0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kamień do akwarium

Kamień do akwarium

Kamienie w akwarium to rzecz, którą doceniają zarówno początkujący, jak i doświadczeni akwaryści. Jest to jedna z najbardziej naturalnych ozdób, jaką można dodać do akwarium. Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami stonowanych, zbliżonych do naturalnie wyglądających zbiorników, czy preferujemy tropikalny klimat pełen wyrazistych kolorów z nutą szaleństwa. Dzięki bogatemu wyborowi, jaki oferują nam hurtownie w dzisiejszych czasach, każdy fan akwarium jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Najpopularniejsze rodzaje kamieni akwariowych

kamienie do akwarium verde ciaro

Pojawia się zatem pytanie, jakie kamienie wybrać oraz na co zwrócić szczególną uwagę, bo, jak się okazuje, przy wyborze odpowiednich kamieni nie można kierować się jedynie aspektem wizualnym. Jednym z najbardziej popularnych kamieni do akwarium jest Dragon Stone. To naturalna skała o strzelistym i kanciastym kształcie. Wyglądem nieco przypomina łuski smoka, z tego względu ten rodzaj skały nosi pewnie taką, a nie inną nazwę. Skały Dragon Stone występują w kilku odcieniach, w sklepach akwarystycznych możemy znaleźć brązowe, żółte, pomarańczowe lub oliwkowe. Jedną z najbardziej istotnych spraw jest to, że te kamienie do akwarium nie zmieniają parametrów wody i nadają się dla początkujących akwarystów. Kolejnym równie popularnym kamieniem jest Grey Mountain, który występuje w grafitowym lub jasnoszarym kolorze.

Ma charakterystyczne nieregularne pęknięcia, zaokrąglone brzegi i różnorodne kształty. Każdy fan naturalnie wyglądających akwariów będzie nim zachwycony, gdyż swoim wyglądem przypomina górskie skały. Warto mieć na uwadze, że może delikatnie podnieść poziom wapnia w wodzie. Ciekawą i jednocześnie bardzo oryginalną propozycją będą skały Turtle Fossil Stone. Jak sama nazwa wskazuje, swoją budową świetnie imitują skorupę żółwia. Dodadzą do akwarium niepowtarzalnego charakteru i będą świetnym dodatkiem. Kolejnym równie oryginalnym pomysłem będą skały Samurai Stone, idealne dla osób, którym zależy, aby ich akwarium wyróżniało się spośród innych. Charakteryzuje je rdzawe, lekko czerwone zabarwienie. Ten kolor świetnie wybija się na tle zielonych dodatków i pięknie kontrastuje z ciemnym podłożem. Z pewnością takie akwarium przyciągnie wzrok wszystkich gości i na długo pozostanie w ich pamięci. Skały te nie zmieniają znacząco parametrów wody, co też należy zaliczyć jako ich dodatkowy atut.

Kamienie do akwarium jako kryjówka dla ryb

Przy wyborze kamieni do akwarium warto zaopatrzyć się też w takie, które będą mogły służyć jako kryjówka dla rybek. Jednym z rodzajów takich kamieni są Red Slate Stone – łupki o charakterystycznych strzelistych kształtach i delikatnej różowej barwie. Kamienie do akwarium są dostępne również w innych kolorach, takich jak czarny czy szary. Idealnie wpasują się do akwarium w stylu iwagumi. Możemy także wyłożyć nimi tylną ścianę akwarium, dzięki czemu zyskamy piękne i niepowtarzalne tło. Fantastyczną kryjówką dla małych rybek będą również kamienie do akwarium Hole Stone Multi. Mają na swojej powierzchni dużą liczbę małych otworów, dzięki temu sprawdzą się idealnie. Spotkać je możemy najczęściej tylko w dwóch kolorach – beżowym i białym. Przy tym rodzaju kamienia do akwarium należy zachować szczególną ostrożność, gdyż zmienia znacząco parametry wody. Mając na uwadze dobro rybek, należy wtedy co jakiś czas skrupulatnie sprawdzać wodę i wykonywać niezbędne pomiary.

Bardzo znanym dodatkiem do akwarium jest lawa wulkaniczna. Wykorzystywana jest od wielu lat i polecana jest zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych akwarystów. Dostępna jest w kilku wersjach kolorystycznych i różnych strukturach, od bardzo zbitych po bardzo porowate. Lawę wulkaniczną możemy dostać w odcieniach od pomarańczowego, przez ciemnobrązowy, aż do wyrazistej czerni. Dużą zaletą lawy jest to, że nie wpływa na parametry wody. W porowatej strukturze tego kamienia gromadzą się bakterie, które w naturalny sposób oczyszczają wodę w akwarium. Lawa wulkaniczna sprawdzi się idealnie do podnoszenia podłoża lub do stabilizacji roślin czy kamieni. Rośliny i mchy z łatwością zakorzenią się na chropowatej powierzchni lawy. Nieregularnie rozłożone kawałki będą oryginalnym dodatkiem i znakomitym urozmaiceniem. Klasycznym rodzajem kamienia do akwarium, z którym spotykamy się najczęściej, jest otoczak. Charakteryzuje go owalny i podłużny kształt, gładka powierzchnia i bogata gama kolorystyczna. Otoczaki jako kamienie do akwarium są całkowicie bezpieczne dla ryb i roślin. Stanowią pierwszorzędny materiał na podłoże do akwarium, a należy pamiętać, że solidne podłoże jest podstawą.

Przygotowanie kamieni do akwarium

kamienie do akwarium Rosso Vivo

W momencie, gdy mamy wybrany ten idealny rodzaj kamienia do naszego akwarium, w głowie rodzi się pytanie: co dalej? Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest dokładne wyczyszczenie kamieni przed umieszczeniem ich w zbiorniku. Nieoczyszczony kamień może mieć na swojej powierzchni groźne dla ryb pasożyty lub ślimaki. Aby się ich pozbyć i mieć pewność, że kamień będzie całkowicie bezpieczny, wystarczy wcześniej kamienie zalać wrzątkiem. Warto też zwrócić uwagę na to, czy powierzchnia skał jest kanciasta i czy występują ostre krawędzie. Kamienie do akwarium należałoby przed włożeniem stępić lub zaokrąglić, aby nie były zagrożeniem dla rybek. Stosując się do wyżej wymienionych zaleceń i zasady, że mniej znaczy więcej, jesteśmy w stanie stworzyć zapierające dech w piersiach i całkowicie bezpieczne aranżacje w akwarium.

Leave your thought

Login

Lost your password?