0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kora sosnowa – czy to dobry wybór na materiał ściółkujący w ogrodzie?

Kora sosnowa – czy to dobry wybór na materiał ściółkujący w ogrodzie?

Pielęgnowanie ogrodu to aktywność, która wielu osobom sprawia ogromną przyjemność. Praca wykonana własnymi siłami daje dużą satysfakcję. Piękne i zdrowe rośliny to powód do dumy dla każdego ogrodnika – profesjonalisty czy hobbysty. Zadbany ogród wymaga od nas wiedzy na temat gleby oraz pielęgnacji różnych gatunków roślin. Każdy, kto uprawia jakieś rośliny, z pewnością wie, że podłoże odgrywa istotną rolę w procesie ich odżywiania.

Kora sosnowa – zastosowanie kory w ogrodzie

kora sosnowa czarna

Korę ogrodową zna pewnie większość właścicieli domów z ogródkiem. Wykorzystywana jest przede wszystkim do ściółkowania ziemi, gdyż poprawia jej jakość. Kora podobnie jak kamień ogrodowy, skutecznie ogranicza powstawanie uciążliwych chwastów. Pokrycie korą tych partii ziemi, na których chwasty wyrastają niemalże z prędkością światła, pozwoli na ich częściowe wyeliminowanie. Każdy, kto zajmuje się ogrodem przy domu, doceni właściwości kory, gdyż dzięki niej będzie miał zdecydowanie mniej pracy. Pokrycie podłoża korą sosnową zapewni estetyczny wygląd działki, przyhamowując wzrost niechcianych roślin. Wystarczy, że raz na jakiś czas oczyścimy korę z nielicznych małych chwastów i znów możemy cieszyć się pięknym ogrodem. Warto nadmienić, że pielenie chwastów wyrastających na glebie ściółkowanej korą sosnową nie jest tak uciążliwe, jak wyrywanie ich np. wprost z trawnika.

Ściółkowanie ziemi – czyli dlaczego kora ogrodowa jest tak ważna

Czym jest ściółkowanie ziemi? Proces ten polega na pokrywaniu wyznaczonych partii ziemi materiałem ściółkującym, jakim jest na przykład kora sosnowa. Jest to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie, gdyż poprawia stan gleby, a nasadzenia ozdobne czy warzywa i owoce chronione są przed zarastaniem niechcianymi chwastami. Inną korzyścią płynącą ze ściółkowania gleby jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności ziemi, co przyczynia się do oszczędzania wody. Warto pamiętać o tym, że kora sosnowa ma lekko kwaśny odczyn pH. Nie każdy gatunek roślin potrzebuje takich właściwości. Taki rodzaj kory jest idealny do ściółkowania gatunków kwasolubnych, takich jak iglaki, azalie, wrzosy czy różaneczniki. Ilość wysypanej kory na podłoże również nie jest bez znaczenia. By kora spełniała swoją funkcję jak najlepiej, należy wysypać warstwę minimum 6–7 cm. Przeliczając to na 1 m2, wychodzi około 80 l. Jak widać, warto pamiętać o ściółkowaniu gleby w swoim ogrodzie, gdyż płynie z tego wiele korzyści.

Ściółka w ogrodzie – kora świeża i przekompostowana

kora sosnowa pomarańczowa

Szukając kory sosnowej do ogrodu, spotkamy ją w dwóch wersjach – świeżej i przekompostowanej.

Świeża kora sosnowa ma jasną barwę i dzięki temu jest bardziej dekoracyjna. Taki rodzaj kory rozkłada się zdecydowanie dłużej. Minusem może okazać się fakt, iż zabiera ona z gleby dość dużo azotu, dlatego należy pamiętać o odżywieniu roślin nawozem azotowym tuż na początku sezonu. Ważne jest także to, że świeża kora może przyczyniać się do lekkiego zahamowania wzrostu roślin oraz może zawierać szkodliwe polifenole czy garbniki.

Jeśli zaś chodzi o korę sosnową przekompostowaną, to charakteryzuje się ona ciemniejszą barwą, która pięknie wyeksponuje soczyście zielone rośliny oraz kolorowe kwiaty. Warto pamiętać o jej uzupełnianiu, gdyż szybciej się rozkłada. Polecamy rozsypać korę na podkładzie z agrotkaniny, dzięki czemu chwasty będą rozwijać się jeszcze wolniej, co wpłynie pozytywnie na dekoracyjną roślinność. Ogromną zaletą kory sosnowej jest wysoka ilość składników odżywczych oraz fakt, że dużo lepiej magazynuje wodę.

Różny stopień rozdrobnienia kory sosnowej

Korę sosnową możemy kupić w stanie różnego rozdrobnienia – kora drobno zmielona, średnio zmielona oraz grubo zmielona.

Drobno mielona kora jest bardzo lekka, co należy mieć na uwadze, szczególnie jeśli w naszym ogrodzie często wieje spory wiatr. Taka drobna kora może łatwo zostać wywiana z docelowego miejsca. Ciekawie prezentuje się jako ściółka pod mniejszymi roślinami.

Kora średnio zmielona podkreśla urok roślin, które tworzą ozdobne rabaty w naszym ogrodzie. Jest bardzo często wybierana przez klientów, gdyż jest najbardziej uniwersalna.

Jeśli nasz ogród jest wystawiony na duże porywy wiatru, zdecydowanie lepiej zakupić korę grubo zmieloną. Jej struktura utrudni rozwianie zrębków po całym ogrodzie. Gruba kora ładnie prezentuje się przy większych roślinach i podlega zdecydowanie wolniejszemu rozkładowi.

Jak widać, ściółka w ogrodzie jest bardzo ważna. Należy wybrać odpowiedni materiał do ściółkowania swoich roślin w ogrodzie. Warto najpierw zapoznać się z właściwościami różnych materiałów ściółkujących. Zdecydowanie najczęściej wybieranym produktem jest kora sosnowa. Przyczynia się do odżywiania gleby, pozwala na rzadsze podlewanie roślin, gdyż świetnie magazynuje wodę, minimalizuje liczbę wyrastających chwastów, co pozwala na zredukowanie prac, jakie musimy wykonywać w ogrodzie.

kora sosnowa naturalna

Leave your thought

Login

Lost your password?