0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Kamień do akwarium

Kamień do akwarium

Kamienie i skały to jedne z podstawowych i najbardziej naturalnych produktów, jakie można umieścić w akwarium. Spełniają przede wszystkim funkcje dekoracyjne, ale nie tylko – niektóre kamienie służą do napowietrzenia wody. Kamienie do akwarium imitują środowisko naturalnie, zbliżając jego wygląd do zbiorników wodnych występujących w przyrodzie, nawet tych najbardziej egzotycznych. Kamienie i skały akwariowe występują w przeróżnych kolorach i kształtach. Produktów skalnych używa się w akwarium w niemalże każdym stylu.

kamienie do akwarium verde ciaro

Najbardziej popularne kamienie do akwarium

kamienie do akwarium Verde Scuro

Wśród kamieni do akwarium można wyróżnić kilka rodzajów, które cieszą się największą popularnością. Pierwszym z nich są skały Dragon Stone (Ohko Stone) – jest to skamieniały osad rzeczny pochodzący z Dalekiego Wschodu, w odcieniach: żółtym, pomarańczowym, brązowym lub oliwkowym. Nazwa nawiązuje do smoczej łuski, którą skała wizualnie przypomina ze względu na kanciaste i strzeliste kształty wraz z zagłębieniami. Skały Dragon Stone nie zmieniają parametrów wody. Kolejnym rodzajem kamieni do akwarium są jasnoszare bądź też grafitowe Grey Mountain. Charakteryzują je nieregularne pęknięcia i zaokrąglone krawędzie, przypominające skały górskie, stąd też nazwa. Wizualnie tworzą mocno naturalny klimat i w takim typie stylizacji akwarium sprawdzają się fantastycznie. Lekko podnoszą poziom wapnia w wodzie. Kolejny rodzaj to magmowe skały pochodzące z Japonii – Manten Stone w przeróżnych odcieniach: jasnobrązowe, szarawe lub oliwkowe. Te kamienie za sprawą siatki pęknięć również przypominają górskie masywy skalne. Manten Stone nie zmieniają parametrów wody. Samurai Stone to z kolei skały o rdzawym i czerwonawym zabarwieniu, świetnie kontrastującym z zieloną roślinnością. Inne to azjatyckie, szare Scenery Stone (Seiryu Stone).

Ten typ kamienia zmienia parametry wody, czego nie robi chociażby lawa wulkaniczna, również bardzo popularna w akwarystyce. Lawa wulkaniczna występuje w przeróżnych kolorach, przeważnie od pomarańczowych do ciemnobrązowych, czasami także w barwie stalowoczarnej. Lawa jest rodzajem skały porowatej i lekkiej w przeróżnej gradacji. Inne spotykane kamienie do akwarium to oryginalne, przypominające pancerz żółwia Turtle Fossil Stone, a także podobne do brylantów Brilliant Stone w niebieskozielonej kolorystyce, z ostrymi krawędziami i dużą transparentnością. Oprócz nich do akwarium nadadzą się też łupki Red Slate Stone o strzelistych kształtach i lekko różowym odcieniu, które są świetne do tworzenia grot i kryjówek dla ryb. Do wykonywania jamek dla ryb doskonale nadają się także wielootworowe Hole Stone Multi występujące przeważnie w białych i beżowych kolorach. Znacząco zmieniają one jednak parametry wody.

Poza wymienionymi skałami, zdecydowanie najbardziej popularne kamienie do akwarium to otoczaki. Charakteryzują się owalnym kształtem, zazwyczaj białą lub bordową kolorystyką. Otoczaki nie zmieniają parametrów wody. Oprócz tego, jako najlepsze podłoże do akwarium, wykorzystuje się żwir akwariowy. Żwir występuje w całej gamie kolorów i odcieni, różni się barwą oraz frakcją. Warto podkreślić, że właśnie to podłoże stanowi podstawę tworzenia akwarium. Jest swego rodzaju bazą do sadzenia roślin i umieszczania innych elementów dekoracji. Za jego pomocą możemy w swoim zbiorniku wodnym tworzyć przepiękne aranżacje, labirynty, groty oraz tło dla roślin i rybek.

Jak przygotować kamienie do akwarium?

kamienie do akwarium Aranico Orange

Kamienie do akwarium przed umieszczeniem w zbiorniku wymagają wcześniejszego przygotowania. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wpływ kamieni na parametry wody. Kamienie należy dobrać w taki sposób, aby zarówno roślinność, jak i rybki nie były narażone na ich negatywne oddziaływanie na otoczenie. Na szczęście wiele kamieni akwariowych nie zmienia właściwości wody lub zmienia je jedynie w stopniu nieznacznym. Przede wszystkim kamienie muszą być dobrze wypłukane i wyczyszczone. Zaleca się także wyparzenie ich wrzątkiem, co usunie ślimaki i groźne pasożyty. Jest to bardzo prosty, a zarazem skuteczny sposób przygotowania kamieni przed włożeniem do akwarium.

Leave your thought

Login

Lost your password?