0
0.00 
 • An empty cart

  You have no item in your shopping cart

Kamienie dekoracyjne lubelskie

Kamienie dekoracyjne, do których zalicza się między innymi kora kamienna, płytki granitowe, grys, łupek czy otoczaki, są idealnym rozwiązaniem na szybką dekorację ogrodu. Ich główną funkcją jest ochrona gleby przed wydeptywaniem przez zwierzęta lub ludzi, ale dzięki nim można również tworzyć ciekawe formy w ogrodach.

W nowoczesnych ogrodach bardzo często stosuje się płyty chodnikowe, ponieważ ich duży format ułatwia tworzenie symetrycznie ukształtowanych klombów i równych trawników. Wiele osób uważa, że w ogrodnictwie można stosować wyłącznie płyty betonowe, zapominając, że na rynku dostępna jest szeroka gama różnych kamieni dekoracyjnych. W wielu przypadkach mogą się one sprawdzić znacznie lepiej niż wspomniane płyty, a także dodać ogrodowi estetycznego i eleganckiego charakteru.

Kamienie dekoracyjne lubelskie – szerokie zastosowanie kamienia ogrodowego

Wiele osób lubi ozdabiać swoje otoczenie kamieniami dekoracyjnymi, ponieważ doskonale pasują one do każdego stylu, a szczególnie atrakcyjnie wyglądają na terenach zielonych. Jednak, poza ogrodami czy klombami, kamienie dekoracyjne mogą być wykorzystywane jako ścieżki przez parki czy skwery miejskie.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów jest kora kamienna. Wyróżnia się ona ciekawą kolorystyką przypominającą tygrysie paski. Wielu klientów decyduje się na zastąpienie kory sosnowej korą kamienną głównie ze względu na jej dużą różnorodność wzorów i kolorów, która wśród licznych kształtów i rozmiarów z pewnością zaspokoi preferencje każdego, nawet najbardziej wybrednego klienta.

Innym rodzajem kamieni dekoracyjnych są gnejsy, które również występują w różnych formach i kształtach, zapewniając zarówno różnorodność, jak i niepowtarzalność.

Kamień ogrodowy lubelskie – zalety kamienia

Kamień ogrodowy ma wiele zalet. Dzięki jego zastosowaniu gleba nie jest narażona na bezpośrednie działanie ciepła, co poprawia kwitnienie roślin i minimalizuje zapotrzebowanie na wodę, która nie jest tak szybko odparowywana z gleby. Materiały takie jak kora kamienna są idealnym zamiennikiem dla tradycyjnej kory sosnowej. Kamień nie gnije, nie jest zdmuchiwany z grządek nawet przez silniejsze podmuchy wiatru ani wymywany przez deszcze, nie staje się też kryjówką dla komarów i innych znienawidzonych przez nas owadów. Poza tym kamień ogrodowy oferuje duże walory estetyczne. Biały kamień ogrodowy (np. białe otoczaki Thassos czy Biała Marianna) to idealny wybór do nowoczesnych ogrodów – można przy jego pomocy stworzyć naprawdę zachwycające aranżacje.

Podsumowując, niewątpliwymi zaletami kamienia dekoracyjnego są:

 • stosunek jakości do ceny,
 • brak szkodliwych substancji,
 • wysoka trwałość,
 • bezpieczeństwo ekologiczne,
 • estetyczny wygląd.

Otoczaki lubelskie – naturalna ozdoba ogrodu

Otoczaki służą zazwyczaj celom dekoracyjnym. Są to naturalnie powstałe kamienie, które kształtują się pod wpływem działania poruszającej się wody i wiatru. Dodatkowo można je wykonać sztucznie, aby nadać im gładkość w dotyku. Do bębnów wrzuca się ziarna o różnej wielkości wraz z materiałem ściernym, który umożliwia takie kształtowanie kamieni. Kamienie używane do dekoracji muszą cechować mniej więcej okrągłe kształty, otoczaki nie mogą też mieć ostrych krawędzi. Szczególnie popularne są otoczaki Biała Marianna lub biały otoczak Thassos – używa się ich najczęściej na rabatach ogrodowych lub opaskach wokół domu.

Grys lubelskie – popularny w ogrodach kamień dekoracyjny

Grys to bardzo chętnie wykorzystywany kamień dekoracyjny do ogrodów. Popularność zawdzięcza swoim specyficznym właściwościom. Grysy często stosowane są jako kora kamienna do obsypywania gleby, ponieważ po pierwsze mają ładny wygląd, a po drugie tak dobrze wiążą się z otaczającą je glebą, że powstaje idealne podłoże ogrodnicze.

Grysy ogrodowe mają różne rozmiary w zależności od ich dostępności na rynku. Najbardziej znane i najczęściej stosowane grysy mają wielkość 8–16 mm, 16–22 mm oraz 16–31 mm. Jeśli chodzi o rodzaje grysu, dużym uznaniem cieszą się grys granitowy, grys bazaltowy oraz grys marmurowy o nazwie Biała Marianna. Grys, nie dość, że cechuje się estetycznym wyglądem, to jeszcze dostępny jest w korzystnych cenach – nie trzeba więc wydawać majątku, żeby ogród nabrał elegancji i szyku.

Kamienie dekoracyjne lubelskie – rodzaje

Kamień ogrodowy występuje pod różnymi postaciami. Każdy będzie w stanie dobrać odpowiedni rodzaj dla swoich potrzeb. Można znaleźć zarówno kamień drobny, jak i taki w większych rozmiarach. Biały, czarny, czerwony, różnokolorowy – wybór jest naprawdę szeroki. Jeśli chodzi o rodzaje, można wyróżnić następujące kamienie dekoracyjne:

 • łupek (kora kamienna),
 • otoczaki (np. otoczak biały, Thassos, otoczak biała Marianna),
 • grys kamienny (np. grys bazaltowy, grys czarny Nero Ebano),
 • płytki granitowe, kostka granitowa,
 • kostka betonowa,
 • ogrodzenia gabionowe,
 • kora sosnowa,
 • kamień elewacyjny (np. Carbon Black, Cloud Grey, Multicolor, Copper),
 • głazy i monolity,
 • donice betonowe na taras,
 • żwir drogowy (pospółka, bazalt drogowy, otoczak żwirowy),
 • piasek płukany.

Login

Lost your password?