0
0.00 
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Białe otoczaki do ogrodu prosto z Grecji

Białe otoczaki do ogrodu prosto z Grecji

Otoczak biały Thassos – najbielszy z najbielszych

Otoczak biały Thassos to kamień naturalny greckiego pochodzenia, a dokładnie śnieżnobiały marmur, którego pokłady znajdują się w północnych regionach Morza Egejskiego, na greckiej wyspie Thassos. Wyspa słynie z tzw. marmuru tasyjskiego, którego kolor jest według Greków najbielszym z najbielszych. Trudno nie przyznać im racji. Te połyskujące w słońcu, białe kamienie to rodzaj podłoża, który uatrakcyjni każdy ogród, nadając mu charakteru i szykownej elegancji.

Biały otoczak ogrodowy przepięknie kontrastuje z zielenią roślin i daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Kamień ten należy jednak do dość wymagającej kategorii podłoża, gdyż nie w każdych warunkach zachowa trwałość swojego wyglądu. Warto spojrzeć na swój ogród i zastanowić się, które miejsce będzie dla niego najlepsze.

Otoczak biały Thassos

Otoczaki w ogrodzie – jakie miejsce wybrać?

Grecki otoczak biały jest skałą wapienną, porowatą. W związku z tym wymaga zarówno odpowiedniego przygotowania terenu, jak i impregnacji. Zadbanie o powyższe kwestie sprawi, że przez długie lata będziemy cieszyć się jego estetyką i pięknym wyglądem.

Biały otoczak ogrodowy to kamień doskonale sprawdzający się jako element architektury. Możesz go wykorzystywać w zależności od potrzeb w całej masie kunsztownych aranżacji – wokół krzewów, alejek, oczek wodnych, jako obrzeża ogrodowe lub na kwiatowych rabatach. Sprawdzi się także w donicach czy koszach gabionowych. Jeżeli wokół domu mamy miejsca, które chcielibyśmy wyeksponować, wówczas biały otoczak o tak intensywnej barwie znakomicie je zaakcentuje. W przypadku wykorzystania go do wspomnianych obrzeży ogrodowych warto zwrócić uwagę na jego wielkość – najlepiej sprawdzi się jego największa frakcja 8–13 cm, która nie będzie wpadała pod kosiarkę, co ułatwi zabiegi pielęgnacyjne.

Powstałe z marmuru otoczaki charakteryzuje zasadowy odczyn, który alkalizuje glebę. W praktyce oznacza to, że ten rodzaj podłoża dobrze współgra z roślinami lubiącymi wysokie pH i właśnie na takie rośliny wpływa pozytywnie. Należy także pamiętać, by biały otoczak nie leżał w wodzie, ponieważ dzięki temu zapobiegniemy pojawieniu się na jego powierzchni żółtych przebarwień oraz porostów. Najlepiej wysypywać go na glebę o dobrej przepustowości i zastosować przepuszczalną geowłókninę. Jeśli chcesz, by kamień na długo utrzymał swój urokliwy wygląd, wybierz dla niego jak najbardziej nasłonecznione miejsce, gdzie wilgoć wysycha szybciej. Ponadto, aby odizolować wierzchnią warstwę kamienia od wilgotnego podłoża, należy wysypać warstwę kamieni na ok. 7–8 cm. Wówczas górna część będzie nasłoneczniona oraz owiewana przez wiatr, tym samym nie absorbując nadmiernie wilgoci.

Otoczak grecki – metody impregnacji

Otoczak grecki ma w swojej strukturze drobiny kwarcytu, dzięki czemu kamienie przepięknie mienią się w słońcu. Aranżując ogród, warto zwrócić uwagę, że śnieżnobiały otoczak nabiera niepowtarzalnej finezji w kontraście z takimi kompanami jak otoczak czarny czy kora kamienna. Przy stosowaniu białego otoczaka Thassos bardzo ważna jest jego impregnacja. Białe kamienie raz lub dwa razy do roku wymagają mycia, najlepiej myjką ciśnieniową ze strumieniem skierowanym z dość bliskiej odległości, jednak takiej, by go nie poruszyć. Tutaj plusem jest wielkość kamieni – łatwiej umyć otoczaki niż np. żwir czy biały grys, które są lżejsze i łatwiej je przesunąć strumieniem wody.

Najszybszą metodą impregnacji jest natrysk, czyli spryskanie podłoża preparatem za pomocą jakiegokolwiek urządzenia natryskującego – pistoletu pod ciśnieniem lub zwykłego spryskiwacza. Technika jest prosta i nie zużywamy wówczas dużo środka, jednak impregnujemy jedynie wierzchnią warstwę podłoża. Ten sposób najlepiej sprawdzi się w miejscach suchych i nasłonecznionych, gdzie warunki dla białych otoczaków są sprzyjające. Bardziej skuteczną i trwałą techniką impregnacji jest natomiast kąpiel wodna. Zużywa więcej preparatu i jest bardziej pracochłonna, jednak w jej wyniku kamień będzie zaimpregnowany na długie lata. W tym przypadku nie tylko spryskujemy impregnowaną powierzchnię, ale po prostu kąpiemy otoczaki, zanurzając je w substancji. W przypadku tej metody poleca się stosowanie dwóch pojemników, większego oraz mniejszego z dziurami w dnie. Do większego wlewamy impregnat, do mniejszego natomiast wkładamy kamień. Następnie wkładamy jeden pojemnik w drugi, dzięki czemu otoczaki zanurzą się w impregnacie. Wystarczy potrzymać je tak około dziesięciu sekund, a następnie wsypać kolejną porcję.

Takie zabezpieczenie podłoża gwarantuje opłacalność inwestycji, otoczaki będą bowiem odporne na działanie warunków atmosferycznych, trwałe oraz wytrzymałe. Trudno znaleźć odpowiednik takiego podłoża. Śnieżna biel sama w sobie dodaje elegancji, a zarazem gustownie kontrastuje z wieloma innymi elementami krajobrazu. Do tego niespotykane, mieniące się w słońcu refleksy i uderzająca estetyka wzbogacą każdy ogród.

Leave your thought

Login

Lost your password?