0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kamienie w ogrodzie – praktyczne wykorzystanie

Kamienie w ogrodzie – praktyczne wykorzystanie

Kamienie w ogrodzie – praktyczne wykorzystanie

Kamienie to bardzo dobry, a wręcz niezbędny materiał do zaaranżowania ogrodu. Znajduje zastosowanie zarówno pośród roślinnych kompozycji, takich jak kwiatowe rabaty, skalniaki i artystyczne skarpy, jak i jako dodatek do zbiorników wodnych, np. wyłożenie oczek wodnych czy brzegów stawów. Dekoracyjne walory kamienia są niepodważalne, na tym jednak nie koniec. Kamienie w ogrodzie znakomicie nadają się także do trwałych elementów architektury ogrodu, takich jak murki oporowe, ogrodzenia kamienne, płoty gabionowe, a także elewacje.

kora kamienna

Jakie kamienie do rabat?

Najładniejsze rośliny rosną na rabatach, nie ma co do tego wątpliwości. Przede wszystkim odpowiednie przygotowanie rabaty zabezpiecza rośliny zarówno przed wysuszeniem gleby w czasie upałów, jak i podmakaniem podłoża przy intensywnych deszczach, a także stopuje ingerencję chwastów w otoczenie rośliny. Poza tymi oczywistymi korzyściami, rabata sprawia, że nasze krzewy i rośliny po prostu pięknie się eksponują. Jakiego więc podłoża użyć do uzupełniania rabat?

W tym przypadku świetnie sprawdza się żwir. Rabaty żwirowe charakteryzuje elegancja, urozmaicają krajobraz i są przyciągającym oko elementem ogrodowej architektury. Kamienie warto dobrać kolorystycznie pod kątem ilości nasłonecznienia – jasny żwir rozświetli bardziej zacienione zakątki ogrodu. W mocno nasłonecznionych miejscach grubsza warstwa żwiru zastopuje nadmierne parowanie gleby.

Do rabat kwiatowych w ogrodzie nadają się także otoczaki czy kora kamienna. Wszystko zależy od naszych spersonalizowanych potrzeb oraz wizji tego, jak zaaranżować ogród. Istnieje bardzo szeroki wybór chociażby samych otoczaków – od śnieżnobiałych otoczaków greckich, przez szare, bazaltowe, czerwone, aż po najzwyklejsze otoczaki polne. Kora kamienna natomiast to świetny substytut kory drzewnej, przewyższający ją wytrzymałością, trwałością oraz estetyką.

Elewacje, ogrodzenia i murki kamienne – jakich materiałów użyć?

Ogród to nie tylko kwiatowe rabaty, skalniaki i krzewy, ale także elementy architektury ogrodowej i całe zagospodarowanie przestrzeni, poczynając od chodników, ścieżek i alejek wokół domu, aż po płoty czy ogrodzenia. Podział terenu w ogrodzie umożliwiają nie tylko krzewy i żywopłoty, ale także właśnie kamienne murki. Jaki więc kamień wybrać na ogrodzenia i ogrodowe murki oporowe? Wybór jest bardzo szeroki.

Do obmurowań i ścianek w ogrodach możesz użyć skały granitowej, która świetnie sprawdza się w tej roli. Granit to klasyka. Jest trwały, wytrzymały i estetyczny, do tego w porównaniu z innymi kamieniami na ogrodzenia dość tani. Do murków doskonale nadaje się także piaskowiec polski, czyli dzikówka. Tutaj walorem jest kolor, jak sama nazwa wskazuje, piaskowy. Jeśli w wizję ogrodu wkomponowuje się jaśniejsza barwa, warto wziąć pod uwagę dzikówkę. Jest ona naturalną i najmniej przetworzoną formą piaskowca. Znajduje zastosowanie nie tylko w ogrodzeniach, ale również podmurówkach i elewacjach. Jako tło idealnie eksponuje zieleń roślin.

Innym kamieniem, który fantastycznie sprawdza się jako materiał ogrodzeniowy, jest łupek andezytowy. W ogrodzie znajduje szereg zastosowań. Możemy stosować go jako okładzinę na ogrodzenia, a także na podmurówki, parapety, daszki oraz elewacje, nadaje się zarówno do ogrodu, jak i wnętrza domu.

Najbardziej atrakcyjne ogrodzenia kamienne

Do droższych i zarazem atrakcyjniejszych wizualnie kamieni do ogrodzeń i elewacji należy serycyt. Jest to kamień o strukturze wręcz niepowtarzalnej, na barwę którego składają się odcienie rdzawej pomarańczy, granatu oraz ciemnej zieleni. Przepięknie prezentuje się w ogrodzie stylizowanym zarówno klasycznie, jak i bardziej nowocześnie.

Kolejna grupa atrakcyjnych kamieni do ogrodu, które możemy wykorzystać do murków, ogrodzeń i elewacji, to wapienie – jedna z najczęściej występujących skał. Jest odporną i trwałą skałą osadową, wykorzystywaną w budownictwie od dawien dawna. Wizualnie bardzo elegancka i estetyczna, występuje w jasnych kolorach – jasnoszarym, beżowym i kremowożółtym.

