0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Otoczaki

Co to są otoczaki? Jak powstają, jak o nie zadbać i ile kosztują? Otoczaki to kamienie, które zostały naturalnie lub sztucznie pozbawione ostrych krawędzi. Tak więc otoczak, to obły kamień wykorzystywany w ogrodnictwie do dekoracji rabat, w formie opaski wokół domu czy stosowany do tworzenia bardzo ciekawych i nietuzinkowych ścieżek ogrodowych.
Sold
Otoczak różowy


0 out of 5
2,900.00 

Otoczak różowy

4.4%Taniej
Otoczak szarobiały


0 out of 5
450.00  430.00 

Otoczak szarobiały

Otoczaki ogrodowe kamienie dekoracyjne

Otoczaki naturalne powstają przez tysiące lat. Obmywająca woda w rzekach cały czas zbiera z nich materiał i sprawia, że kamień staje się coraz bardziej obły. W zależności od pochodzenia, kamień tego rodzaju może być idealnie gładki niemal jak jajko bądź tylko pozbawiony ostrych krawędzi. Najczęściej spotykany materiał kamienny otaczany pochodzenia naturalnego to tak zwany otoczak żwirowy. Skład tych kamieni jest bardzo różny, jednak zwykle przeważają w nich kwarcyty, chociaż obecnych jest także sporo granitów, krzemów oraz innych skał. Kolejnym rodzajem otoczaka naturalnego jest kamień polny. W odróżnieniu od otoczaka żwirowego, kamień polny ma zwykle dużo większe rozmiary. Zdarzają się nawet monolity o wadze kilku ton.

Kamień otaczany sztucznie powstaje z użyciem specjalistycznego sprzętu oraz materiałów do obróbki kamienia. Do wielkich maszyn podobnych do betoniarek wrzuca się grys o wcześniej wyselekcjonowanej frakcji z dodatkiem materiału ścierającego. W wielkim obracającym się bębnie ostre krawędzie ścierają się poprzez ocieranie się o siebie oraz materiał ścierny. Po pewnym czasie uzyskujemy otoczaki. W zależności od czasu otaczania, wielkości kamieni oraz użytego materiału ścieralnego uzyskany efekt będzie się różnił. Najczęściej do sprzedaży bierze się kamień całkowicie pozbawiony ostrych krawędzi, o dosyć okrągłym i obłym, jednak nieidealnym kształcie. Takie otoczaki jak Thassos lub czarny Negro są wykończone właśnie w taki sposób. Poza tym istnieją jeszcze niemal idealnie wykończone materiały, przypominające kształtem jajka. Ich cena jednak jest nawet dwukrotnie wyższa. Idealnym przykładem będą perłowoczarne otoczaki, które uzyskiwane są właśnie w trakcie długiego otaczania oraz polerowania.

Rodzaje i kolory otoczaków. Duże i małe kamienie obtoczone – Thassos, Bazalt i otoczak polny

W sprzedaży jest wiele materiałów otaczanych, ponieważ praktycznie każdy materiał skalny się do tego nadaje. Wyjątkiem będą piaskowce oraz wapienie z powodu swojej kruchości. Poza nimi w sprzedaży dostępne są otoczaki granitowe, bazaltowe, marmurowe, gnejsowe, łupkowe oraz kwarcowe. Występują one w wielu frakcjach, od małych 1–2 cm do nawet ogromnych brył cieszących się wielkością 10–20 cm. Warto jednak dodać, że im skała jest większa, tym trudniej jest uzyskać okrągły kształt. Bardzo często zdarzają się produkty, co prawda obłe i pozbawione ostrych krawędzi, jednak wyglądające jak oszlifowana cegła. Dlatego szukając otoczaków dokładnie sprawdź, jak wygląda końcowy produkt i czy na pewno jest tym, czego szukasz.

Jak układać otoczaki?

Układanie otoczaków to bardzo ciekawa sprawa i w większości przypadków nie ma ona sensu. Wiele razy spotykamy się z pytaniem, jak należy układać otoczaki w rabatach, żeby użyć ich jak najmniej, a efekt był jak najlepszy. Warto wiedzieć, że otoczaki układa się jedynie w miejscach, w których chcemy uzyskać wzór. W przypadku tradycyjnych rabat ogrodowych układanie otoczaków mija się z celem, a w przypadku niektórych materiałów może być nawet szkodliwe.

Wadą otoczaków jest to, że na każdy metr kwadratowy potrzeba ich nieco więcej niż ostrego grysu ogrodowego. Zużycie, w zależności od wybranej frakcji, może być większe nawet o 20%. Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest obły kształt, który nie zazębia się tak dobrze jak grys i pozostawia częściej niewypełnione miejsca. Dlatego wybierając otoczaki średniej wielkości 2–4 cm, powinieneś przeliczać wykorzystanie na 12, 13 m2 z każdej tony. Pod warunkiem, że mówimy o prostych rabatach, bez dużych spadów i nierówności. W innym przypadku potrzeba nieco więcej kamienia.

