0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kora gnejsowa do ogrodu

Kora gnejsowa do ogrodu

Kora gnejsowa – atrakcyjniejsza alternatywa dla kory drzewnej

Kora kamienna to kruszywo wykonane z gnejsu – skały metamorficznej strukturą zbliżonej do łupków. Gnejs znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie, np. do budowy dróg i autostrad, jak i architekturze ogrodowej. Powstała z niego kora kamienna świetnie sprawdza się natomiast jako materiał dekoracyjny, okrywowy (skutecznie ogranicza porost chwastów) lub ściółkowy pod krzewami, drzewami i żywopłotami. Ma piękną, brązowożółtą barwę z połyskującymi na złoto niteczkami. Wizualnie, zarówno kształtem, jak i fakturą oraz kolorem, przypomina korę sosnową, stąd też jej nazwa. W praktyce jednak jakościowo jest nieporównywalnie lepsza, ładniejsza i przede wszystkim wytrzymalsza.

Gnejsowa kora kamienna jest odporna na trudne i zmienne warunki atmosferyczne, w tym również mróz, i nie ulega rozkładowi. To jednak nie koniec jej zalet. Kruszywa gnejsowe są odporne także na ścieranie, charakteryzuje je niewielka nasiąkliwość, a także chropowatość powierzchni, a co za tym idzie – posiadają właściwości antypoślizgowe.

kora kamienna

Kora kamienna – właściwości i aranżacje

Bardzo modny wśród kamieni ozdobnych jest właśnie kamień gnejsowy. Dzięki swojej niepowtarzalnej barwie pięknie współgra z naturalnymi elementami architektury ogrodowej, zarówno z drewnem, zielenią, jak i kontrastującymi marmurami. Kora kamienna wygląda  szczególnie efektownie w ogrodach wodnych i skalnych. Doskonale komponuje się również w kwiatowych rabatach i skalniakach. Jest poniekąd uniwersalna – pasuje do aranżacji nowoczesnych, modernistycznych oraz tych bardziej naturalnych i kameralnych.

Podłoże z kory kamiennej jest powierzchnią wysoce przepuszczalną, dzięki czemu nie zatrzymuje wód opadowych, tym samym nie tworząc kałuż i zastoin. Kora kamienna jest świetna do wypełniania obrzeży wokół rabat. W przeciwieństwie do kory drzewnej czy zrębków drewna kora gnejsowa nie ulega rozkładowi, dzięki czemu skomponowane z niej aranżacje ogrodowe będą trwałe.

Dużym plusem kory kamiennej w ogrodnictwie jest jej łatwość stosowania przy nasadzaniu młodych roślin. Korę rozkłada się na podłożu wyłożonym specjalną tkaniną. Gdy chcemy dosadzić nowe rośliny lub coś przesadzić i przearanżować, wystarczy kamienie rozsunąć, nakłuć tkaninę, posadzić roślinę i z powrotem nagarnąć kamienie wokół niej.

Podczas aranżacji ogrodu bardzo ważny jest dobór materiałów do tworzenia przeróżnych kompozycji, a zwłaszcza wpływ poszczególnych elementów ogrodowej architektury na rośliny, bo to przecież one, zieleń, kwiaty, krzewy, są w ogrodach najważniejsze. Gnejsowa kora kamienna ze względu na swój odczyn pH nie wpływa niekorzystnie ani na rośliny, ani na glebę, a wręcz przeciwnie. Tworzy warunki zbliżone do naturalnej kory drzewnej. Odczyn kruszywa gnejsowego jest lekko kwaśny, wynosi bowiem 5,5. To bardzo dobra informacja, gdyż za sprawą powyższego można dowolnie wykorzystywać korę kamienną do kompozycji łączonych z wszelaką roślinnością i cieszyć się efektownym ogrodem przez długie lata.

Kora kamienna – jak wykorzystać w ogrodzie?

Powszechnie przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy powierzchni należy przeznaczyć około 100 kilogramów kory gnejsowej, ale to oczywiście zależy od grubości warstwy kamienia (wydajność 1 tony grysu kory kamiennej przy warstwie ok. 5 cm kamienia pokryje ok. 16 m2 powierzchni). Można nią wypełnić opaski dekoracyjne i ochronne wokół budynków czy ogrodzeń, a także kosze w płotach gabionowych. Najczęściej występujące frakcje kory kamiennej to: 8–16 mm, 11–32 mm oraz 32–63 mm. Wyróżniamy korę o krawędziach ostrych, jak również otaczaną, która może posłużyć jako alternatywa dla otoczaków.

Podłoża z kory kamiennej, ze względu na jej niespotykaną kolorystykę oraz strukturę, są estetyczne i przyjemne dla oka. Świetnie nadają się jako tło do ekspozycji roślin oraz innych elementów ogrodowej architektury. Poza funkcjami ozdobnymi i uzupełniającymi, właśnie w obrzeżach czy kwiatowych rabatach, kora kamienna doskonale sprawdzi się także jako materiał do luźnego wyłożenia chodników i ścieżek ogrodowych. Jej piękna barwa i niebanalna faktura dodadzą uroku oraz klasy otoczeniu wokół domu. Kamienie ładnie się dopasowują, tworząc dość stabilną strukturę podłoża i nie rozsypują się za sprawą deszczu czy podmuchów wiatru.

Nawiązująca nazwą oraz wyglądem do kory drzewnej kora kamienna jest kruszywem gnejsowym jest bardzo estetycznym i praktycznym materiałem do wykorzystania w architekturze i aranżacjach ogrodowych. Jest odporna na warunki atmosferyczne, wytrzymała i przede wszystkim atrakcyjna wizualnie. Nie jest tworzywem najtańszym, aczkolwiek zdecydowanie wartym swojej ceny.

Leave your thought

Login

Lost your password?