0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kora kamienna w ogrodzie

Kora kamienna w ogrodzie

Kamień ogrodowy odgrywa bardzo ważną rolę dekoracyjną w nowoczesnych ogrodach. Szukając inspiracji przy aranżacji ogrodu, natrafiamy głównie na rezultaty, które są z wykorzystaniem kamienia naturalnego. Najczęstszym przykładem użycia kamienia są usypane z niego ścieżki w ogrodach. Jednak z czasem ludzie zaczęli bardziej doceniać jego piękno i znakomite właściwości. Teraz coraz częściej można spotkać się z ogrodami, w których kamień odgrywa główną rolę dekoracyjną. Rabaty kamienne czy skalniaki są doskonałym tłem dla krzewów i kwiatów. Zaczynając swoją przygodę z kamieniem, warto zastanowić się nad dodaniem do aranżacji kory kamiennej. Jest to świetna alternatywa dla kory drzewnej, niesie za sobą znacznie więcej korzyści wizualnych i funkcjonalnych.

Zalety kory kamiennej i jej znacząca przewaga nad korą sosnową

Skała gnejsowa charakteryzuje się niebywałą wytrzymałością na wszystkie niesprzyjające warunki atmosferyczne. Będzie dobrze wyglądać w każdym ogrodzie niezależnie od tego, w jakim stylu będzie urządzony. Korę kamienną możemy wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko jako podłoże rabat kwiatowych. Możemy zastosować ją jako dekorację oczek wodnych lub uzupełnienie skalniaków. Gnejs świetnie nadaje się też jako materiał do wyłożenia ścieżek. Kora kamienna to piękny kamień o niepowtarzalnym szaro-brązowo-pomarańczowym kolorze. Swoim ubarwieniem przypomina nieco umaszczenie tygrysa. Zawartość drobinek kwarcytu sprawia, że niesamowicie mieni się w promieniach słonecznych, dzięki czemu w słoneczne dni przyciągnie uwagę każdego. Zaletą, która daje zdecydowaną przewagę korze kamiennej nad drzewną, jest jej waga. Kora kamienna jest zdecydowanie cięższa, więc nie musimy obawiać się, że wiatr rozniesie ją po całym ogrodzie. Dodatkowo kora kamienna jest materiałem wysoce przepuszczalnym – nie chłonie wilgoci. Niesie to za sobą dwie korzyści i daje ogromną przewagę nad korą sosnową, która z czasem chłonie wodę jak gąbka. Po pierwsze mokre podłoże staje się siedliskiem komarów i innych niepożądanych w naszym ogrodzie insektów. Zamieniając korę sosnową na kamienną, zyskujemy gwarancję, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Po drugie kora sosnowa wchłaniając wodę, nie przepuszcza jej dalej do gleby, skąd później pobierają ją rośliny. Magazynuje wodę w sobie, po czym, podczas słonecznych dni, uwalnia ją w postaci pary z powrotem do atmosfery. Połączenie kory sosnowej z suszami, które coraz częściej obserwujemy w naszym klimacie, to niebezpieczne połączenie dla naszych roślin, dlatego zdecydowanie powinno się ograniczyć stosowanie kory drzewnej i zamienić ją na korę kamienną.

Leśny klimat w ogrodzie za sprawą kory kamiennej

Kora kamienna, ze względu na estetykę i strukturę, świetnie komponuje się z ogrodem w każdym stylu, bez znaczenia, czy jest to styl nowoczesny, czy naturalny. Jest fantastycznym tłem dla kolorowych kwiatów i dobrze komponuje się z różnymi materiałami, takimi jak naturalne drewno czy beton. Kora kamienna dodaje aranżacji ogrodu odrobinę leśnego charakteru. Aby uzyskać taki efekt, korę kamienną warto połączyć w kompozycji z większymi skałami i dodać kilka ozdobnych krzewów iglastych. Dzięki takiemu zestawieniu z pewnością uda nam się stworzyć prywatny, leśny klimat w naszym ogrodzie. Gnejsowa kora kamienna w większych frakcjach świetnie nada się do zrobienia murku w ogrodzie lub jako wypełnienie koszy gabionowych. Dzięki temu, że kora kamienna rewelacyjnie utrzymuje się na swoim miejscu, sprawdzi się też jako obrzeża rabat. Jeśli do tego wybierzemy korę w drobniejszej frakcji, uzyskamy naturalną, płynną granicę. Co najważniejsze – bez użycia ekobordów czy różnego rodzaju płotków. Jak widać – jest wiele zastosowań, w których kora kamienna będzie wyglądać oszałamiająco, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Dodatkowo warto podkreślić, że kora kamienna korzystnie wpływa na glebę. Dzięki swojemu pH tworzy korzystne warunki dla roślin, zbliżone do tych, jakie tworzy naturalna kora drzew.

Cena i zużycie kory kamiennej – niesamowity efekt za niewielką cenę

kora kamienna

Jeśli chodzi o cenę, to na wstępie należy zaznaczyć, że dobry, solidny produkt zawsze będzie nieco droższy od innych. Kora kamienna to rodzaj kamienia, który wymaga specjalistycznej obróbki. Jest też znacznie efektowniejszym kamieniem niż granit czy żwir. Więc jeśli chcemy mieć produkt, który oferuje wiele zalet, jest wytrzymały i odporny, a do tego niezwykle piękny, musimy zapłacić trochę więcej. Ta różnica w cenie jest całkowicie warta dołożenia – nie uzyskamy takiego efektu wizualnego w ogrodzie, zamieniając korę kamienną na jakikolwiek inny rodzaj kamienia. Przy okazji warto też zaznaczyć, że w dalszym ciągu kora kamienna nie jest na podium, jeśli chodzi o wysokość ceny. Szukając kamieni do aranżacji naszego ogrodu, napotkamy się na zdecydowanie droższe kamienie ozdobne, nawet trzy razy droższe od kory kamiennej. Szczególnie wysoką cenę mają te kamienie, które pochodzą z importu.

Cena za tonę kory kamiennej to około 300 zł. Zależy ona w dużej mierze od miejsca zakupu, rodzaju, sposobu pakowania itd. Wybierając drobniejszą frakcję kamienia, pokryjemy powierzchnię cieńszą warstwą. Analogicznie będzie w przypadku kamienia o większej frakcji. Na pokrycie jednego metra kwadratowego powierzchni będziemy potrzebować około 100 kg. Zatem jesteśmy w stanie uzyskać niesamowity efekt w ogrodzie już za 300zł, a czasem nawet i mniej. Bez dwóch zdań kora kamienna warta jest swojej ceny.

Leave your thought

Login

Lost your password?