0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Grys – popularny kamień ogrodowy

Grys – popularny kamień ogrodowy

Grys jest to kruszywo łamane stosowane w budownictwie, do budowy dróg, a także w roli produktu do ogrodu. Fantastycznie sprawdza się w roli podłoża oraz do tworzenia przeróżnych aranżacji ogrodowych. Najczęściej spotykane kamienie wokół domu oraz w ogrodach to otoczaki, żwir i właśnie grys. Materiał ten powstaje w wyniku rozkruszania skał na mniejsze elementy w różnych frakcjach do 32 mm. Charakteryzują go ostre i nierówne krawędzie. Grysem mogą być przeróżne rodzaje kamieni – bazalt, granit, dolomit, kwarcyt, gnejsy, wapień, serpentyn i porfir. W Polsce najpopularniejszy jest grys granitowy (tzw. strzegom), dostępne jednak są oczywiście również inne rodzaje.

Małe kamienie ozdobne do ogrodu spełniają nie tylko funkcje dekoracyjne, ale również praktyczne. Wysypane kamienie ogrodowe tworzą warstwę przepuszczalną, przez którą z łatwością przesiąka woda. Dzięki temu obsadzone w kamieniu rośliny mają dostęp do wilgoci. Po obfitych opadach nie tworzą się kałuże, a sam kamień hamuje porost chwastów.

Rodzaje grysu do ogrodu

Grysy do ogrodu są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej – od białych, przez żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, brązowe, zielone, szare, aż po czarne. W zbliżonych do bieli barwach mamy polski grys marmurowy, wpadający w beże grys Biała Marianna, bardzo podobny do Białej Marianny włoski kamień Bianco Verona, a także Bianco Carrara, którego biały odcień przechodzi w jasnoszary. Następnie ciemniejszy, z większą domieszką szarości, jest kamień Bianco Bardiglio. Do niesamowicie oryginalnych kolorystycznie produktów należy grys granitowy dalmatyńczyk. Cechuje go, jak nietrudno się domyślić po nazwie, nakrapiana biało-czarna kolorystyka. W ciepłych, wpadających w pomarańczowy, barwach mamy kamień Rossa Corallo oraz Rosso Verona, a także grysy czerwone Vanga, kwarcytowe różowe oraz dolomity różowe. Przepiękny morski kolor cechuje z kolei zielony kamień Verde Alpi. Grysy są też dostępne w czarnych odcieniach, m.in. grys czarny Nero Ebano, kwarcyt czarny, a także grafitowo-czarny grys bazaltowy.

Jak widać, przekrój kolorystyczny jest bardzo szeroki. Możemy znaleźć naturalne kamienie ogrodowe pasujące do każdej elewacji domu oraz do każdego stylu, w jakim zdecydujemy się zaaranżować ogród. Grysy są o wiele tańsze niż otoczaki, mają także świetną wydajność. Tona tych małych kamieni ogrodowych wystarczy na pokrycie nawet 18 m2.

Ogród w grysach – jak wykorzystać kamienie w ogrodzie?

Trudno wyobrazić sobie ogród bez kamieni. Grysy, otoczaki czy żwir są nieodzowną częścią ogrodu i pięknym uzupełnieniem oraz tłem dla roślin. Kamienie ogrodowe możemy wykorzystywać na dziesiątki sposobów. Grys świetnie sprawdza się w roli podłoża. W ogrodzie można tworzyć z niego ścieżki, wypełniać nim obrzeża wokół chodników oraz aranżować przepiękne rabaty, zarówno roślinne i kwiatowe, jak i te, w których dominuje kamień. Te kamienie ogrodowe można wysypać w zasadzie w dowolnym miejscu w ogrodzie i zawsze będą wyglądały urokliwie i naturalnie. Grys marmurowy lub bazaltowy w jasnych kolorach doskonale nada się do wykorzystania w charakterze podłoża w oczkach wodnych. Jasny kamień pięknie eksponuje rybki oraz rośliny.

Grysy w rabatach niejako wyparły żwir oraz korę drzewną. Naturalna kora bardzo szybko ulega niszczeniu i rozkładowi. Żwir natomiast ma ograniczoną paletę barw, czego nie można powiedzieć o dostępnym w przeróżnych barwach grysie. Kamień naturalny należy do produktów szlachetnych. Sprawia, że ogród nabiera uroku i elegancji, nie tracąc zarazem naturalnego charakteru. Kamień grysowy w większych frakcjach możemy wykorzystać również w ogrodzeniach gabionowych. Są to ogrodzenia składające się ze stalowych koszy wypełnionych kamieniem. W tym wypadku najważniejsze, aby frakcja pojedynczych kamieni była większa niż oczko gabionowe, dzięki czemu produkty skalne nie będą wysypywać się z ogrodzenia.

grys bardigilio

Leave your thought

Login

Lost your password?