0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Donice ogrodowe jako element ozdobny tarasu

Donice ogrodowe jako element ozdobny tarasu

Duże donice ogrodowe niezmiennie są modne i wiele osób chętnie wykorzystuje je jako element zdobiący taras czy balkon. Zastanawiając się nad kupnem doniczek, należy rozważyć, jaki styl donic będzie najbardziej pasował do całego wystroju tarasu, jaka kolorystyka okaże się najlepsza i jaki rozmiar będzie wyglądał dobrze. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele opcji – od donic niewielkich rozmiarów, po ogromne, które zajmą sporo miejsca, ale staną się ciekawą i przyciągającą wzrok ozdobą. Wszystko zależy od tego, jak dużą ilością miejsca dysponujemy oraz jakie rośliny chcemy umieścić w donicach ogrodowych.

Cechy, jakimi powinny charakteryzować się ogrodowe donice

Taras jest miejscem, w którym panują specyficzne warunki. Wszystko, co jest na nim umieszczone, narażone jest na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wysokie i niskie temperatury, wilgoć, wiatr oraz promienie słoneczne. Doniczki ogrodowe, które znajdą swoje miejsce właśnie na tarasie czy balkonie, muszą być przystosowane do panujących tam warunków. Co prawda, mamy szeroki wybór donic, ale weźmy pod uwagę te, które będą najtrwalsze i odporne także na uszkodzenia mechaniczne. Ciekawą opcją są donice betonowe, które ze względu na użyty materiał są bardzo wytrzymałe, a kwiaty w nich wyglądają pięknie. Surowość betonu podkreśla urok zielonych roślin. Wybierając betonowe donice na taras, z pewnością inwestujemy pieniądze w produkt wysokiej jakości i trwałości. Inaczej będzie przy donicach z plastiku czy drewna. Plastik nie jest tak odpornym materiałem, a co najważniejsze, jest to tworzywo sztuczne. Jeśli chodzi o donice z drewna, na pewno nie można odmówić im wysokich walorów estetycznych, jednak pamiętajmy, że wymagają częstego impregnowania, by mogły zachować dobry wygląd. Drewniane donice z pewnością będą pasować jeśli w otoczeniu znajduje się kamień ogrodowy.

Zabezpieczenie donic ogrodowych przed działaniem niekorzystnych czynników

Donice ogrodowe są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. Często wyposażone są w system ocieplenia, by roślinność, która zimuje na tarasie, miała odpowiednią ochronę przed niskimi temperaturami. Donice do ogrodu zazwyczaj zabezpieczane są różnorodnymi impregnatami, które chronią je przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Takie preparaty dobierane są w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest donica. Jeśli mowa o donicach ogrodowych z drewna, należy pamiętać, że impregnację trzeba co jakiś czas powtarzać, by uchronić drewno od niekorzystnego działania wilgoci, promieni UV czy zmieniających się temperatur. Natomiast jeśli chodzi o donice z betonu, to zabezpieczane są preparatem hydrofobowym, który zwiększa ich odporność na wilgoć. Donice z plastiku narażone są niestety na blaknięcie z uwagi na to, z czego zostały wykonane.

Duże donice ogrodowe – wysokie donice jako najpopularniejszy element wystroju tarasu i balkonu

Najczęściej wybieranymi przez klientów donicami są te sporych rozmiarów. Dostępne są doniczki w różnych kształtach – możemy kupić donice okrągłe lub prostokątne. Zdarzają się także bardziej wymyślne formy, jednak minimalizm zdecydowanie wiedzie prym. Proste kształty prezentują się dobrze na każdym tarasie i pasują do większości stylów aranżacyjnych. Do najchętniej wybieranych wysokich i podłużnych donic idealnie pasują popularne trawy ozdobne czy bambusy.

Rośliny w donicach ogrodowych – co możemy posadzić w donicach na tarasie czy balkonie?

Roślin, które możemy umieścić w donicach ogrodowych, jest cała masa. Oczywiście musimy pamiętać, że każda z nich ma inne wymagania co do nawadniania, stanowiska i nawożenia. Donica i roślina to duet, który musi się zgrać. Nie bez znaczenia jest ilość miejsca, jakiej potrzebuje roślina do swobodnego wzrostu. Rozmiar doniczki i jej wewnętrzna przestrzeń powinny być dopasowana do przypuszczalnych rozmiarów systemu korzeniowego rośliny, którą zamierzamy tam posadzić.

Myśląc o donicach ogrodowych, część osób widzi przed sobą piękne ozdobne rośliny, takie jak hosty, bergenie, żurawki, rojniki, jeżówki, werbeny, liliowce, goździki, dzwonki czy trawy ozdobne. To rodzaje wieloletnich roślin, które będą cieszyć nasze oczy nie tylko przez jeden sezon. Ogród z pewnością zyska sporo uroku, gdy postawimy w nim także donice z kolorowymi odmianami jednorocznymi. Mowa tutaj o tulipanach, hiacyntach, szafirkach czy begoniach. Druga liczna grupa osób, myśląc o donicach ogrodowych, już planuje, jakie zioła w nich zasadzić. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w donicach na tarasie znalazły się także rośliny, które przydadzą się w kuchni, a nie tylko będą spełniały funkcję dekoracyjną. Możemy przecież połączyć przyjemne z pożytecznym. W donicach świetnie poradzi sobie oregano, bazylia czy mięta.

Ogród to nie tylko rośliny i drzewa, ale także kwiaty i trawy posadzone w ozdobnych donicach tarasowych. Wybierając donice na swój taras, koniecznie zdecydujmy się na taki produkt, który wykonany jest z tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne. Od pewnego czasu modne stały się donice betonowe, które wykazują wysoką trwałość oraz wytrzymałość. Ich surowy design podkreśla soczyste kolory roślinności. Z pewnością ich unikatowość doceni wiele osób, które stoją właśnie przed kupnem donic do ogrodu.

Leave your thought

Login

Lost your password?