamy ostrożności, możemy stracić czas i pieniądze. Tym bardziej, że wykonanie schodów półokrągłych jest o wiele trudniejsze niż proste schody z kostki granitowej. Należy mieć doświadczenie w takich pracach, gdyż tutaj bardzo istotne jest prawidłowe przygotowanie i ułożenie elementów brzegowych schodów. Wymiary schodów muszą być idealnie wymierzone (głębokość stopni, elementy brzegowe, szerokość schodów, wysokość pojedynczego stopnia itp.), by ostatecznie schody zewnętrzne wyglądały dobrze i były funkcjonalne.

Układamy półokrągłe schody z kostki brukowej granitowej krok po kroku

Układanie kostki brukowej nie musi być bardzo skomplikowanym zadaniem, ale ważne jest, aby postępować zgodnie z odpowiednimi zasadami i mieć przygotowany dokładny projekt. W tej instrukcji podpowiemy, jak układać kostkę brukową.

Na początku należy wyznaczyć dokładne miejsce, w którym powstaną schody z kostki granitowej. To bardzo ważny etap prac, gdyż od niego zależy to, czy schody z kostki będą odpowiednich rozmiarów i w odpowiednim miejscu. Na pomoc w wyznaczeniu miejsca schodów przychodzą paliki drewniane, które wbijamy w ziemię oraz zwykły sznurek. Pomocne okaże się wyznaczenie najniższego i najwyższego stopnia oraz ich środka, który jest ważny przy budowie półokrągłych schodów.

Zanim zaczniemy układać kostkę brukową, musimy przygotować teren. Oznacza to usunięcie wszelkich roślin i gruzu, które mogą przeszkadzać, oraz wyrównanie terenu, tak aby był czysty i płaski. Należy także upewnić się, że przez teren nie przebiegają żadne zewnętrzne rury ani kable – mogą one utrudniać wypoziomowanie podłoża i powodować problemy z odprowadzaniem wody. Konieczne jest wykopanie humusu, najlepiej około 40 cm. Ważne, by dokopać się do gliniastej części gleby.

Następnie należy użyć poziomicy i grabi, aby upewnić się, że obie strony terenu są całkowicie równe względem siebie. Jeśli tak nie jest, wyrównajmy dokładnie teren. Ułatwi to późniejsze układanie kostek brukowych, bez ryzyka ich wyślizgnięcia się z miejsca lub nadmiernego chwiania się.

Kolejnym krokiem jest stworzenie podbudowy pod schody, np. z suchego betonu (ok. 15 cm). Należy najpierw usypać podbudowę, a potem przejść do zagęszczania przy użyciu zagęszczarki płytowej.

Później możemy przejść do osadzenia elementów brzegowych stopni. Bardzo ważne jest, aby palisady umieścić w małych dołkach wypełnionych półsuchym betonem, co zapewni stabilność. Wystające elementy brzegowe wypełniamy obudowujemy betonem. Palisady wbijamy do momentu uzyskania pożądanej wysokości.

Po osadzeniu elementów brzegowych przechodzimy do pracy z kostką brukową. Konieczne jest sprawdzenie spadku podłoża (ok. 1%). Wykonaną podbudowę zagęszczamy ręcznie, np. przy użyciu deski i gumowego młotka. Ilość warstw podbudowy musi być taka, aby kostka brukowa lekko wystawała ponad palisady (z czasem lekko osiądzie). Ostatnią warstwą podbudowy jest mieszanka piaskowo-cementowa (ok. 2 cm). Tej warstwy już nie ubijamy! Zaczynamy układanie. Kostkę granitową kładziemy na podbudowie i dobijamy gumowym młotkiem. Przyda się nam także poziomnica. Po ułożeniu kostki, powstałe przestrzenie pomiędzy pojedynczymi elementami, należy wypełnić fugą do spoinowania kostki brukowej lub drobnym piaskiem.

Dobry projekt schodów do podstawa. Wykonanie tego projektu w sposób profesjonalny i trwały to druga równie istotna rzecz. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia, to zdecydowanie lepiej poprosić kogoś o pomoc. Schody z kostki granitowej mają służyć latami, więc warto zadbać o ich prawidłową budowę.

Leave your thought

Login

Lost your password?