0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Rabaty kwiatowe w opasce wokół domu. Wykonanie rabat kwiatowych sposobem na piękne otoczenie posiadłości

Rabaty kwiatowe w opasce wokół domu. Wykonanie rabat kwiatowych sposobem na piękne otoczenie posiadłości

Jak sprawić, aby nasz dom pięknie się prezentował? Z pewnością podstawową kwestią jest jego wykończenie – kształt i kolor dachu, elewacja, cokoły, schody. Ale zdecydowaną wisienką na torcie mogą okazać się oczywiście rośliny. To one zawsze towarzyszą nam w przestrzeni przydomowej i wprowadzają do krajobrazu świeżość, kolor i ekspresję. Projektowanie ogrodu oraz późniejsze dbanie o jego dobry wygląd i stan roślin to nie jest łatwa sztuka. Ale z pewnością są rozwiązania, które mogą znacząco usprawnić nasze starania. Doskonałym rozwiązaniem na ozdobę naszej posiadłości są rabaty kwiatowe umieszczone w opasce wokół domu. Ich przygotowanie nie wymaga dużego nakładu pracy, rozległej wiedzy, a do jej wykonania wystarczą najprostsze narzędzia ogrodnicze.

Rabata kwiatowa w opasce wokół domu. Jak wykonać rabatę kwiatową i rozplanować sadzenie roślin? Projekt rabaty kwiatowej

Zakładanie rabaty kwiatowej, tak aby była atrakcyjnym elementem aranżacji, w pierwszej kolejności trzeba po prostu dobrze przemyśleć. Rozplanowanie roślin to pierwszy i najtrudniejszy poziom układanki pod tytułem „jak założyć rabatę kwiatową”. Później będzie już tylko łatwiej. Natomiast trzeba przez niego przebrnąć. I tu pojawia się kwestia tego, na jakiej rabacie nam zależy. Czy mają to być rabaty jednogatunkowe, rabaty sezonowe, czy wśród kwiatów i krzewów mają się znaleźć rośliny kwitnące, rośliny cebulowe, czy może jednoroczne. Jest całe mnóstwo roślin dekoracyjnych, które mogą być ozdobą zarówno ogrodu, jak i ściany domu. Rabaty pełne roślin wielobarwnych będą świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią otaczać się przestrzenią w kontrastowym kolorze. Dla tych, którzy wolą bardziej stonowaną paletę barw, lepszym wyborem będzie dobór kwiatów tak, aby tworzyły swego rodzaju jednokolorowy dywan.

Następnym krokiem, po zdecydowaniu o tym, jakie rośliny powinny znaleźć się w naszej rabacie kwiatowej, jest oczyszczenie terenu przeznaczonego na rabatę roślinną. Należy upewnić się, że z tego obszaru usunięto całą trawę i chwasty. Jeśli zostaną one po prostu ścięte, będą dalej wrastać do nowego ogrodu. Wszystkie korzenie i gałęzie również muszą zostać usunięte.

Po oczyszczeniu miejsca pod uprawę roślin i upewnieniu się, że jest ono wolne od chwastów, należy spulchnić glebę, aby była luźna i gotowa do sadzenia. Możemy także dodać do gleby dodatkową ilość ziemi lub kompostu ze względu na drenaż lub dlatego, że istniejąca gleba nie wygląda zbyt dobrze. Jeśli się na to zdecydujemy, trzeba pamiętać o dokładnym przekopaniu ziemi, aby nie dopuścić do przesiąkania gleby na rabatach.

Rośliny należy posadzić na tej samej głębokości, na jakiej znajdowały się w oryginalnych pojemnikach, i rozstawić zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu. Następnie podlać dokładnie i zastosować uniwersalny nawóz, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jakie kwiaty i krzewy wybrać do wykonania rabaty kwiatowej? Najlepsze rośliny kwitnące do obsadzenia rabaty

