0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Płaskie kamienie na ścieżkę w ogrodzie. Cena, rodzaje kamienia, budowa ścieżki

Płaskie kamienie na ścieżkę w ogrodzie. Cena, rodzaje kamienia, budowa ścieżki

Projektowanie ogrodu to ekscytujący proces. Wybieranie roślin, oświetlenia, mebli ogrodowych i dekoracji to momenty, które od razu przychodzą nam do głowy. Pamiętajmy jednak o tak istotnej części, jaką są ścieżki ogrodowe. Dobrze wydzielone i zrobione ścieżki będą spełniać funkcję zarówno użytkową, jak i ozdobną. Ich umieszczenie na terenie naszego ogrodu sprawi, że spacery po nim staną się znacznie przyjemniejsze. Po deszczu nie będzie trzeba chodzić wśród mokrej trawy i stąpać po grząskiej ziemi. Wygoda, jaką zapewniają ścieżki w ogrodzie, jest ogromna. Jakie kamienie sprawdzą się najlepiej w waszym ogrodach?

Jakie cechy powinien mieć kamień z przeznaczeniem do budowy ścieżki w ogrodzie?

Poszukując odpowiedniego kamienia na ścieżkę, dobrze jest zapoznać się z różnymi aranżacjami, ale także z rodzajami kamieni używanych w ogrodach. Kamień, którego chcemy użyć do projektu ścieżki, powinien spełniać pewne kryteria:

  • najlepiej, gdy będzie to kamień płaski,
  • możliwie duży, by można było wygodnie po nim stawać obiema stopami,
  • dość gruby – najlepiej 5–6 cm, im grubszy, tym bardziej wytrzymały,
  • trwały i twardy,
  • mrozoodporny,
  • odporny na uszkodzenia mechaniczne,
  • antypoślizgowy,
  • o niskiej nasiąkliwości.

Płyty kamienne formujące ścieżki ogrodowe powinny być przede wszystkim płaskie. Wówczas ich układanie to bułka z masłem. Dzięki temu, że kamienie są płaskie, będą stykać się z podłożem lub podsypką na całej swojej powierzchni, a to przełoży się na lepszą przyczepność.

Kamienie naturalne najczęściej kupuje się w składach, kamieniołomach i centrach kamieniarskich. Warto przyjechać na miejsce i obejrzeć proponowane kamienie, można także omówić zamówienie ze sprzedawcą telefonicznie i ustalić, na jakich parametrach płyt kamiennych nam zależy. Wówczas dobrze jak najdokładniej poinformować o swoich oczekiwaniach co do rozmiaru, kształtu, grubości i kolorystyki kamienia.

Jaki kamień na ścieżki ogrodowe wybrać? Czy granit i łupek to dobry pomysł?

Jak wiadomo, rodzajów kamieni jest naprawdę sporo, jednak nie każdy nada się na budowę ścieżek ogrodowych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kamienie z takim przeznaczeniem muszą spełniać pewne kryteria. Z własnego doświadczenia szczególnie możemy polecić granit i łupek.

Jednym z często wybieranych kamieni na ścieżki ogrodowe jest łupek szarogłazowy, gnejs (inaczej kora kamienna) i łupek filitowy. Ten kamień charakteryzuje się kilkoma istotnymi parametrami, a mianowicie: jest bardzo wytrzymały, mrozoodporny, antypoślizgowy, a jego nasiąkliwość jest minimalna. Ponadto występuje w naturalnej kolorystyce, która idealnie pasuje do zieleni trawnika. Jeśli chodzi o cenę kamienia, to łupek filitowy jest najtańszy, podobnie szarogłazowy, natomiast gnejs należy do najdroższych. Poza wyglądem i ceną nie znajdziemy większych różnic.

Kolejnym godnym polecenia kamieniem z przeznaczeniem na ścieżki w ogrodzie jest granit. To sprawdzony i trwały materiał. Jego cena może być dość wysoka (od ok. 800 zł/t, wydajność ok. 8–9 m2), a waga konkretna, aczkolwiek warto zainwestować w płyty granitowe. Ich wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne powodują, że to jeden z najlepszych wyborów, jakiego możemy dokonać. Pielęgnacja takiej ścieżki sprowadza się do opłukania wodą co jakiś czas, wedle uznania można czasem zaimpregnować kamienie granitowe.

Budowa ścieżki ogrodowej – zrób to sam!

Gdy już wybraliśmy konkretne kamienie na ścieżki ogrodowe, możemy powoli przystępować do prac ogrodowych. Pierwszym krokiem jest korytowanie. Polega ono na wykopaniu odpowiednio głębokiego i szerokiego pasa ziemi. Ważne, by po ułożeniu kamieni, znajdowały się one na równej wysokości z poziomem ziemi, dzięki czemu koszenie trawy nie będzie sprawiało problemów. Później należy zająć się zrobieniem podbudowy. Tutaj należy dostosować mieszankę do rodzaju podłoża. Przy przepuszczalnym podłożu najlepiej sprawdzi się piasek lub mieszanka piasku z naszą glebą w proporcjach 1:3. Ewentualnie można dosypać nieco cementu (w proporcji 1:10). Jak postąpić w przypadku nieprzepuszczalnego podłoża? Podobnie, aczkolwiek na początku dodajemy niewielką warstwę żwiru. Potem sypiemy wcześniej wspomnianą mieszankę.

Możemy przystępować do układania kamieni na ścieżce. Należy zastanowić się, na jakim efekcie nam zależy. Istnieje kilka sposobów układania płyt kamiennych na ścieżce, np.:

  • metoda puzzli – polega na jak najdokładniejszym dopasowaniu do siebie poszczególnych kamieni. Zwykle potrzeba więcej materiału, jednak ścieżki są nieco bardziej wytrzymałe;
  • metoda ażurowa – kamienie układamy w pewnych odstępach od siebie. Powstałe szczeliny może wypełnić trawa, drobny grys, kora czy żwir.

Po ułożeniu ścieżki można oddzielić ją od trawnika, stosując obrzeże z kostki granitowej lub palisady z różnego rodzaju tworzyw (do oddzielenia ścieżki od trawnika może nam posłużyć również zwyczajny kamień ogrodowy). Jest to oczywiście krok opcjonalny. Wszystko zależy od tego, jakiego efektu estetycznego oczekujemy.

Ścieżki ogrodowe czasem wymagają niewielkiej pielęgnacji. Mowa tu o oczyszczaniu ich z chwastów, mchu czy trawy (chyba że taki efekt nam nie przeszkadza) oraz o impregnowaniu kamienia. Raz na sezon lub dwa możemy porządnie wyszorować płyty kamienne przy użyciu szczotki i gorącej wody, inna opcja to użycie myjki ciśnieniowej. Po dokładnym wyschnięciu kamieni należy je zaimpregnować, by były chronione przed warunkami atmosferycznymi.

Każdemu zależy na tym, by jego ogród przyciągał wzrok. Piękne otoczenie wokół domu zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, czy to aktywnie, czy poprzez leżenie na hamaku i podziwianie uroków przyrody. To detale składają się na ogólne wrażenie. Zadbajmy o wszelkie elementy ozdobne i użytkowe w ogrodzie, nie zapominając o praktycznych i pięknych ścieżkach ogrodowych.

Leave your thought

Login

Lost your password?