0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Murki w ogrodzie – praktyczna dekoracja

Murki w ogrodzie – praktyczna dekoracja

Murki ogrodowe to doskonały sposób na dodanie stylu i klasy ogrodowi. Niezależnie od tego, czy szukamy czegoś prostego, czy bardziej wyszukanego, znajdziemy mur ogrodowy na każdy gust i na każdą kieszeń.

Ogród to miejsce, które kojarzy się z wypoczynkiem i relaksem. Jednak, aby można było się naprawdę zrelaksować na świeżym powietrzu, trzeba najpierw stworzyć piękne, ale i funkcjonalne miejsce!

Do czego służą murki w ogrodzie? Funkcje murków ogrodowych

Murki ogrodowe mają wiele zastosowań. Mogą służyć do ochrony prywatności, do wyznaczania granic lub po prostu możemy ich użyć jako elementów ozdobnych. Istnieje wiele funkcji, do których można wykorzystać mur ogrodowy:

  • podział ogrodu – na przykład tworząc wejście z podjazdu na podwórze frontowe, aby goście mogli łatwo odnaleźć drogę do posesji, bez rozpraszania się innymi częściami ogrodu, lub po prostu, aby zapewnić prywatność wokół miejsca do siedzenia na świeżym powietrzu;
  • wysokość – murki podnoszą ogólny wygląd ogrodu, dodając do niego kolejny poziom wysokości, a nie tylko płaską powierzchnię, jak w przypadku większości ogrodów parterowych;
  • elementy ozdobne – można je także stosować w połączeniu z innymi elementami ogrodu, takimi jak oczka wodne czy fontanny, a nawet zapewnić miejsce do uprawy roślin, takich jak np. wawrzynek główkowy, smagliczka skalna, lebiodka pospolita, orlik pospolity, barwinek pospolity czy jałowce płożące.

Z czego zbudować murki ogrodowe?

Istnieje wiele różnych rodzajów materiałów, które można wykorzystać do zbudowania muru w ogrodzie. Najpopularniejsze z nich to bloczki betonowe, gabiony, drewniane kłody, pustaki łupane, kamienie. Wybierając materiał, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: jakiej konserwacji będzie wymagał i czy będzie miał wpływ na wygląd ogrodu. Niektóre materiały wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych, takich jak malowanie lub ponowne spoinowanie, podczas gdy inne mogą przetrwać lata bez żadnej konserwacji.

Bloczki betonowe do budowy murków

Bloki betonowe są wykonane z cementu i piasku oraz są dostępne w różnych rozmiarach, od 3 do 15 cm grubości. Są łatwe w użyciu i można je ciąć piłą lub rozłupać młotkiem, tak aby uzyskać zakrzywione kształty. Dostępne są także różne wzory ich powierzchni, które można wykorzystać do tworzenia atrakcyjnych wzorów w ogrodzie.

Murek ogrodowy z naturalnego kamienia

Istnieje wiele rodzajów kamienia, z którego można budować murki oporowe: granit (granit), wapień, piaskowiec, łupek i inne. Kamienie naturalne są piękne, trwałe i wymagają mniej konserwacji niż inne rodzaje murów. Różnice kolorystyczne w kamieniu naturalnym sprawiają, że każda ściana jest niepowtarzalna. Kamienie można ciąć w różne kształty, tworząc ciekawe wzory i desenie na powierzchni murków ogrodowych.

Mury z kamienia naturalnego są od wieków wykorzystywane do budowy domów i innych obiektów. Są one popularne, ponieważ mają wiele zalet w porównaniu z innymi rodzajami materiałów murarskich. Są wystarczająco mocne, aby wytrzymać trudne warunki pogodowe, takie jak deszcz, śnieg, lód i wiatr, nie ulegając przy tym uszkodzeniu ani rozpadowi. Zapewniają również doskonałą izolację przed ekstremalnymi temperaturami, co czyni je idealnymi do stosowania w chłodniejszym klimacie, gdzie w miesiącach zimowych temperatury spadają poniżej zera.

Kamienie naturalne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, co oznacza, że można je wykorzystać do tworzenia ciekawych murków, np. wykonując z nich niesztampowe kwietniki, niskie murki okalające karłowe odmiany świerków czy wierzby płożące. Murki w ogrodzie z kamienia świetnie nadają się do tworzenia obrzeży wspomnianych rabat.

Kamień naturalny jest również bardzo trwały, więc będzie służył dłużej niż większość innych materiałów do budowy murków w ogrodzie.

Gabiony jako budulec murków w ogrodzie

Gabiony to jeden z najbardziej uniwersalnych i opłacalnych materiałów budowlanych do budowy murków ogrodowych. Gabiony (panel ogrodzeniowy szary) to druciane kosze wypełnione kamieniami, żwirem lub ziemią. Gabiony można także wypełnić szkłem ozdobnym (szkło ogrodowe), co daje bardzo oryginalny efekt. Klatki te można wykorzystać do budowy murków, tarasów i innych konstrukcji w ogrodzie. Gabionowe murki w ogrodzie to jedna z ciekawszych aranżacji ogrodu.

Drewniane kłody – murki w ogrodzie z drewna

Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów używanych do budowy ścianek w ogrodzie. Jest łatwe w obróbce i stanowi surowiec odnawialny. Z czasem jednak drewno może gnić i rozpadać się, dlatego przed użyciem go jako materiału budowlanego, należy je odpowiednio zabezpieczyć.

Drewniane bale są często wykorzystywane jako ściany oporowe, ponieważ są mocne i niezawodne. Można z nich zbudować mur ogrodowy, który będzie służył przez wiele lat i nie będzie wymagał żadnych prac konserwacyjnych ani napraw. Jedyną wadą drewnianych ścian oporowych jest to, że mogą one wymagać regularnego malowania, aby utrzymać ich dobry wygląd na długi czas.

Murki ogrodowe z gazonów

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć wykonanie muru ogrodowego z gazonów. Gazony są atrakcyjne, trwałe i łatwe w obróbce. Można z nich tworzyć murki i ściany, które są mocne, a jednocześnie wystarczająco elastyczne, aby wytrzymać zimowe oblodzenie i wiatr.

Murki ogrodowe wykonane z gazonów są łatwe w montażu i utrzymaniu. Gazony to świetny wybór do każdego ogrodu, od miejskich podwórek po wiejskie zagrody. Doskonale sprawdzają się także w zastosowaniach komercyjnych, takich jak odgradzane patio i obrzeża ogrodowe.

Suchy murek ogrodowy – najprostsza metoda budowy murków w ogrodzie

Suchy mur to metoda budowania, w której kamienie układa się bez zaprawy. Nazwa pochodzi od faktu, że w procesie tym nie bierze udziału woda. Mury można budować z kamienia naturalnego lub bloków betonowych, w zależności od ich przeznaczenia i lokalizacji (np. wokół basenu). Suche mury są zwykle budowane z wykorzystaniem bezzaprawowych spoin między kamieniami lub blokami, ale można je także wypełnić zaprawą cementową, tworząc solidną ściankę.

Murki w ogrodzie – piękny i funkcjonalny ogród

Projektowanie ogrodu to proces twórczy, który może być zabawny i satysfakcjonujący. To także dużo pracy, ale efekt końcowy jest tego wart. Jeśli chcemy, aby nasz ogród wyglądał jeszcze piękniej niż teraz, powinniśmy pomyśleć o murkach ogrodowych. W ten sposób nie tylko będzie on dobrze wyglądał, ale także stanie się jeszcze bardziej funkcjonalny!

Leave your thought

Login

Lost your password?