1
350.00 

Total: 350.00 

View Cart Checkout

Kamień ogrodowy

Stosowanie kamienia ogrodowego jest coraz częstszym sposobem aranżacji ogrodów nie tylko nowoczesnych, ale też rustykalnych i tradycyjnych. Kamień do ogrodu ma ogrom zalet, przy czym praktycznie brak wad. Mimo że opinie na internetowych forach i ogrodniczych grupach na Facebooku są różne, to najczęściej te negatywne nie mają podstaw lub są subiektywne. Prawda jest taka, że jeśli wybierzesz dobry kamień do swojego ogrodu, zadbasz o odpowiednie wyłożenie na warstwę geowłókniny i nasyp o odpowiedniej wysokość oraz będziesz go doglądać, to Twoje zadowolenie będzie gwarantowane.
10%Taniej
grys bazaltowy


0 out of 5
100.00  90.00 

Grys Bazaltowy

13.3%Taniej
grys granitowy vanga


0 out of 5
450.00  390.00 

Grys czerwony Vanga

8.6%Taniej
kora kamienna gnejs


0 out of 5
350.00  320.00 

Kora kamienna

17.9%Taniej
otoczak biały thassos 2-4


0 out of 5
1,400.00  1,150.00 

Otoczak biały Thassos

Kamień ogrodowy na każdą okazję. Grys, otoczaki i łupek – co sprawdzi się najlepiej?

W wielu przypadkach negatywne opinie pochodzą od niedoświadczonych sprzedawców w sklepach ogrodniczych. Każdy kamień ogrodowy inaczej się zachowuje, inaczej wpływa na otoczenie oraz ma inne wymagania. Najlepiej wiedzą o tym akwaryści, którzy za pomocą kamieni naturalnych wpływają pozytywnie na jakość wody w zbiorniku, która przekłada się na zdrowy wzrost roślin i ryb. Dokładnie tak samo jest w przypadku kamienia do ogrodu. Wybierając biały grys ogrodowy, trzeba wiedzieć, że należy zastosować odpowiednią włókninę, która koniecznie będzie przepuszczać nadmiar wilgoci. Dodatkowo nasyp powinien mieć przynajmniej 6–7 cm, a marmur obowiązkowo należy zaimpregnować. Jest jeszcze kilka istotnych aspektów aranżacji białego kamienia, o których piszemy niżej. Podobnie jest w przypadku każdego marmuru, na przykład takiego jak Biała Marianna. Prostsze w utrzymaniu i pielęgnacji są łupki, granit i bazalt, jednak i one mają swoje wymagania.

Kamień ogrodowy to materiał typu wysypać i zapomnieć. Chociaż wymaga o wiele mniej pracy niż na przykład trawnik, to jednak trzeba trochę zadbać o swój kamień w ogrodzie, aby był piękny przez cały czas.

Nowoczesne białe otoczaki Thassos, tradycyjna kora kamienna czy może grys granitowy dalmatyńczyk – jaki kamień ogrodowy wybrać?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, wybór kamienia ogrodowego jest niezwykle ważny. Wpłynie on pozytywnie lub negatywnie na rośliny w swoim otoczeniu. Dodatkowo, w zależności od rodzaju skały, będzie on wymagał pielęgnacji w różnym stopniu. Znaczenie ma także cena kamienia ogrodowego, a w niektórych przypadkach może być ona czterokrotnie większa. Nasuwa się więc pytanie, co najlepiej wybrać.

Niewątpliwie najlepiej sprzedającymi się produktami z działu ogrodowego w naszym kraju są nasz polski granit dalmatyńczyk, kora kamienna gnejs oraz greckie białe otoczaki Thassos. Jeśli mowa o tych kamieniach, to granit można nabyć w okolicy 200 zł za tonę, kora kamienna zwykle kosztuje już około 400 zł za tę samą ilość, a otoczak biały to cena powyżej 1000 złotych. Oczywiście ostateczna cena będzie inna w zależności od wielkości zamówienia, dostawy czy formy pakowania, jednak to pokazuje obraz przepaści cenowej między tymi produktami.

Zaczynając od samego końca, otoczak Thassos to materiał, który niesamowicie przykuwa uwagę. Jest wiele opinii o tym, że wygląda nienaturalnie, bo jest zbyt biały. Jednak jak może wyglądać nienaturalnie, skoro to najprawdziwszy marmur? Ogrody z jego udziałem będą przyciągać wzrok każdego, kto przejdzie obok. Jednak jest to kamień, który nadaje się przede wszystkim do nowoczesnych ogrodów, bardzo zadbanych i rysowanych jak od linijki. W takim ogrodzie nie ma miejsca na przypadkowe rabatki czy niepasujące dodatki. Tutaj musi być wszystko tak, jak w projekcie.

Kora kamienna to już cena dwa razy niższa. Ten produkt również dobrze zachowuje swoją czystość i zdecydowanie wymaga minimalnej pielęgnacji, a w przypadku wykorzystania go w nasłonecznionym miejscu, nie wymaga jej w ogóle. Kora kamienna nazywa się tak ze względu na spore podobieństwo do kory sosnowej, nad którą ma ogromną przewagę. Przede wszystkim gnejs nie będzie wywiewany przez wiatr. Nie będzie latał po całym ogrodzie Twoim i Twoich sąsiadów. Kamień nie gnije, a co za tym idzie, nie będą się w nim rozmnażać komary i inne irytujące owady. Poza tym jest sporo jaśniejszy, dzięki czemu ogród wygląda dużo przyjaźniej i jest pozbawiony zaciemnionych zakamarków.

