0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Donice tarasowe – o czym warto pamiętać przy ich wyborze

Donice tarasowe – o czym warto pamiętać przy ich wyborze

Strefa wypoczynkowa przy domu stała się tak samo ważna, jak jego wnętrze. Przywiązujemy coraz większą uwagę do wystroju tarasów i balkonów. Chcemy, aby wszystko ze sobą współgrało i tworzyło stylistycznie dopasowaną oraz funkcjonalną całość. Co składa się na wspomnianą całość? Oczywiście detale, o których warto pamiętać. Meble tarasowe, odpowiednio dobrana posadzka, zadaszenie, oświetlenie, dodatki różnego rodzaju. Świetną dekoracją są donice na taras czy balkon. Ich wybór nie może być jednak przypadkowy, musimy dobrze przemyśleć, jakie donice okażą się dla nas najlepsze.

Donice tarasowe – najczęściej wybierane materiały

Na rynku spotkamy wiele różnych modeli donic. Materiał wykonania jest bardzo istotny ze względu na specyficzne warunki, w których donice ogrodowe mają znaleźć swoje miejsce. Na dworze narażone są na oddziaływanie niskich i wysokich temperatur, promieni słonecznych, wilgoci, nie bez znaczenia są silne wiatry czy też mróz. Popularne materiały wykorzystywane do produkcji donic na taras to:

  • drewno,
  • beton,
  • kamienie naturalne (np. granit),
  • plastik,
  • ceramika,
  • technorattan i rattan.

Betonowe donice na taras – nietuzinkowy produkt do dekorowania ogrodu

Ostatnio bardzo modne stały się donice z betonu architektonicznego. Czy są one dobrym wyborem do ogrodu? Jasne, że tak! Ich surowy design pasuje niemalże wszędzie. Donice betonowe są solidne i trwałe, wykazują dużą odporność na działanie niskich i wysokich temperatur. Silniejsze podmuchy wiatru są im niestraszne. Zielone rośliny umieszczone w szarych donicach betonowych są pięknie wyeksponowane i z pewnością przyciągną wzrok gości i sąsiadów. Należy wziąć pod uwagę ich sporą masę – duże donice z betonu raczej nie nadają się na balkony, gdyż strop mógłby nie wytrzymać pod ich ciężarem. W ogrodzie z pewnością znajdziemy dla nich idealne miejsce. Ich cena jest wyższa niż cena donic ogrodowych z plastiku, ale beton jest praktycznie niezniszczalny.

Drewniane donice – o czym pamiętać, aby zachowały piękny wygląd

Z pewnością każdy wie, że drewno wymaga specyficznej pielęgnacji. Doniczki wykonane z tego surowca prezentują się niesamowicie i wprowadzają przyjemny klimat na tarasie i balkonie. Umieszczone właśnie w tych miejscach mają kontakt z wilgocią, co może przyczynić się do ich niszczenia. Oczywiście można tego uniknąć i przedłużyć ich żywotność, stosując impregnaty powłokotwórcze zabezpieczające przed degradacją. Impregnaty są także wykorzystywane do nadania konkretnego koloru deskom, z których wykonana została donica. Warto mieć na uwadze, że kamień ogrodowy idealnie komponuje się w otoczeniu drewnianych donic.

Ceramika w ogrodzie – doniczki ceramiczne jako sztuka na tarasie

Donice ceramiczne są bardzo ciekawym wyborem. Należy docenić fakt, że ceramika jest sztuką i w połączeniu z naturą tworzy niezwykły duet. Ceramika pasuje do większości ogrodów, niezależnie od ich stylu. Jednym z wariantów donic ceramicznych są te szkliwione. Co to znaczy? Powierzchnia ceramiki jest pokryta warstwą szkła, co prezentuje się naprawdę estetycznie. Co więcej, decydując się na ustawienie w ogrodzie donic ceramicznych, możemy liczyć na szeroką ofertę zarówno pod względem kolorystyki, kształtów, wzorów jak i rozmiarów.

Donice tarasowe z kamienia – kamienie naturalne jako świetny surowiec wykorzystywany do produkcji donic

Kamienne donice ogrodowe to kolejna popularna propozycja. Wiele osób decyduje się na donice z kamienia, przede wszystkim ze względu na ich wytrzymałość i naturalność. Coraz więcej ludzi chce żyć bliżej natury i omija sztuczne materiały. Należy pamiętać, że takie donice charakteryzują się sporą wagą, więc podłoże, na którym planujemy je ustawić, powinno być do tego przystosowane. Donice kamienne mają wiele ważnych cech – są odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych, nie są narażone na silniejsze podmuchy wiatru, ich wygląd nie zmienia się z czasem, stanowią idealne zabezpieczenie dla roślin.

Wiklina, rattan i technorattan

Wiklina i rattan to również naturalne surowce czerpane m.in. z polskich wierzb. Donice wyplatane cieszą oko, jednak nie mogą poszczycić się taką wytrzymałością, jak te wykonane z technorattanu – ich syntetycznego zamiennika. Technorattan jest odporny na wpływ czynników atmosferycznych, dlatego bez problemu może służyć jako dekoracja na tarasie czy balkonie. Nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Donice ogrodowe z technorattanu dostępne są w dosyć wąskiej gamie kolorystycznej – od bieli, przez szarość, po ciemny brąz i czerń.

Donice z plastiku – czy warto?

Jedne z najtańszych donic ogrodowych, jakie znajdziemy na rynku, to te wyprodukowane z plastiku. Niestety, oprócz ogromnej dostępności różnych modeli, nie mają większych zalet. Plastik to tworzywo sztuczne, które raczej nie przyczyni się zbytnio do podniesienia estetyki na tarasie i w ogrodzie. Donice ogrodowe z plastiku nie są tak odporne na uszkodzenia jak te wykonane z kamienia, betonu czy chociażby drewna. Ich popularność spada, mimo że ceny nie są wysokie. Zdecydowana większość osób poszukuje czegoś trwalszego i bardziej stylowego.

Czy warto oszczędzać na donicach ogrodowych? Zdecydowanie nie. Oczywiście nie znaczy to, że mamy kupować doniczki w wygórowanych cenach. Bez problemu znajdziemy donice w rozsądnej cenie, które będą nie tylko ciekawie prezentować się na tarasie, ale także świetnie poradzą sobie jako ochrona naszych roślin. Stawiajmy na jakość i solidny materiał wykonania.

Leave your thought

Login

Lost your password?