Do pokrycia ogrodzeń lub elewacji domu nadadzą się także płytki elewacyjne, tzw. cegiełka kamienna z dolomitu. Z powierzchni łupanych świetnie sprawdza się także kwarcyt, charakteryzujący się zbitą, mocną strukturą i niską nasiąkliwością, co uodparnia go na plamy i zacieki. Występuje również w bardziej efektownej odmianie, kwarcyt kryształ, mieniącej się w słońcu dzięki jasnym, niemalże białym drobinkom. Do ogrodzeń i elewacji nada się również gnejs oraz murak granitowy.

Otoczaki – modny powiew bałkańskiego słońca

Kamienie o owalnym kształcie i równych, gładkich krawędziach. Mogą powstawać w sposób naturalny, na skutek obmywania przez wodę i szlifowania przez piasek, ale stosuje się także obróbkę mechaniczną. Polega ona na piaskowaniu kamieni w specjalnych bębnach. Otoczaki są zarówno efektowne, jak i bezpieczne. Ich kształt nadaje nie tylko wizualnej miękkości –brak ostrych krawędzi sprawia, że upadek nie będzie tak bolesny. Dobrze sprawdzają się jako otoczenie przydomowych strumyków czy oczek wodnych.

Rodzaje otoczaków:

Otoczak grecki – dzięki swojej imponującej bieli zyskał popularność jako ozdoba w polskich ogrodach. Należy jednak o niego dbać, stosując odpowiednie preparaty do impregnacji, które zapobiegają żółknięciu kamienia.

Otoczak czerwony – razem z białym Thassosem przybył do nas z Grecji. Otoczak Atlas, bo tak nazywa się fachowo, pozyskiwany jest z marmuru w procesie mechanicznej obróbki. Jego wyjątkowość stanowi czerwony kolor przeplatany białymi niteczkami.

Otoczak bazaltowy – uniwersalny, trwały kamień. Jego trwałość jest tu zarówno wadą, jak i zaletą, ponieważ sprawia, że proces obróbki jest o wiele trudniejszy. Kosztuje od 800 zł za tonę. Otoczak bazaltowy nie zmienia pH gleby, dzięki czemu może być stosowany przy każdej roślinie. Zużycie kamienia wynosi, podobnie jak w przypadku grysów, od 14 do 16 m2 z tony.

Otoczaki przy odpowiedniej pielęgnacji mogą posłużyć przez wiele lat. Stanowią świetny element ozdobny. Poza tym, że są elementem cieszącym oko, mają także praktyczne funkcje. Znajdą zastosowanie jako obrzeże do odcięcia rabat, a w słoneczne dni uchronią korzenie przed przegrzaniem, jednocześnie pozwalając na dostęp do wody pomiędzy kamieniami.

Otoczak biały Thassos
Otoczak włoski Atlas
Otoczak czarny Negro

Epoka kamienia łupanego

Łupki ogrodowe i kora kamienna to doskonały wybór przy aranżacji ścieżek ogrodowych. Mają nieregularny, podłużny kształt. Są nieco podobne do grysu, który jednak jest bardziej okrągły, a do ich produkcji używa się odrobinę innych maszyn. Przy doborze odpowiedniej wielkości kamienia, łupki dobrze skomponują się z podłożem, wchodząc w strukturę ziemi, dzięki czemu nie będą przesuwały się pod naszymi stopami podczas chodzenia po nich. Są też stosunkowo tanie, a ich zużycie również wynosi od 14 do 16 m2 z tony.

Rodzaje:

Gnejs, czyli kora kamienna – jej znakiem szczególnym jest szary, paskowany kolor oraz obecność kwarcu, który mieni się w słońcu. Wygląda doskonale w formie płyt w aranżacji wodnej oraz jako wykończenie tarasów i ścieżek. Atrakcyjna cena, bo już 200 zł za tonę, zdecydowanie skłania do pochylenia się nad tą alternatywą.

Szarogłaz – kamień odporny na temperaturę, trwały, atrakcyjny pod względem struktury i barwy. Sprawdzi się jako budulec murków, ścieżek, wypełnień przestrzeni wokół roślin i opasek tarasów. Jeśli chcemy uzyskać naturalny charakter otoczenia, to będzie idealny wybór.

Trwały jak skała

Skoro już mowa o naturalności i unikalnym projektowaniu swojego zakątka, to nie może zabraknąć informacji o dużych elementach, które nadadzą autentyczności i dzikości naszemu ogrodowi. Głaz, skała, to coś, co kojarzy nam się z trwałością i mocą. W tym przypadku za trwałością i mocą idzie jednak też ciężar. Dlatego warto zamienić toporny kamień na szpilkę kamienną.

Szpilka kamienna to najzwyczajniej w świecie mała skała. Jej waga oscyluje między 15 a 50 kg, co przy wadze blisko tony jest zdecydowaną drobnostką. Ciekawym rozwiązaniem może być połączenie szpilki gnejsowej z korą kamienną, opisaną wyżej, dzięki czemu uzyskamy efekt naturalnie występującej skały.

Leave your thought

Login

Lost your password?