Został nam jeszcze granit, który, obok bazaltu, jest najbardziej znanym kamieniem ogrodowym wydobywanym w Polsce. Jest to zdecydowanie najtańszy kamień do ogrodu, który w hurtowych cenach można kupić poniżej 100 zł. Jest trwały, świetnie sprawdza się w każdym ogrodzie i praktycznie nie wymaga pielęgnacji. Grys granitowy dalmatyńczyk to rozwiązanie, które sprawdzi się zawsze!

Kamień ogrodowy Wrocław – gdzie najtaniej kupić kamień do ogrodu?

Szukając kamienia do ogrodu, zwykle wybieramy najbliższą hurtownię lub sklep ogrodowy. Może niepotrzebnie? Ceny głównie zależą od tego, jak dużo danego towaru handlarz sprzedaje. Im większy sklep lub hurtownia, tym jest taniej. Trudno znaleźć rozsądne ceny kamienia ogrodowego we Wrocławiu. Małe place sprzedażowe i duże koszty najmu lub dzierżawy sprawiają, że cena kamienia jest wysoka. Sprawdź i porównaj naszej ceny kamienia ogrodowego, a przy tym nie zapomnij zapytać o transport. Przy większości zamówień będziemy mogli zaproponować lepszą cenę niż lokalni sprzedawcy.

Grill z kamienia? Łupek szarogłazowy i łupek filitowy do obudowy kominków, grilli i elewacji

Kamienne grille to świetne dodatki użytkowe i dekoracyjne do ogrodów. Jeśli Twój dom i ogród zostały wykonane w stylu rustykalnym lub skandynawskim, to obłożenie elewacji lub kominka warto wykonać z tzw. dzikówki, czyli płytek kamienny surowołupanych. Po pierwsze sprawdzą się one idealnie pod względem dekoracji i odzwierciedlenia stylu. Po drugie mają rewelacyjne właściwości izolacyjne ciepła i wilgoci oraz są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia oraz warunki pogodowe.

Który materiał wybrać na suche murki kamienne?

Na kamienne murki, podobnie jak na grille i okładziny, świetne sprawdzi się dzikówka. Można wybrać do tego łupek szarogłazowy charakteryzujący się szarobrązowym kolorem lub łupek filitowy, który jest nieco ciemniejszy i z fioletowymi przebarwieniami.

Biały kamień ogrodowy – wady, zalety i sposoby pielęgnacji. Jak czyścić biały kamień ogrodowy?

O białym kamieniu ogrodowym można napisać książkę i trudno w kilku zdaniach opisać wszystko. Największą zaletą białego kamienia jest jego niezwykły wygląd. W 90% przypadków wybierajmy kamień ogrodowy po to, aby w ogrodzie było ładniej. Nic nie sprawdzi się lepiej niż otoczak i grys Thassos. Jednak, aby ten materiał świetnie sprawdził się w ogrodzie, należy stosować się do kilku zasad. W pierwszej kolejności warto wybrać miejsca na rabaty z białym kamieniem, które mają najwięcej słońca w całym ogrodzie. Najlepsze są takie, które zapewniają 100% nasłonecznienia w ciągu dnia. Dzięki temu unikniesz szybkiego zazielenia kamienia, które spowodowane jest wilgocią.

Drugą sprawą jest ilość nasadzenia. Biały kamień idealnie podkreśla rośliny, to fakt. Jednak jeśli planujesz go wykorzystać przy sporej ilości drobnych nasadzeń, to będzie to kłopotliwe. Musisz wiedzieć, że kamień przynajmniej raz w roku należy umyć myjką ciśnieniową, a w otoczeniu drobnej roślinności będzie to niemożliwe.

Poza tym kamień warto zaimpregnować. Impregnacja nie sprawi, że przestanie się on brudzić, jednak zabezpieczy kamień przed permanentnymi przebarwieniami, a każdy nalot będzie dużo łatwiej zmyć.

Kolejną zasadą, której nie wolno pominąć, jest wykorzystanie białej geowłókniny, która sprawi, że prześwity między kamieniami nie będą widoczne. Pamiętaj jednak, że musi to być materiał, który dobrze przepuszcza wodę.

Ostatni element to nasyp. Przy białym kamieniu warto wysypać warstwę o wysokości około 6–7 cm. To sprawi, że górna warstwa pozostanie sucha, a przy tym przebarwienia nie będą pojawiać się tak szybko lub nawet w ogóle.

Kamień ogrodowy do akwarium – który sprawdzi się najlepiej?

Kamień do ogrodu to również podstawowy materiał do dekoracji akwariów. Trudno jednak określić, który sprawdzi się najlepiej. To wszystko zależy od tego, jaki biotop będzie aranżowany w akwarium. W wielu przypadkach najlepiej wybierać kamień obojętny – korę kamienną, bazalt, granit. Białe kamienie, czyli marmury, wapienie i piaskowce będą zatwardzać wodę, w efekcie czego rośliny i rybki mogą zacząć umierać. Jeśli nie wiesz, co wybrać do swojego akwarium, koniecznie do nas zadzwoń. Pomożemy Ci wybrać to, co najlepiej się sprawdzi.

Login

Lost your password?