Które rośliny będą najbardziej odpowiednie do obsadzenia rabaty kwiatowej? Uprawa roślin w opasce wokół domu jest zależna również od wielkości rabaty. Mamy tutaj określone raczej ścisłe ramy, bo w takim miejscu nie stworzymy rabaty o nieregularnych kształtach. Dlatego przed posadzeniem roślin należy zwrócić uwagę na ich późniejszą wielkość, tak aby wszystkie się zmieściły, nie zasłaniając siebie nawzajem, ale też w taki sposób, żeby nie powstawały puste pola. Dobrym pomysłem jest stworzenie rabaty z kwiatami, które mają podobne wymagania, a jeśli nie mamy w tym temacie doświadczenia, warto posadzić poszczególne grupy roślin, tak żeby w bezpośrednim sąsiedztwie znajdowały się te same gatunki, ale na przykład w różnych kolorach. To na pewno ułatwi nam późniejszą pielęgnację i pozwoli zachować ich wygląd w dobrym stanie. Natomiast jeśli wiemy nieco więcej o uprawie kwiatów, możemy pokusić się o wybór zróżnicowanych rodzajów roślin, ale nadal musimy pamiętać o tym, żeby wybierać pasujące do siebie gatunki. Tym sposobem dbałość o nie będzie ułatwiona, a i efektowność ich kwitnienia będzie zsynchronizowana – razem stworzą piękny widok.

Istotna jest „współpraca” między roślinami, więc powinniśmy ją im ułatwić. Aranżując rabatę kwiatową, wybierajmy rośliny tak, żeby okres ich kwitnienia był zbliżony. Nie powinny się też wzajemnie zasłaniać. A jeśli zdecydowaliśmy się na rośliny jedne większe, drugie mniejsze, aby uniknąć wrażenia chaosu, wyższe rośliny powinny rosnąć z tyłu, a niskie rośliny z przodu. Taki układ piętrowy świetnie się sprawdza i pozwala na „zabłyśnięcie” każdej roślinie obecnej w naszej rabacie.

Wybór konkretnych gatunków roślin jest tak naprawdę zależny od tego, w jakim miejscu będą znajdowały się rabaty kwiatowe. W lecie w półcieniu można sadzić begonie bulwiaste, niecierpki, szałwie błyszczące, turzycę pospolitą, byliny( takie jak heuchera i tiarella), meksykańskie nagietki bagienne (Caltha leptosepala), wawrzynki karłowe, anemonellę (Thalictrum rochebrunianum) i irysa cuchnącego (Iris foetidissima).

Do bylin rosnących w pełnym słońcu należą: żółto kwitnąca flaga meksykańska (P. jussieui), która rośnie na suchych glebach, żółta flaga hiszpańska (P. rutilans), purpurowo kwitnące odmiany Vestal i Garnet oraz czerwona Fessenden. Trzy ostatnie dobrze rosną w wilgotniejszych glebach.

Jeśli chcemy cieszyć się widokiem rabaty przez prawie cały sezon, dobrym wyborem będą: begonia stale kwitnąca i begonie bulwiaste, lobelie, niecierpek, waleriana, szałwie błyszczące, aksamitki czy pelargonie rabatowe, bo mają długi okres kwitnienia i są odporne. Mrozoodporność roślin ma duże znaczenie w tej kwestii, te wyżej wymienione są w stanie wytrzymać do pierwszych przymrozków, a dodatkowo łatwo się je uprawia.

Rabaty kwiatowe to piękny ogród i nie tylko. Rabata uniwersalna jako rozwiązanie dla każdego

Nawet jeżeli jesteśmy osobami początkującymi w temacie roślin, mając własny dom i ogród, naprawdę warto zainteresować się tą kwestią i założyć choćby niewielką rabatę. Zadbany ogród daje naprawdę dużą satysfakcję, a świadomość tego, że dokonaliśmy tego sami – jeszcze większą. Najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać przy zakładaniu rabaty kwiatowej, to dopasowanie jej do wielkości ogrodu – rabata nie może być bardzo dominująca, bo to zaburzy proporcje. Dodatkowo kształt rabaty musi być dostosowany do miejsca, w jakim się znajduje. Jeśli umieszczamy ją w formie opaski wokół domu, będzie to raczej wąski pasek i symetryczna konstrukcja. Dobrym sposobem jest umieszczenie w rabacie roślin sezonowych, dzięki temu utrzymamy jej „świeżość”. Aby ułatwić sobie pracę, wybierajmy rośliny o podobnych wymaganiach, możemy zdecydować się na te stale kwitnące, rośliny jednoroczne czy byliny. Ważne, aby były w miarę łatwe w pielęgnacji. Zaniedbana rabata kwiatowa tworzy efekt odwrotny do zamierzonego, więc dobrze jest przygotować się do tego, aby była w jak najlepszej formie.

Leave your thought

Login

Lost your password?