0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Żwir drogowy – popularne, praktyczne i tanie kruszywo

Żwir drogowy – popularne, praktyczne i tanie kruszywo

Kruszywa to rodzaj materiałów bardzo często stosowanych w budownictwie oraz ogrodnictwie. Kruszywa stosuje się przede wszystkim do budowy dróg, budowy domów, aranżacji ogrodów i małej architektury przydomowej, np. tworzenia ścieżek czy podjazdów. Trudno wyobrazić sobie dom jednorodzinny, przy którym nie wykorzystano jakiegoś rodzaju kruszywa. Tak samo jest, jeśli chodzi o drogi. Do najpopularniejszych kruszyw drogowych należy żwir. Jest on dostępny w różnych frakcjach i charakteryzuje go bardzo szerokie zastosowanie. W ogrodnictwie stosuje się przeważnie żwir we frakcji 16–32 mm, do betonu 2–8 mm lub 4–16 mm, natomiast żwir płukany do drenażu opaskowego występuje zazwyczaj we frakcji 8–16 mm lub 16–32 mm.

Otoczak żwirowy

Kruszywa drogowe, ogrodowe, budowlane. Kryteria doboru kruszyw

Kruszywa dzielimy przede wszystkim ze względu na parametry wytrzymałościowe. Najlepsze parametry pod tym względem ma kruszywo granitowe. Stosuje się je do produkcji betonu, który będzie poddawany większym obciążeniom. Trochę mniejszą wytrzymałością charakteryzują się kruszywa dolomitowe oraz kruszywa wapienne. Kolejnym kryterium doboru kruszywa jest jego frakcja. Powinniśmy dobrać kruszywo pod kątem wymagań projektowych, a także wymagań gruntowych. Jeśli chodzi o kruszywa ogrodowe, tutaj głównym wyznacznikiem będzie estetyka i kolorystyka. Gdy chcemy użyć kruszywa do wysypania rabat, jego skrajnie wysoka wytrzymałość nie będzie aż tak istotna, jak np. odpowiedni odcień dobrany pod kolor elewacji domu i rodzaj pasujący do stylu, w jakim urządzony jest nasz ogród. Wszystko więc sprowadza się do przeznaczenia kruszywa, czyli do tego, w jaki sposób chcemy je wykorzystać. Oczywiście ważnym kryterium jest niejednokrotnie cena materiałów. Kruszywa drogowe są znacznie tańsze niż kruszywa ozdobne i ogrodowe, zarazem jednak dużo mniej urodziwe. Mniej więcej pośrodku cenowo plasują się kruszywa budowlane, czyli głównie żwir. Do najpopularniejszych kamieni ogrodowych należą z kolei grysy i otoczaki. Są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i świetnie nadają się do wypełniania powierzchni brukowych na podjazdach i tarasach.

Żwir – frakcje, zastosowanie, rodzaje

Żwir jest rodzajem kruszywa zarówno drogowego, jak i ozdobnego oraz ogrodowego. Jest jednym z głównych składników betonów towarowych, na które składa się mieszanka wody, cementu i właśnie żwiru. Jest używany także jako materiał drogowy, wsad do mas bitumicznych, a niejednokrotnie nawierzchni. Żwir jest również wykorzystywany w ogrodach do tworzenia ścieżek, uzupełniania obrzeży oraz rabat. Jest to kruszywo, które możemy wysypać na podjeździe i świetnie sprawdzi się również w tak praktycznym zastosowaniu. Żwir rzeczny wydobywany jest w wyniku przesiewania i płukania. W najmniejszych frakcjach, do 8 mm, jest wykorzystywany do produkcji cienkich oraz średnich wylewek betonowych. Stosuje się go także do tworzenia ścieżek ogrodowych, gdyż jest kolorowy i błyszczący. Frakcja 8–16 mm są wykorzystywane do wykonywania średnich i grubych wylewek, przeważnie schodów, fundamentów i stropów. Ta wielkość kruszywa również jest chętnie wykorzystywana w ogrodnictwie. Żwir we frakcji 16–32 mm stosuje się w melioracji ogrodów oraz wokół domów, a także do dekoracji ogrodów. Można za jego pomocą wykonać domową oczyszczalnię ścieków.

Wysokiej jakości kruszywem drogowym jest bazalt. Jest to kruszywo łamane, zarówno budowlane, jak i wykorzystywane przy tworzeniu dróg. Bazalt to skała wylewna pochodzenia wulkanicznego, charakteryzuje się niesamowitą wytrzymałością oraz mrozoodpornością. Jest jedną z najtwardszych skał, co z kolei powoduje jego małą ścieralność. Ponadto jest również odporny na ściskanie oraz na wysoką przyczepność do bituminów. Te wszystkie cechy powodują, że tłuczeń bazaltowy świetnie sprawdza się jako warstwa ścieralna.

Leave your thought

Login

Lost your password?