0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kamienie jako dekoracja ogrodu

Kamienie jako dekoracja ogrodu

W ostatnim czasie coraz częściej wracamy do natury, uciekamy na wieś, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to staramy się przemycić ją do miast w postaci pięknych ogrodów stanowiących dla nas oazę spokoju i ucieczkę od miejskiego szumu. Jedną ze składowych aranżacji ogrodów są kamienie, które zbliżają go do pierwotnej i naturalnej formy. W artykule wymienimy różne rodzaje kamieni ogrodowych obecnych na rynku, wspomnimy o sposobach zabezpieczenia go, a także o jego pielęgnacji oraz powiemy Ci, jakie zalety niesie za sobą stosowanie kamieni ogrodowych.

Kamienie jako dekoracja ogrodu

Zdecydowanym plusem kamieni ogrodowych, który można zauważyć przy ich stosowaniu, jest to, że są one pochodzenia naturalnego. Dodają więc ogrodowi autentyczności, ale poza tym, gdy są odpowiednio dobrane do rośliny, mają pozytywny wpływ na jej rozwój. Posiadają zdolność do zmiany PH gleby. Poza tym ich ogromną zaletą jest oczywiście trwałość i ponadczasowość. Także pod względem wizualnym są dobrym kompanem dla rośliny, jako że natura jest najlepszym projektantem.

.

Znana i lubiana klasyka – grys

Grys uzyskiwany jest w momencie kruszenia większych kawałków skał. Używa się do tego specjalnych kruszarek. Powstają stosunkowo równe odłamki zakończone ostrymi krawędziami. Grys używany jest często jako podłoże dla donic, ozdób czy mebli ogrodowych. Jest to surowiec stosunkowo tani oraz wydajny. W zależności od stopnia rozdrobnienia możemy przykryć naprawdę duże powierzchnie niewielkim kosztem.

Rodzaje grysów ogrodowych:

Grys bazaltowy – najtwardszy, trwały, odporny na zabrudzenia, a także w atrakcyjnej cenie. Można go kupić już za 100 zł za tonę. Dodatkowo jego kolor jest stonowany, dzięki czemu subtelnie dopełnia ogród, zamiast kontrastować i odwracać wzrok od reszty dekoracji ogrodowych. 

Grys granitowy – dla osób lubiących lokalne produkty zaletą tego rodzaju kamienia będzie to, że w zdecydowanej większości przypadków produkowany jest w Polsce, a dokładniej w Strzegomiu. Trwały surowiec występujący najczęściej w kolorze szarym. Za trwałością oraz naturalnością podąża niska cena – jedyne 155 zł za tonę.

Grys Biała Marianna – jest to jedyny Polski marmur w niemal białym kolorze. Największą zaletą tego materiału jest cena, ponieważ jedna tona kosztuje w okolicach jedynie 300 zł, w przypadku, kiedy cena grysy Thassos wynosi nawet 700 zł za tonę. 

Grysy to świetna opcja do wykorzystania w przydomowym ogrodzie. Na rynku dostępne są w różnych rozmiarach. Są połączeniem trwałości, wydajności, niskiej ceny i uniwersalności. Można także rozwijać kreatywne zdolności usypując przeróżne kształty z różnych kolorów tego surowca. Zużycie kamienia wynosi od 14 do 16 m2 z tony.

.

Otoczaki – modny powiew bałkańskiego słońca

Kamienie o owalnym kształcie i równych, gładkich krawędziach. Mogą powstawać w sposób naturalny, na skutek obmywania przez wodę i szlifowania przez piasek, ale stosuje się także obróbkę mechaniczną. Polega ona na piaskowaniu kamieni w specjalnych bębnach. Otoczaki są zarówno efektowne, jak i bezpieczne. Ich kształt nadaje nie tylko wizualnej miękkości –brak ostrych krawędzi sprawia, że upadek nie będzie tak bolesny. Dobrze sprawdzają się jako otoczenie przydomowych strumyków czy oczek wodnych.

