0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kosze gabionowe – praktyczne i ozdobne ogrodzenie ogrodu

Kosze gabionowe – praktyczne i ozdobne ogrodzenie ogrodu

Kosze gabionowe nie są w naszym kraju jeszcze tak popularne jak panele betonowe lub klasyczne ogrodzenia ze stali. Przez wiele osób gabiony są niedoceniane, a jest to rewelacyjne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Ogrodzenia z koszy gabionowych wpasują się w każdy styl, niezależnie od tego, czy nasz dom będzie urządzony w sposób nowoczesny, tradycyjny, czy rustykalny. Bogata oferta, którą daje nam dzisiejszy rynek, gwarantuje, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie i to w rozsądnej cenie!

Biały otoczak gabionowy

Ogrodzenia z koszy gabionowych – wady i zalety

marmur gabionowy

Jedną z największych zalet ogrodzenia z koszy gabionowych jest jego trwałość. Kosze wypełnione są kamieniem naturalnym, a jak wiadomo – kamień jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów dostępnych na rynku. Dodatkowo ogrodzenia gabionowe zrobione są z siatki lub stalowych paneli ze stali malowanej lub ocynkowanej. Jeśli więc chodzi o siatkę, to tak samo, jak w przypadku kamienia, nie ma się co zepsuć. Można jedynie zarysować lakierowaną powierzchnię przy nieumiejętnym wsypywaniu kamienia do siatki pomalowanej proszkowo na grafitowy kolor. Tylko to może stać się z naszym ogrodzeniem, a i tak należy dodać, że takie sytuacje mają miejsce bardzo rzadko. Jak można zauważyć, kosze gabionowe to rozwiązanie na lata, a chęć wymiany może wynikać tylko z potrzeby zmiany koloru ogrodzenia. Jest to możliwe poprzez wyciągnięcie niechcianego kamienia i wsypanie nowego.

Bardzo istotną rzeczą, o której większość osób nie ma pojęcia, jest to, jaki wpływ na nasze ogrodzenia mają drgania gruntu wywoływane przez przejeżdżające ciężarówki czy roboty drogowe. Dla nas są one nieodczuwalne, ale mają znaczny wpływ na nasze domy i ogrodzenia. Często na betonowych ogrodzeniach obserwujemy pęknięcia. Niestety pęknięte panele należy wymieniać, co naraża nas na dodatkowe koszty. Ogrodzenia z koszy gabionowych są całkowicie odporne na drgania i wstrząsy, nawet te wywołane ruchami płyt tektonicznych.

Jeśli chcemy odizolować swój dom od otoczenia i zbędnego hałasu, to kosze gabionowe sprawdzą się do tego idealnie. Dzięki nim mamy poczucie dbania o swoją przestrzeń i swój komfort. Ogrodzenia betonowe czy siatki ogrodzeniowe wyglądają mało estetycznie i nie tworzą spójnej przestrzeni z aranżacją ogrodu i stylem, w jakim urządzony został dom. Wymyślne ogrodzenia ze stali, trzeba przyznać, są bardzo ładne i estetyczne. Niemniej jednak dzięki nim nie jesteśmy w stanie w żaden sposób odizolować się od otoczenia. Za pomocą koszy gabionowych zrobimy to za jednym razem skutecznie i estetycznie. Dzięki kamieniom w koszach uzyskamy naturalny efekt, który sam w sobie będzie rewelacyjną dekoracją w ogrodzie.

Śnieżnobiały czy grafitowy kosz gabionowy? Rodzaje kamieni do koszy gabionowych

Rynek oferuje nam bogaty wybór kamieni do koszy gabionowych. Do domów nowoczesnych sprawdzą się proste, ale efektowne rozwiązania. Kosz gabionowy z czarnym bazaltem doda klasy i będzie wspaniale współgrał z szarością czy bielą domu. Oryginalny i rzucający się w oczy będzie grecki biały otoczak Thassos. Ten śnieżnobiały kamień sprawi, że nikt nie przejdzie obok takiego ogrodzenia obojętnie. Dodatkowo śnieżnobiały kosz gabionowy rozjaśni nam przestrzeń wokół domu i dodaj jej lekkości. Do aranżacji domu w stylu tradycyjnym dobrze wyglądać będą łupek oraz gnejs. Kora kamienna doda bardzo naturalnego, leśnego klimatu i z łatwością wtopi się w otoczenie, co dodatkowo sprawi, że przyjemniej będzie się spędzało czas w ogrodzie. Rynek oferuje nam jeszcze kilka wyróżniających się kamieni, takich jak kwarcyt różowy czy czerwony włoski otoczak. Każdy jest w stanie wybrać dla siebie ten idealny kamień do koszy gabionowych.

szkło do gabionów

Montaż ogrodzenia z kosza gabionowego

bazalt do gabionów

Ogrodzenie gabionowe jest całkiem proste w montażu, nie potrzebujemy do tego specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. Jednak wsparcie fachowca może okazać się pomocne, a na pewno sprawi, że całe przedsięwzięcie pójdzie sprawniej i szybciej. Najważniejszym elementem jest oczywiście przygotowanie odpowiedniego i solidnego fundamentu, co zagwarantuje nam stabilność naszego ogrodzenia. Na wysokość fundamentu ma wpływ wiele czynników, m.in. rodzaj i wielkość kosza gabionowego. Przy małych koszach będziemy potrzebować znacznie mniejszego fundamentu. Decydując się na obszerny i ciężki kosz gabionowy, musimy liczyć się ze zrobieniem solidnego podłoża, tak aby kosz przetrwał lata bez konieczności naprawy czy wymiany. W takim razie najbezpieczniej wykonać fundament o wysokości około metra. Nie obejdzie się też bez odpowiedniego zbrojenia stalowymi prętami, co jeszcze bardziej zwiększy stabilność całej konstrukcji. Reszta zadań jest już zdecydowanie prostsza – wystarczy siatkę lub panele, w zależności na co się zdecydujemy, połączyć ze sobą za pomocą śrub. I w zasadzie konstrukcja gotowa jest do wsypania kamienia.

Cena ogrodzenia gabionowego

Ogrodzenia gabionowe mają szeroki wachlarz cen. Na ostateczny koszt wpływa wiele czynników – szerokość czy rodzaj siatki, wielkość fundamentu oraz rodzaj materiału, którym wypełnimy kosze gabionowe. Nawet różne rodzaje kamienia są w stanie zrobić ogromną różnicę w cenie. Przykładowo za tonę bazaltu zapłacimy około 100 zł, a za grecki kamień Thassos aż 1150 zł. Trudno więc jednoznacznie wyznaczyć cenę ogrodzenia. Najlepiej w tym celu udać się po fachową poradę do hurtowni kamienia dekoracyjnego.

kora gabionowa

Leave your thought

Login

Lost your password?