0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kamyki do ogrodu

Kamyki do ogrodu

Urządzając ogród, coraz częściej napotykamy na aranżacje z wykorzystaniem kamienia w roli głównej. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć korzyści, jakie za tym idą. Aranżacja ogrodu z dodatkiem kamieni zyskuje bardzo naturalny wygląd. Kamienie ozdobne rewelacyjnie wpasują się w każdy styl –nowoczesny, leśny czy klasyczny. Kamień pięknie współgra z kwiatami i trawnikiem, jest dla nich pierwszorzędnym tłem i podkreśla ich piękno. Dobrze wygląda także z innymi materiałami, które wykorzystujemy często w naszym ogrodzie, takimi jak beton czy drewno. Jak widzimy, kamień ma wiele zalet, a jeszcze nie wymieniliśmy ich wszystkich.

Jakie kamyki do ogrodu wybrać?

Gdy szukamy tego idealnego kamienia, w głowie rodzi się nam niezliczona liczba pytań, wśród których prym wiedzie: jaki kamień wybrać? Bogata oferta kamieni, jaką daje nam rynek, zdecydowanie nie ułatwia sprawy. Warto na samym początku zastanowić się, czego oczekujemy od naszego ogrodu. Dokładnie zaplanowanie wizji ogrodu sprawi, że znacznie łatwiej przyjdzie nam podjęcie decyzji. Należałoby się zastanowić, w jakim stylu i klimacie chcemy mieć nasz ogród, czy będziemy w stanie poświęcić dużo czasu na pielęgnację i sprzątanie, czy jednak wolimy ogród, przy którym nie będzie trzeba za dużo robić. Istotną kwestią jest także to, jakie koszta jesteśmy w stanie ponieść. urządzając ogród. Warto mieć na uwadze, że ceny kamieni mogą się znacznie od siebie różnić.

Kamienie ogrodowe możemy podzielić ze względu na ich budowę, a będą to: łupki, żwir, otoczaki i grys.

Kora kamienna i łupki – leśny klimat w ogrodzie

Łupek to kamień, który wygląda najbardziej naturalnie. Kamień łupany ma niesprecyzowany, delikatnie prostokątny kształt, który, mimo tego, że uzyskiwany jest w sposób mechaniczny w specjalnych kruszarkach, wygląda tak, jakby stworzyła go takim natura. Łupki mają wiele zastosowań, m.in. świetnie sprawdzają się do usypywania dróżek, nie roznoszą się po ogrodzie i pięknie komponują się z trawnikiem i roślinami.

Kamień, który zyskuje popularność i często stosowany jest jako zamiennik dobrze znanej kory sosnowej, to gnejsowa kora kamienna. Ma paskowany brązowo-szary kolor i drobinki kwarcytu, które pięknie mienią się w słońcu. Jest to fantastyczna alternatywa dla kory drewnianej i ma znacznie więcej zalet. Jako że jest to kamień, ma dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, nie chłonie wilgoci, a wiatr nie będzie w stanie jej wywiać, co często ma miejsce przy korze sosnowej.

Drugim dobrze znanym łupkiem jest szarogłaz. Ma szaro-brązowym, podobny do gnejsu, kolor, jednak bez charakterystycznych pasków i drobinek kwarcytu. Ze skały szarogłazowej produkuje się kamień sypany do ogrodu. Najbardziej znaną formą tej skały jest dzikówka. Ten niesamowicie twardy materiał stosuje się jako kamień murowy lub dodatek w aranżacji skalniaków.

Najpopularniejszy kamień ogrodowy

Otoczaki – nowoczesny Thassos czy grafitowy kamień naturalny?

Otoczaki odróżniają się od grysu czy łupków swoim charakterystycznym obłym kształtem i gładką powierzchnią. Uzyskanie takiego kształtu jest niezwykle czasochłonne i wymaga użycia profesjonalnych maszyn. Do produkcji otoczaków używa się dużych bębnów, w których kamień wraz z piaskiem ścierają się. Z racji tak wymagającego procesu tworzenia otoczaków, ich cena jest większa niż grysów czy łupków. Otoczaki to świetne rozwiązanie do ogrodów, w których przebywają dzieci. Kamienie, dzięki swojej gładkiej powierzchni, są bezpieczne i w razie upadku dziecko nie skaleczy się o obłą krawędź.

Popularnym otoczakiem, który charakteryzuje się nienaganną bielą, jest grecki otoczak Thassos. Przywołuje on na myśl wakacyjne wspomnienia i grecką plażę. Wygląda imponująco w każdym ogrodzie i rewelacyjnie odbija promienie słoneczne, warto więc rozkładać go w dobrze nasłonecznionych miejscach. Aby ta idealna biel cieszyła nasze oczy przez długi czas, o kamień trzeba dbać. Nie obejdzie się bez dobrej impregnacji oraz regularnego czyszczenia. Jest to bardzo wymagający kamień, ale efekt wizualny, który zyskujemy dzięki niemu jest tego wart.

Innym otoczakiem, tym razem pochodzącym z Polski, jest otoczak bazaltowy w kontrastującym do greckiego Thassosa intensywnym, grafitowym kolorze. Bazalt ma ogromną zaletę, a mianowicie wyróżnia się niesamowitą twardością, co powoduje, że kamień ten jest bardzo wytrzymały i nie straszne mu żadne warunki pogodowe czy uszkodzenia mechaniczne. Niestety kamień o takich fantastycznych właściwościach i oryginalnym kolorze ma jedną wadę, a jest nią cena. Obróbka bazaltowego otoczaka jest czasochłonna i trudna, dlatego cena za tonę może sięgać nawet 850 zł.

Klasyczne kamyki do ogrodu – grys ogrodowy

Grys ogrodowy to jeden z najbardziej znanych i najczęściej stosowany rodzajów kamienia. Grys to pokruszone na mniejsze kawałki skały o ostrych krawędziach. Jego kształt również uzyskiwany jest w kruszarkach, lecz produkcja jest krótsza i mniej wymagająca, za czym idzie niższa cena. Grys przy okazji jest też bardzo wydajny – wybierając drobniejszą frakcję, z łatwością pokryjemy podłoże bez konieczności użycia dużej liczby kamieni.

Grys granitowy to ozdobne kamyki pochodzące z Polski. Granit ma fantastyczne właściwości, jest niezwykle odporny, nie wchłania wilgoci i dodatkowo rewelacyjnie wygląda. Łączy w sobie wszystko, co najlepsze. Odmiana grysu granitowego z kopalni z Granicznej ma charakterystyczne czarno-białe plamki na powierzchni, które dodają charakteru i szyku naszemu ogrodowi. Ogromną zaletą grysu granitowego jest jego cena – tonę kamienia dostaniemy nawet za 120 zł, co w porównaniu i innymi rodzajami kamienia wychodzi bardzo korzystnie.

W wersji grysu dostaniemy także śnieżnobiały kamień ogrodowy, który zdecydowanie wygrywa w temacie koloru z naszym polskim grysem Biała Marianna. W mieszance grysu marmurowego znajduje się aż 40% greckiego kamienia Thassos. Dostaniemy go już za około 450 zł za tonę. Jest to dobra cena za idealnie biały kamień, który w każdym ogrodzie doda elegancji i nowoczesności.

Leave your thought

Login

Lost your password?