0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kora kamienna w aranżacji ogrodu

Kora kamienna w aranżacji ogrodu

Wybór kamienia do ogrodu jest bardzo istotny. Od odpowiedniej aranżacji ogrodu zależy jakość naszego odpoczynku w nim, wszak każdy chciałby spędzać czas w miłym, estetycznym, cieszącym oko otoczeniu. Poza tym niewątpliwie przyjemnie jest pochwalić się gościom pięknie zaaranżowaną przestrzenią wokół domu. Ogród to przede wszystkim rośliny – krzewy, kwiaty, trawa, drzewa i całe mnóstwo kompozycji na ich bazie. Są niepodważalnie pięknym darem natury, jednak widok ogrodu w samych roślinach powoduje poczucie braku czegoś jeszcze. W naturalnym środowisku poza roślinnością mamy również skały, a czym jest ogród, jeśli nie przeniesieniem i odwzorowaniem takiego właśnie naturalnego środowiska na naszą prywatną przestrzeń? Tym samym oprócz roślin w naszym ogrodzie nie może zabraknąć kamieni. A tych jest całe mnóstwo – wiele rodzajów, kształtów i kolorów. Jaki więc kamień do ogrodu wybrać? Jaki sprawdzi się najlepiej? Przyjrzyjmy się bliżej bardzo niebanalnej formie skalnej, oryginalnej wizualnie i zachwycającej w ogrodzie, jaką jest kamienna kora gnejsowa.

Kora kamienna a kora sosnowa

Nazwa nie jest przypadkowa – kora kamienna jest to kamień ozdobny, który w dużym stopniu przypomina korę drzewną. Kora kamienna stanowi poniekąd alternatywę dla kory sosnowej. Są podobne, jednak przewaga tej pierwszej jest niepodważalna. Dlaczego? Kora kamienna jest przede wszystkim dużo bardziej estetyczna i wytrzymała. Są to dwie najważniejsze kwestie – wygląd oraz trwałość kamienia, który będzie leżał w naszym ogrodzie przez długi czas w przeróżnych temperaturach, podczas deszczu, słońca, mrozu, śniegu. Ważne więc, aby kamień nie stracił swojego pierwotnego uroku i estetyki. Kora kamienna, w przeciwieństwie do kory sosnowej, jest bardzo odporna na działanie powyższych czynników, przepięknie wygląda i nie traci swoich właściwości dekoracyjnych nawet po długim czasie użytkowania.

Gnejs bardzo ładnie komponuje się z wszelkimi naturalnymi elementami ogrodu, pasuje do roślin i innych kamieni. Korę kamienną charakteryzuje bardzo ciekawa kolorystycznie struktura, która dzięki zawartości kwarcytu mieni się w promieniach słońca. Jej kolor można by określić mianem „tygrysi”. Łączy w sobie barwy brązowe, pomarańczowe, żółte, złote. Kora kamienna jest jednak nie tylko ładniejsza od kory sosnowej, przy jednoczesnym zachowaniu swojej naturalności, lecz także dużo bardziej odporna. Kora sosnowa chłonie wilgoć niczym gąbka, co powoduje jej zmiękczenie, zwiększenie podatności na uszkodzenia, aż w końcu – rozpad. Ponadto przy zbyt dużej wilgoci może pleśnieć, a to z kolei przyczynia się rozmnażaniu insektów. Słowem, jeżeli chcemy do swojego ogrodu zaprosić aranżacje z kory, warto pamiętać, że kora kamienna sprawdzi się dużo lepiej niż kora sosnowa.

kora gabionowa

Kora kamienna – frakcje, rodzaje i właściwości

Kora kamienna, czyli tzw. corteza, to kamień do ogrodu, który może przybrać kilka form w zależności od frakcji. Najpopularniejsze frakcje tego kamienia to 8–16 mm, 11–32 mm, 16–32 mm oraz 31–63 mm, jest jednak dostępna również we frakcjach 40–120 mm, 63–150 mm, 150–250 mm, a także w formie szpilek i monolitów. W zależności od wizji naszego ogrodu mamy więc szeroki wybór wielkości kamienia. Gnejs to materiał bardzo trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmienne warunki atmosferyczne. Jest mrozoodporny, sprawdza się w ogrodzie bez względu na porę roku. Kora kamienna jest łupkiem, więc pomimo swojej wytrzymałości jest podatna na łamanie, jeśli robimy to w odpowiedni sposób, czyli wzdłuż warstw kamienia. Dzięki temu możemy uzyskać korę kamienną różnych wielkości, w zależności od potrzeb.

Kora kamienna spośród innych kamieni wyróżnia się przede wszystkim niebywałym podobieństwem do kory sosnowej, co jest niewątpliwą zaletą wizualną i swoistym wyróżnikiem wśród innych form skalnych. Kora kamienna oferuje bardzo duże walory ozdobne, świetne sprawdza się w roli dekoracji ogrodu.

Gnejsowa kora kamienna w ogrodzie – zastosowanie

Gnejs jest stosunkowo tani, co ułatwia zaaranżowanie ogrodu za jego pomocą nawet przy większych powierzchniach. Kora kamienna dzięki swojej łamliwości ma świetną wydajność. Można ją wykorzystać na wiele sposobów, przede wszystkim doskonale sprawdza się jako podłoże. Kora kamienna wysypana wokół krzewów, żywopłotów lub rabat wygląda zjawiskowo. Ogród nabiera dzięki niej leśnego charakteru, a mieniące się drobinki kwarcytu dodają architekturze ogrodu elegancji. Kora kamienna sprawdza się zarówno w ogrodzie nowoczesnym, jak i klasycznym. Jest pięknym tłem dla zarówno dla roślin, jak i większych kamieni czy innych dekoracji ogrodowych. Można nią wysypywać chodniki i ścieżki. Korę kamienną w większych frakcjach można wykorzystać do nietuzinkowych i coraz modniejszych ogrodzeń gabionowych. Najczęściej jednak stosowana jest do wypełniania obrzeży jako osobny element dekoracyjny lub uzupełnienie rabat z kwiatami czy krzewami. Kora kamienna daje bardzo szerokie pole popisu dla wyobraźni przy tworzeniu ogrodu. Można za jej pomocą tworzyć przeróżne aranżacje, wypełniać przestrzeń pomiędzy krzewami i drzewami, tworzyć przeróżne kształty wokół chodników i płotów, czy też dopełniać nią donice. Zjawiskowy efekt dzikiej naturalności daje również w postaci dużych głazów.

kora kamienna

Leave your thought

Login

Lost your password?