Rodzaje otoczaków:

Otoczak grecki – dzięki swojej imponującej bieli zyskał popularność jako ozdoba w polskich ogrodach. Należy jednak o niego dbać, stosując odpowiednie preparaty do impregnacji, które zapobiegają żółknięciu kamienia.

Otoczak czerwony – razem z białym Thassosem przybył do nas z Grecji. Otoczak Atlas, bo tak nazywa się fachowo, pozyskiwany jest z marmuru w procesie mechanicznej obróbki. Jego wyjątkowość stanowi czerwony kolor przeplatany białymi niteczkami.

Otoczak bazaltowy – uniwersalny, trwały kamień. Jego trwałość jest tu zarówno wadą, jak i zaletą, ponieważ sprawia, że proces obróbki jest o wiele trudniejszy. Kosztuje od 800 zł za tonę. Otoczak bazaltowy nie zmienia pH gleby, dzięki czemu może być stosowany przy każdej roślinie. Zużycie kamienia wynosi, podobnie jak w przypadku grysów, od 14 do 16 m2 z tony.

Otoczaki przy odpowiedniej pielęgnacji mogą posłużyć przez wiele lat. Stanowią świetny element ozdobny. Poza tym, że są elementem cieszącym oko, mają także praktyczne funkcje. Znajdą zastosowanie jako obrzeże do odcięcia rabat, a w słoneczne dni uchronią korzenie przed przegrzaniem, jednocześnie pozwalając na dostęp do wody pomiędzy kamieniami.

Otoczak biały Thassos
Otoczak włoski Atlas
Otoczak czarny Negro

Epoka kamienia łupanego

Łupki ogrodowe i kora kamienna to doskonały wybór przy aranżacji ścieżek ogrodowych. Mają nieregularny, podłużny kształt. Są nieco podobne do grysu, który jednak jest bardziej okrągły, a do ich produkcji używa się odrobinę innych maszyn. Przy doborze odpowiedniej wielkości kamienia, łupki dobrze skomponują się z podłożem, wchodząc w strukturę ziemi, dzięki czemu nie będą przesuwały się pod naszymi stopami podczas chodzenia po nich. Są też stosunkowo tanie, a ich zużycie również wynosi od 14 do 16 m2 z tony.

Rodzaje:

Gnejs, czyli kora kamienna – jej znakiem szczególnym jest szary, paskowany kolor oraz obecność kwarcu, który mieni się w słońcu. Wygląda doskonale w formie płyt w aranżacji wodnej oraz jako wykończenie tarasów i ścieżek. Atrakcyjna cena, bo już 200 zł za tonę, zdecydowanie skłania do pochylenia się nad tą alternatywą.

Szarogłaz – kamień odporny na temperaturę, trwały, atrakcyjny pod względem struktury i barwy. Sprawdzi się jako budulec murków, ścieżek, wypełnień przestrzeni wokół roślin i opasek tarasów. Jeśli chcemy uzyskać naturalny charakter otoczenia, to będzie idealny wybór.

Trwały jak skała

Skoro już mowa o naturalności i unikalnym projektowaniu swojego zakątka, to nie może zabraknąć informacji o dużych elementach, które nadadzą autentyczności i dzikości naszemu ogrodowi. Głaz, skała, to coś, co kojarzy nam się z trwałością i mocą. W tym przypadku za trwałością i mocą idzie jednak też ciężar. Dlatego warto zamienić toporny kamień na szpilkę kamienną.

Szpilka kamienna to najzwyczajniej w świecie mała skała. Jej waga oscyluje między 15 a 50 kg, co przy wadze blisko tony jest zdecydowaną drobnostką. Ciekawym rozwiązaniem może być połączenie szpilki gnejsowej z korą kamienną, opisaną wyżej, dzięki czemu uzyskamy efekt naturalnie występującej skały.

Leave your thought

Login

Lost your password?