0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Donice z kamienia do ogrodu – czy to dobry wybór?

Donice z kamienia do ogrodu – czy to dobry wybór?

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domu. Zastanawiamy się, jakie rośliny dodadzą mu uroku, dbamy o ich pielęgnację, nawozimy, doglądamy, by nie miały szkodników. To wszystko bardzo istotne, ale nie możemy zapomnieć o oprawie wizualnej naszych roślin. Ciekawymi i użytecznymi dodatkami są donice ogrodowe. Niemalże w każdym markecie budowlanym natkniemy się na dział z takimi produktami. Jednak zazwyczaj znajdują się tam donice z plastiku czy innych tworzyw sztucznych. Często ich ceny są zawrotne, a wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia. Jakie więc donice do ogrodu wybrać?

Donice ogrodowe z kamienia, drewna, plastiku, a może z rattanu?

Materiałów, których używa się do tworzenia donic ogrodowych, jest naprawdę sporo. Niestety wszędobylski plastik też znalazł tutaj swoje miejsce. Na szczęście zauważalny jest wchodzący trend na donice z naturalnych materiałów, takich jak chociażby rattan, drewno czy kamień. Wszystkie z nich mają swoje wady i zalety. Kupno donic z drewna to spory wydatek, gdyż takie donice trzeba co jakiś czas poddawać impregnacji. Donice z drewna narażone na stały kontakt z warunkami atmosferycznymi mogą ulegać niszczeniu. Wilgoć zmniejsza ich wytrzymałość, a co więcej, mokre drewno staje się podatne na grzyby, pleśnie i inne niekorzystne niespodzianki. Rattan to również materiał naturalny. Donice rattanowe wyglądają naprawdę świetnie i wpisują się w modny styl boho. Jednakże nie należą one do najwytrzymalszych. Decydując się na donice z rattanu, musimy być przygotowani na to, że raczej nie posłużą długo naszym roślinom. W takim razie pozostaje przyjrzeć się bliżej donicom ogrodowym z kamienia naturalnego.

Kamień naturalny jako świetny materiał na donice ogrodowe

Kamień naturalny od zawsze był materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Jest on niezwykle wytrzymały, twardy i odporny na warunki atmosferyczne. Te właściwości to ogromne zalety. Kamień od pewnego czasu stał się również materiałem dekoracyjnym, czego przykładem może być to jak popularny stał się kamień ogrodowy. W tej roli również sprawdza się znakomicie. Kamienne elewacje, posadzki, ścieżki czy też donice ogrodowe z kamienia to wspaniałe elementy zdobiące naszą przestrzeń.

Kamienne donice to idealne rozwiązanie do ogrodu. Dlaczego? Jak już wiadomo, kamień jest materiałem niemalże samowystarczalnym. Często wybieranym kamieniem do tworzenia donic ogrodowych jest granit. Bez problemu przetrwa mroźne zimy i upalne lato, niestraszna mu wilgoć. Kamień jest niewymagający, jeśli chodzi o pielęgnację. Donice wykonane z kamienia pomogą także chronić nasze rośliny! Wystarczy, że wnętrze donicy wyłożymy folią ogrodniczą i roślina jest zabezpieczona przed niskimi temperaturami. Silne wiatry nie są problemem, gdyż spora waga kamiennych doniczek zapewnia im stabilność. Zewnętrzne donice z kamienia stanowią piękny element ozdobny w ogrodzie, na tarasie czy balkonie.

Ostatnimi czasy, coraz popularniejsze stają się donice betonowe, nadające pomieszczeniom surowości.

Donice ogrodowe – o czym pamiętać przy wyborze?

Decydując się na kupno zewnętrznych donic ogrodowych z kamienia, musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Pierwszym ważnym aspektem jest waga donicy. Kamień jest materiałem dosyć ciężkim, dlatego kupując takie donice, weźmy pod uwagę miejsce, w którym mają być ustawione. Podłoże powinno być wytrzymałe i odporne na zarysowania. Dobrze jest zaplanować w miarę stałe miejsce ustawienia donicy z kamienia – przestawianie większych donic z roślinami może być problematyczne. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór rozmiaru i kształtu donic. Na rynku spotkamy wiele różnym propozycji, jednakże najpopularniejsze donice to te bardzo minimalistyczne w swoim wyglądzie. Takie donice prezentują się świetnie w każdym miejscu i nadadzą mu niepowtarzalnego klimatu. Oczywiście nie brakuje także tych bardziej urozmaiconych, jeśli chodzi o styl wykonania. Spotkamy donice prostokątne, owalne, większe, mniejsze, bardziej wymyślne kształty i wzory. Istotne jest także wnętrze donicy. Chodzi tutaj o dopasowanie głębokości i szerokości donicy z kamienia do naszych roślin i ich wymagań. Z pewnością każdy zdoła wybrać donice, które dopełnią wystrój ogrodu i tarasu.

Donice z kamienia do ogrodu to ponadczasowy element ozdobny. Zachwycają swoim wyglądem, wytrzymałością oraz ceną! Upływ czasu nie ma znaczenia, donice z kamienia zawsze będą prezentować się świetnie. Pomogą wyeksponować pojedyncze rośliny czy drzewka w ogrodzie. Spory wybór rozmiarów i kształtów donic z kamienia pozwoli udekorować zarówno bardziej okazały taras, jak i mniejszy balkon. Wybór donic z kamienia gwarantuje wiele lat zadowolenia i bezproblemowego użytkowania. Stawiajmy na naturalne materiały, które pozwolą być nam bliżej przyrody!

Najpopularniejszy kamień ogrodowy

Leave your thought

Login

Lost your password?