0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kamień naturalny w ogrodzie

Kamień naturalny w ogrodzie

Coraz częściej spotykamy się z zastosowaniem kamienia naturalnego w ogrodzie. Daje nam on wiele możliwości, jeśli chodzi o aranżację ogrodu. Możemy stworzyć dzięki niemu niepowtarzalne kompozycje. Kamień w ogrodzie świetnie sprawdza się jako tło dla kwiatów i krzewów, zdecydowanie wpływa na estetykę i funkcjonalność terenu wokół domu. Kamienie w ogrodzie są tak ochoczo stosowane z jednej prostej przyczyny – jest to materiał naturalny. Kamień cechuje się wysoką trwałością zarówno na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Jego piękno nie przemija z czasem i każdy posiadacz kamienia w ogrodzie to potwierdzi.

Kamień naturalny cechuje się różnorodnym wyborem. Ze względu na budowę wyróżniamy najbardziej popularne rodzaje kamienia ozdobnego:

  • grysy,
  • otoczaki i żwir,
  • łupki.
Grys czerwony Vanga

Rodzaje grysu i jego zalety

Grys ogrodowy ma charakterystyczny kształt. Są to skały pokruszone na mniejsze, równe kawałki o ostrych krawędziach. Grys ma wiele zalet, a główne to stosunkowo niska cena i wysoka wydajność. Jego obróbka jest krótka i mało wymagająca, dlatego grys kupimy znacznie taniej niż otoczaki. Skały kruszone są w specjalnych kruszarkach, które można specjalnie ustawić i dostosować wielkość frakcji grysu pod oczekiwania klienta.

Najpopularniejszym rodzajem grysu w Polsce jest grys granitowy Strzegom. Ma naturalny, piękny, szary kolor. Grys granitowy jest niezwykle wytrzymały. Niegroźne mu niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak słońce czy mróz. Kolejną zaletą jest jego cena. Kamień ten jest dosyć tani, koszt za tonę to około 120 zł, dzięki czemu można użyć go do aranżacji większej powierzchni.

Kolejnym rodzajem grysu, który zyskuje coraz większą popularność, jest grys marmurowy. Jest to pochodząca z Grecji mieszanka kamieni marmurowych w wielu odcieniach bieli. Jednym z kamieni wchodzącym w skład tej mieszanki jest śnieżnobiały kamień marmurowy Thassos. Jest zdecydowanie bielszy niż nasz polski grys Biała Marianna, który na pierwszy rzut oka wydaje się czysto biały. Jednak gdy zestawimy te dwa rodzaje kamienia obok siebie, zauważymy, że Biała Marianna zdecydowanie wpada w lekko żółtawy odcień.

Rodzaj grysu, który nie jest dosyć oczywistym wyborem jako kamień ozdobny do ogrodu, to grys bazaltowy. Znacznie częściej używany jest do produkcji asfaltu niż w aranżacji ogrodów. Jednak zarówno na drodze, jak i w ogrodzie sprawdzi się tak samo dobrze. Grys bazaltowy wyróżnia się grafitowym, niemalże czarnym kolorem, jakim nie może pochwalić się żaden inny kamień. Jednak, aby uzyskać tak wyrazisty kolor, potrzebna jest jego impregnacja. Ogromną zaletą grysu bazaltowego, zaraz po jego wytrzymałości, jest cena. Można go kupić już za 100 zł za tonę. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić z nim podczas urządzania ogrodu, ponieważ kamień o tak ciemnej barwie znacznie lepiej sprawdzi się jako dodatek w małej ilości.

Otoczaki – modne wykończenie ogrodu

Otoczaki i żwir w przeciwieństwie do grysu charakteryzują się obłym kształtem i gładką powierzchnią. Możemy uzyskać taki efekt zarówno mechanicznie, jak i w naturalny sposób. Naturalne okrągłe kamienie powstają przez lata dzięki płynącej wodzie i drobinkom piasku, które się w niej znajdują. Aby uzyskać taki kształt w sposób mechaniczny, musimy skopiować proces, który zachodzi w naturze. Używamy do tego specjalnych bębnów, w których umieszczamy wodę i piasek. Bębny obracają się, a piasek z wodą ścierają kamienie do pożądanego kształtu. Otoczaki to świetne rozwiązanie w ogrodzie, w którym będą przebywać małe dzieci. W razie upadku nie są w stanie zranić się o obłe w kształcie kamienie.

grys bardigilio

Jednym z najbardziej znanych otoczaków jest marmurowy Thassos. Zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Wiele osób decyduje się na niego, ponieważ dzięki swojemu wyglądowi przenosi do ogrodu namiastkę klimatu greckiej plaży. Najważniejszym aspektem, którego nie można pominąć przy pielęgnacji tego rodzaju kamienia, jest odpowiednia impregnacja. Dzięki niej mamy pewność, że biały otoczak będzie cieszył nasze oczy swoim śnieżnobiałym kolorem przez wiele lat. Dodatkowo warto przy planowaniu rozłożenia kamienia w ogrodzie wybrać nasłonecznione miejsca. Po pierwsze biały kamień dzięki zawartości kwarcytu znakomicie odbija promienie słoneczne. W słoneczne dni będzie się pięknie mienił i odbijał światło. Po drugie kamień wystawiony na działanie słońca będzie cały czas suchy, a co za tym idzie – nie będzie osadzać się na nim brud i nie powstaną przebarwienia.

Ciekawym dodatkiem do białego Thassosa będzie czerwony otoczak, który, jak na marmur przystało, na swojej czerwonej powierzchni ma delikatne białe żyłki. Jest to z pewnością rzadko spotykany kamień ozdobny. Wniesie do naszego ogrodu odrobinę koloru, który pozostanie przez cały rok, nawet wtedy, gdy kwiaty przekwitną. Będzie fantastycznie komponował się z zielonymi krzewami, na ich tle czerwony kolor będzie się znakomicie wybijać. Takie nietuzinkowe połączenie z pewnością wyróżni nasze podwórko spośród innych.

Łupki ogrodowe i kora kamienna

Kamień łupany to świetna opcja dla osób, którym zależy na stonowanych barwach i naturalnej formie w ogrodzie. Również produkuje się go w kruszarkach, lecz innych niż w przypadku grysu. Ten rodzaj kamienia znakomicie nadaje się do usypywania dróżek. Dobrze się ubija, więc nie musimy się obawiać, że rozniesie się po całym ogrodzie.

Jednym z bardziej znanych łupków jest kora kamienna, stosowana jako zamiennik kory sosnowej. Swoim wyglądem do złudzenia przypomina drewno, zachowując przy tym wszystkie właściwości kamienia naturalnego. Gnejs jest bardzo trwałym materiałem, nie straszny mu mróz czy upał. Ma znaczną przewagę nad korą sosnową – nie chłonie wilgoci, więc nie stanie się siedliskiem komarów i innych insektów, które uprzykrzają czas spędzany w ogrodzie. Bez obaw możemy stosować korę kamienną na większych powierzchniach. Wybierając ten rodzaj kamienia ogrodowego, zauważymy wiele zalet. Niska cena w połączeniu z trwałością i pięknem, to coś, na czym zależy każdemu właścicielowi ogrodu.

Leave your thought

Login

Lost your password?