0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Ogrodzenia gabionowe – nowoczesny sposób dekorowania ogrodu

Ogrodzenia gabionowe – nowoczesny sposób dekorowania ogrodu

Ogrodzenia gabionowe to świetny sposób na dodanie prywatności i bezpieczeństwa w ogrodzie. Gabiony to duże, druciane klatki, które można wypełnić skałami, kamieniami lub innym materiałem odpowiednim dla danego środowiska ogrodowego. Można je wykorzystać jako samodzielne ogrodzenie lub jako element ozdobny w ogrodzie.

Ogrodzenia gabionowe są bardzo uniwersalne i można je stosować w różnych sytuacjach. Znalazły zastosowanie w wielu projektach ogrodów, od formalnych po nieformalne, a nawet na terenach miejskich. Główną zaletą stosowania gabionów jest to, że zapewniają odosobnienie bez całkowitego blokowania światła, są więc przydatne w małych ogrodach, w których chce się zmaksymalizować przestrzeń, ale jednocześnie zachować trochę prywatności.

Czym wypełnić ogrodzenia gabionowe? Wypełnienia gabionowe

Granit – granit jest popularnym wyborem na ogrodzenia gabionowe, ponieważ jest trwały i może wytrzymać wiele uszkodzeń. Ma również ładny wygląd, który można wykorzystać w wielu różnych stylach architektury krajobrazu. Ogrodzenie gabionowe wypełnione cegiełkami z granitu (cegiełka granitowa) będzie prezentować się świetnie!

Otoczaki – otoczaki to kolejny popularny wybór do wypełniania gabionów, ponieważ przyciągają wzrok! Występują w różnych kolorach, np. kamienie jasne, jak otoczak Biała Marianna i otoczak różowy oraz ciemne, jak otoczak bazaltowy i otoczak czarny Negro.

Szkło ogrodowe – szkło ogrodowe to także opcja, jeśli chodzi o wypełnianie gabionów. Materiał ten może stanowić dodatkowy element dekoracyjny, gdy chcemy, aby nasze podwórko było wyjątkowe i przyciągało wzrok.

Innymi materiałami, które mogą sprawdzić się jako wypełnienie ogrodzenia gabionowego, są: kora drzewna, beton, kostka brukowa, tłuczeń, łodygi bambusa, gruz, ceramika, drewno, ziemia, liście.

Wady i zalety ogrodzeń gabionowych

Gabiony doskonale wyglądają w każdym ogrodzie i mogą być wykorzystywane do tworzenia funkcjonalnych konstrukcji, takich jak ściany oporowe, chodniki, altany czy ławki. Można je również wykorzystać do kształtowania krajobrazu – np. umieszczając je na szczycie ściany lub ogrodzenia, aby dodać im wysokości i atrakcyjności.

Główną zaletą ogrodzeń gabionowych jest to, że można je stosować w wielu różnych miejscach, ponieważ nie ma ograniczeń, co do tego, czym można je wypełnić. Dzięki temu doskonale nadają się do stosowania w ogrodach, ponieważ można je dopasować do każdego projektu krajobrazu lub stylu, jaki chce się osiągnąć. To my sami decydujemy, czym wypełnimy siatkę – mogą to być duże kamienie, drobniejsze otoczaki (biały otoczak do gabionów) czy nawet ozdobne szkło ogrodowe (szkło do gabionów).

Główną wadą stosowania gabionów jest to, że wymagają one nieskomplikowanej, ale regularnej konserwacji i czyszczenia – można to robić ręcznie lub przy użyciu narzędzi, takich jak szczotki. Należy także dbać o to, aby gleba wokół nich nie była zbyt mokra lub podmokła, bo to z czasem może powodować problemy z gniciem lub rdzewieniem ogrodzenia.

Jak zrobić ogrodzenie gabionowe? Panele ogrodzeniowe, kosze gabionowe

Ogrodzenie gabionowe jest dość proste do wykonania. Mimo to warto poprosić o pomoc kogoś, kto miał już do czynienia z budową ogrodzeń tego typu.

Jeśli chodzi o dobrze wykonane ogrodzenie gabionowe, nie możemy zapomnieć o fundamencie. Trwały fundament to podstawa! Należy sprawdzić, czy gleba jest w stanie utrzymać ciężar. Jeśli są co do tego jakiekolwiek wątpliwości, przed rozpoczęciem projektu z wykorzystaniem tego typu ogrodzenia, należy skonsultować się z ekspertem. Fundament koniecznie trzeba uzbroić stalowymi prętami. Dlaczego? Wypełnienie koszy gabionowych kamieniami może być bardzo ciężkie – w zależności od rodzaju kamienia m³ wypełnienia może ważyć nawet 1,5 tony!

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć przy budowie ogrodzenia gabionowego, jest liczba koszy, które chcemy wykorzystać w projekcie, ponieważ różnią się one wielkością i nośnością. Dlatego należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość materiałów, w zależności od liczby koszy potrzebnych do realizacji projektu.

Gdy już zakotwiczyliśmy słupki ogrodzeniowe, możemy przystąpić do ustawiania paneli gabionowych (panel ogrodzeniowy szary) lub siatki. Użyte elementy konstrukcyjne należy połączyć ze sobą za pomocą śrub.

Kolejnym krokiem jest dodanie dodatkowych prętów zbrojeniowych (zbrojenia) w celu wzmocnienia konstrukcji naszego ogrodzenia gabionowego. Można użyć stalowych prętów zbrojeniowych lub ocynkowanego drutu stalowego owiniętego wokół każdego pręta przed montażem.

Na koniec zostaje najprzyjemniejsza część – zasypywanie koszy gabionowych wybranym wypełnieniem. Pamiętajmy, aby wybrać odpowiednią frakcję kamieni. Co to oznacza? Siatka czy panel gabionowy mają różnego rozmiaru otwory, dlatego należy zadbać o odpowiednio dużą frakcję wypełnienia, w innym razie będzie ono z niego wypadać.

Leave your thought

Login

Lost your password?