Jest jeszcze jedna sprawa, o której mało kto wie. Jednym z największych problemów z białymi otoczakami Thassos jest to, że z czasem robią się zielone, na co nikt nie jest w stanie niczego poradzić. Zawsze będą się robić zielone przez wilgoć osadzającą się na powierzchni kamienia, która jest idealnym miejsce na porost glonów. Jednak to zjawisko da się zminimalizować praktycznie do minimum, a w miejscach przewiewnych i dobrze oświetlonych przebarwianie białego otoczaka jest znikome. Jedną z najbardziej istotnych rzeczy, o której sprzedawcy najczęściej nie mówią, jest wysokość nasypu. Dlaczego jest to tak istotne? Chodzi o wilgoć, która przy samej ziemi jest największa. Jeśli zrobisz nasyp białego kamienia tak, że wierzchnia warstwa będzie stykać się z podłożem, to kamień nawet w idealnych warunkach będzie zielenieć. Dużo lepszym wyborem będzie zakupienie nieco większej ilości białego otoczaka. Górna warstwa, która nie będzie stykać się z podłożem, będzie owiewana oraz ogrzewana przez słońce, będzie praktycznie zawsze mlecznobiała. Poza tym biały kamień warto wybierać w miejsca mało zacienione oraz bez dużej ilości roślin, które tracą listowie dużo i często. Dzięki temu ilość gnijącego humusu na białym kamieniu będzie znikoma. Wybierając jednak białego otoczaka oraz biały grys, musisz się przygotować, że raz, dwa razy w roku będzie wymagał on przemycia za pomocą Karchera.

Pielęgnacja otoczaków białych – impregnacja kamienia ogrodowego oraz jego mycie

Impregnacja białego kamienia w wielu przypadkach nie ma sensu i nic nie daje, a w wielu innych jest niezwykle ważna. Od czego to zależy? Wszystko dotyczy tych samych czynników, które są wypisane powyżej. Czyli jak dużo w pobliżu kamienia będzie roślin, jak wiele cienia, jak wysoki będzie nasyp kamienia oraz czy dane miejsce jest owiewane przez wiatr, czy raczej nie oraz, co najważniejsze, czy woda, która będzie służyć do podlewania rabat przy białym kamieniu, jest twarda. Wszystkie zielone zabrudzenia są zmywalne bez większych problemów z białych otoczaków, trochę gorzej jest w przypadku białego grysu Thassos. Jednak od zielonych nalotów dużo gorsze są przebarwienia w kolorze żółtym. Oznaczają one, że we wnętrze marmuru dostały się metale ciężkie z wody, które zwyczajnie zaczęły się utleniać, czyli rdzewieć. Niestety jest to nieodwracalne. Jeśli masz biały kamień i twardą wodę, to impregnacja jest obowiązkowa. Podobnie jest w przypadku sporej ilości roślin oraz cienia. Impregnat nie zapobiegnie przebarwieniu na zielono, jednak podczas mycia nalot zejdzie dużo łatwiej i szybciej.

Gdzie najtaniej kupić otoczaki?

Kamień ogrodowy najlepiej kupować u bezpośredniego oraz, co ważne, dużego importera. W branży kamienia ogrodowego spore ilości to spore rabaty. Dlatego ogromne place i magazyny kamienia ogrodowego zwykle mogą pozwolić sobie na sprzedaż kamienia, grysu, otoczaków, łupka oraz innych materiałów w najniższych cenach.

Czy białe otoczaki nadają się do akwarium, czy tylko do oczka wodnego?

Częstym pytaniem naszych klientów jest, czy biały kamień nadaje się do oczka wodnego lub akwarium. W wielu przypadkach niestety nie. Biały kamień to marmuru, który po pierwsze zatwardza wodę, a po drugie sprawi, że będzie ona miała biały nalot. Białe otoczaki oraz grys Thassos to minerały, z których woda ciągle będzie wypłukiwać wapń i inne elementy zatwardzające wodę. Ponadto w stojącej wodzie biały kamień bardzo szybko porośnie glonami, jeśli tylko gospodarka bakteryjna w wodzie zostanie zachwiana.

Jeśli szukasz otoczaków do ogrodu, koniecznie do nas zadzwoń. Gwarantujemy najlepsze ceny nie tylko przy hurtowych zamówieniach. Dzięki dużym składom możemy zaproponować niskie ceny również dla klientów detalicznych!

Login

Lost your password?